Sağ diz kapağımdaki ağrı..

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Salı günü Darıca Farabi Dev. Hast. gideceğim sağolsun Oğuz hoca ilgilendi epey. Haber edeceğim.
Bugün Sultanbeylide Özel Ersoy hastaneye gittim mr cd sini sonuçları aldım Oğuz hocaya göstermek için lazım olur diye.

Scudo
Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba arkadaşlar,

Dün Oğuz doktorumla görüştüm bu ilacı : (link) alıp 3 ay bisiklete ara vereceğim Boğaz turundan sonra..
Bazı egzersizler yapacağım.

Teşekkürler,
Aden Kaya

BF Okuru

Üye
Tepki
2
adem ..
boyum 1.72 ve bacak uzunluğum 83 cm bisikletin selesine oturmadan bisikletin üst borusuna bacak aramın mesafesi 3 parmak boyudur ,bu hesaba göre doğru kadro aldım ama kadro 19 inçtir nedeni sele kilidinden ayna kolun orta noktasına olan uzunluk 49 cm dir kadro boyu 19 inçtir ,,,215 km lik performans turunda hiç bi rahatsızlık olmadığı gibi bu karbonu 5 senedir kullanıyorum yalnış kadro olsa idi sorunlar yaşayacaktım kol uzunluğum ise 71 cm ,,,bel ağrıları asla olmadı diz ağrıları olmadı bende,
pedalı aşağı alırım ve diz asla kırık olmaz seleye oturduğum zaman ,,
şimdi adem biliyorsun oradaki değerleri bence onların benim açıdan önemi yok orada verilen bilgilerin sadece üst boruya olan uzaklık önemli hesap bende doğru oluyor ama bisikletim 19 inç ben yalnış ölçtüm şekle göre ölçünce bu durum ortaya çıktı şimdi ben artık bundan sonra kendimdem örnek vereceğim ,insanlara yardımcı olacağım bi arkadaşımız vardı izmit kocaelinden o 21 inç kullanıyor idi büyük kadroda sorun yok dedi 160 km de ama uzun zaman antreman yapıyor ise sorun olmaz o da düz yolda dedi ama rampalı etapları denememiş ben 215 km lik performans turunda 86 km in üstüne 14 km rampa çıktım ve eğim 9 idi bu bisiklet ile ben çok rampa devirdim ne diz ağrısı ne de başka bir şey tekrar geçmiş olsun ...

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Abi sağolasın. Kadıköyde bi tur verirsin binerim senin bisiklete artık :)

Geçmiş olsun dileklerimi sunar mevcut sorununuzun menisküs rahatsızlığından değil diz kapağı ile diz eklemi arasındaki kıkırdak bozukluğundan kaynaklandığını düşünmekteyim. Ameliyat sualine gelince hasta muayenesiz operasyon kararı veremediğimizi bildirmek isterim. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.

mail geldi Bahat Hastahanesinden.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

BF Okuru

Üye
Tepki
2
köprü geçişine gideceğim ama üsküdarda bekleyeceğim adem gelirsen orada olurum ..neden olmasın bi tur atarsın yalnız kilitli pedal ..attila bisiklet forması olacak üzerimde,,

Geçmiş olsun dileklerimi sunar mevcut sorununuzun menisküs rahatsızlığından değil diz kapağı ile diz eklemi arasındaki kıkırdak bozukluğundan kaynaklandığını düşünmekteyim. Ameliyat sualine gelince hasta muayenesiz operasyon kararı veremediğimizi bildirmek isterim. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.

tekrar geçmiş olsun ...kıkırdak bozukluğu evet anlaşıldı durum..

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Engin abi Kadıköyde toplanacak o yüzden bende orda olacağım kısmetse. :)

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Herkese merhaba. Şimdiye kadar foruma yalnızca okuma amaçlı giriyordum ama bu diz problemleri konularını okudukça dayanamadım. Olması gerekenden bir büyük veya bir küçük boy kadronun, insan anatomisinde bu kadar büyük sorunlara sebep olacağını düşünmüyorum. Çünkü ben de yıllarca birçok farklı tür bisiklette oldukça değişik ebatlarda kadrolar kullandım. Diz ekleminde sorun yaratacak onlarca sebep var. Orantısız yüklenme, ısınmadan yüklenme, genetik problemler vs vs. Ama bunların dışında, diz zorlanmaları ve zedelenmelerinin sebebi genelde dizin aynakol merkeziyle olan yanlış açısıdır ve bu kadro boyundan çok, selenin bu merkeze göre nerede konumlandığı ile ilgilidir. Selenin nerede konumlandığı ise, kadronun sele borusu açısı, sele borusu setback oranı (seleye bağlandığı noktadaki geriye doğru kıvrıklık diyebiliriz) ve selenin ileri geri ayarı ile belirlenir.

Dikkatimi çeken, son zamanlarda diz problemi yaşayan sürücülerin hemen hemen hepsinin (yakın bir arkadaşım da dahil) Sedona kullanıcısı olması. Burada önemli bir nokta var. Gördüğüm kadarı ile, Sedonanın üst modelleri hariç çoğu modelinde "zero setback" tabir edilen, düz sele boruları kullanılmış. Hem mtb hem şehir bisikletlerinde durum bu şekilde. Internet'te Sedona'nın kadro geometrilerini aradım ama bulamadım. Burada şöyle bir durum var; düz sele borusu kullanmak için ya genel geçer seri üretim kadro geometrilerinden daha yatık bir seat-tube (kadronun sele borusunu taktığınız kısmı) açısına ya da oldukça kısa bir bacak yapısına sahip olmanız gerekir. Sedona kadrolarında böyle istisnai şekilde normalden daha yatık bir seat-tube açısı varsa sorun yok. Ancak kişiye özel yapılan kadrolar hariç, seri üretim kadroların hemen hemen hepsinde düz sele borusu sizi ve dolayısıyla dizinizi olması gereken noktadan daha ileriye konumlandırır (az önce söylediğim gibi normalden kısa bacaklı değilseniz). Yaygınlıkla kullanılan sele borusu 2-2,5 cm setback oranına sahip modellerdir. Sedona kullanıcılarına bu konuyu araştırmalarını öneririm. Tabii, herkesin anatomisi ve kullanım tarzı farklı. Bu kriterlere uymamasına rağmen düz sele borusu kullanmayı tercih edenler de olacaktır.

Çözüm önerime gelirsek; gelişmiş bir ülkede yaşıyor olsaydık oldukça basit olacaktı aslında. Gidin ve işinin ehli bir uzmanda "sizing" yaptırın. Yani sizi ölçüp biçerek olması gereken kadro boyu, doğru setback oranı, doğru gidon boynu uzunluğu vs vs. ölçülerini belirleme işlemi. Böyle bir imkanımız olmadığına göre, diz problemi yaşayan arkadaşlara nacizane tavsiyem; imkanınız varsa 2-2,5 cm setback oranına sahip ucuz bir sele borusu edinin ve bununla, zorlamadan bir sürüş yapın. Edinemiyorsanız, seleyi tutan vida veya vidaları gevşetip, seleyi raylarının izin verdiği en geri noktaya getirip deneyin (bazı seleler buna pek izin vermiyor). Daha rahat edip etmediğiniz zaten hissedeceksiniz. Herkese sağlıklı sürüşler dilerim.

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Berk Hocam eline sağlık çok sağol varol..

Sele ayarını geriye aldım ve biraz daha rahat hissettim kendimi eski ayarına oranla fark etti bunu kullanırken çok rahat hissediyorum.
Sele ayarı yüksekte ayak yere değecek şekilde ayarlı şuan. Alçak olursa daha çok zararlı bunu bilmeyen yok sanırım. Kadro konusunda doğru olabilir hepsi birbirinden farklı geometride tasarlanmışlar.
Benim en çok Salcano hoşuma gidiyor laf yerindeyse müthiş,fevkalade bir bisiklet diyebilirim Astro 210 için çok akıcı konforlu..

Bisikleti de (avatarda görüldüğü üzere) duvara asacağım :D

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
bisikleti ilk aldığımda bende aynı sorunları yaşadım...sağ ve sol dizlerimin iç kısımları ağrıyordu...hatta dizlerimin üzerine düştüğüm için sol dizimde kıkırdak zedelenmesi olmuştu...çözüm olarak.:
ben ilaç kullanmadım..ilk hafta hiç bisiklet sürmedim...sonra30 km yol yaptım..tekrar ağrımaya başladı...3 gün dinlendim...120 km yol yaptım...bu şekilde ağrı mağrı kalmadı...
kıkırdak zedelenmesi içinde kudret abi sıcak kompresi önermişti...onu yaptım..çok şükür şu an bir şeyim yok

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Sıcak pres derken ne yapmalıyız Adnan bey? 10gündür dizime müdahale edemiyorum ilaç da alamadım kredi kartı hata verdi öylece duruyorum evde :(

Adnan bey özel mesaj kutunuz dolmuş bazılarını silme imkanın varsa siler misiniz?

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
@Adem Kaya

hatıratma için tşk..mesaj kutumun bu kadar küçük olacağını tahmin etmemiştim...

sıcak kompres..:sıcak su tulumlarının içine kaynar su doldur...bunu dizinin üzerine koy..ilk başlarda çok feci bir sızı oluyor ama iyileştiriyor

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
geçmiş olsun en kısa zamanda düzel meniz dileğiyle...

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper
Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Arkadaşlar eski hesap uçtu :D tekrar merhabalar..

Epeydir foruma yazmıyordum.. Son durum gayet iyi eskisi kadar zorlamıyorum ve önce düşük vites + yüksek kadans ile antreman yapıyorum bol bol ısınıyorum.
Kondisyonum çok kötü o yüzden fazla açılamıyorum. Zaten kış aylarında ekipmanım olmadığından genel olarak evdeyim.

Saygılar..

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba,

Bu "kıkırdak dokusundaki sıvı" dediğimiz olay kendini yeniliyor sanırım belirli gıdalarla.
Şimdi sorum şu, dizimde hiç ağrı yok çok şükür acaba iyileştim mi?

MR çektirmekte fayda var mıdır? İlk mr da 2. dejenerasyon görülmüştü.

Artık dediğim gibi eskisi kadar zorlamıyorum. Arabalarla, otobüslerle yarışmalar filan bitti artık.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
zorlarsan tekrar nüksedecektir..bende tam geçti derken, bir zorlamada tekrar nüksetti...nüksetmemesinin yoluda sürekli antreman yapman..şu an antremanı haftada 3 defaya, 100 km üzerine çıkardım..mesafeyi sürekli artırıyorum bacaklarım ağrısada dizlerim artık ağrımıyor..ayrıca glutemin+msm+kalojen takviyesi yapabilirsin

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Rüzgara karşı koruma şart. Soğuk havalarda binmiyorum artık. Geçen kış 1-2 hafta sürmüştüm acısı 2 ay sonra çıkmaya başlamıştı.
Evde Hardline var (link)

1-2 hafta kullandım bıraktım. Ağrı yaparsa veya uzun yola çıkarsam takviye ederim.

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
@Gökhan Taflan

Gökhan Taftan'a bu yazısı için teşekkürler. Bolca jelibon takviye edeceğim mideye.!

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
merhabalar yazınızı ve yorumları okumadın ancak anladığım kadarı ile diz kapağındaki ağrıdan muzdaripsiniz! bende aynı konuda çok sıkıntı çektim ancak bunu tedavi etmenin yolu her antrenmandan sonra dizleriniz ağrısın yada ağrımasın banyoya girip önce soğuk su tutmak ve banyo sonrasında bir kaç saat ara ile buz torbasını dizlere koyup 5 er dakika bekletmek 2 yada 3 kez yapmak yeterli. 2 hafta içerisinde geçecektir. antrenmanları yaparken zorlamadan zaman içerisinde kademeli olarak yüklenmek çok daha sağlıklıdır bu ağrının önüne geçecektir

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper