Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağ diz kapağımdaki ağrı..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Adem Kaya tarafından paylaşıldı.

1. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Merhaba,

18" kadrolu Sedona 711 kullanıyorum, boy 1.65 kilo 63. Bisiklet sürerken hele yokuş çıkarken fena ağrıyor sağ diz kapağım. Solda bir şey yok çok şükür.
    Mr çektirdim menüsküs var dedi fizik tedavi doktoru. Jel bir de ilaç aldım etkisini gösterdi fakat ağrılar bitmedi henüz.
    Bisiklete ara verdim sonra tekrar sürmeye devam ettim. Sanırım soğuk havalardan dolayı bu ağırlar. :(

Bisikletin kadrosunu 16" ile takas düşünüyorum.

Adem Kaya bunu beğendi.
  2. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun.. Tamamen iyileşmeden bisiklet kullanmanız iyi olmayacaktır..Biraz daha dinlenin derim..16' e geçmekte iyi bir karar olur..18' muhtemelen büyük size..1.75 boyundaki birinin iç bacak boyu bazen kurtarmayabiliyor, sizinki haddinden fazla kısadır eminim, bu da ağrılarınıza etken olacaktır..Takası yaptıktan sonra bisiklet kullanmanızda mantıklı olur..

Adem Kaya bunu beğendi.
  3. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Ağrılarım iyileşti derken bisikletle yola çıktım 30km sonra tekrar başladı. Eve gittim jel sürdüm sprey sıktım ertesi günlerde tekrar iyileştim.
    Yaklaşık 1 aydır fazla zorlamadan kullanıyorum henüz ağrı oluşmadı bacaklarımda. Yokuş çıkarken elde çıkarıyorum :)

Uzun yola çıkmaya hasret kaldım. Acaba menüsküs iyileşmiş midir? Ne yapmam lazım?

4. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Menisküs kendi kendine iyileşme yeteneği çok çok düşüktür.

Cerrahi operasyon gerekir. İyileşmesini beklerken heba olmayın..

Hareketlerini kısıtladığın, ters hareket yapmadığın zaman ağrı yapmaz sende iyileşti zannedersin sonra.....

Adem Kaya bunu beğendi.
  5. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Acaba iyi huylu menüsküs olabilir mi?

6. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Şakacı seni...

Operasyon olmadan bunun tedavisi, pazarlığı yok!!

Ya ağrıları çekip korkarak yürüyeceksin ya da tedavi olacaksın... Sen bisikleti falan unut...

7. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Sağ bacak kaslarına daha çok yükleniyor olabilirsin, bilinçli olarak sol bacağını daha fazla çalıştırmayı dene ve dizin ağrıyorsa seleni geriye çekmeni veya biraz yükseltmeni önerebilirim. Soğuk havalarda ağrın oluyor olabilir, dizini sıcak tutman şart. Yün içlik giyebilirsin, yapabileceğin bir sürü şey var dizini sıcak, eklem sıvını akışkan tutmak için.
    Ağrı kesici kullanmak kesinlikle performansını arttırmayacak, yapılan çalışmalar var ibuprofen alan koşucular üzerinde. Tam tersine kanlanmayı azaltıp yara iyileşmesini geciktirebilirsin aspirin türevi ilaçlarla.
    Dizine binen yükü azaltmanı öneririm. Ayakta sürerek veya kollarınla gidondan aldığın destekle yüklenerek dizlerini yıpratıyor olabilirsin.
    Kilitli pedal ile bir ayağını yukarı diğerini aşağı yönde çevirerek, kilitsiz pedalla her ayağınla basışında elde ettiğinin iki katı çevirme kuvveti alabilirsin.

Adem Kaya bunu beğendi.
  8. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bisikleti unutmak mı? Asla.! 80 yaşına da bassam yine asla. Asla. ASLA.

emrah9700 bunu beğendi.
  9. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Operasyon geçirirsen, fizik tedavi sonrası uygun görüldüğünde tekrar binersin ama bu şekilde bence risk!!

Düşünsene diz kapağının arasındaki incecik bir parça. Sen, onu her zorladığında yırtık küçükse bile daha büyüyecek ve merdiven dahi çıkartmayacak.

Merdiven olayını asansörle çözerim dersende o senin bileceğin bir iş.

Adem Kaya bunu beğendi.
  10. AtakanSakin

AtakanSakin Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Dizinizi zorlamamaya bakın daha iyi bir doktara gidin emin olun her doktar aynı değildir ve konu sağlık olduğunda formdaki insanlar doktor değildir kafanız daha çok karışabilir eğer bisiklete ve sağlığınıza önem veriyorsanız başka doktorlara gitmelisiniz

sezer_57 ve Adem Kaya bunu beğendi.
  11. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Ameliyat kesin mi diyorsunuz şimdi?
    Peki İstanbulda nereleri önerebilirsiniz?
    Bisikleti unuttum çok üzüldüm evde durmaktan bıktım :(
    Sağ diz kapakta boşluk var sol taraf çok güçlü.

12. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    İki ay önce annem aynı ameliyatı oldu(artroskopi yani kapalı ameliyat) ve çok memnun kaldı ertesi gün taburcu edildi. Duyduğuma göre futbolcuların zırtpırt olduğu bir ameliyatmış.
    Biz doktordan çok memnun kaldık. Sultangazideki -> Bahat hastahanesinin ortopedi dokturu "Op.Dr. Ahmet Duran KARA bir muayene olun derim. geçmiş olsun

Adem Kaya bunu beğendi.
  13. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Adem Kaya bunu beğendi.
  14. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Kendisine mail attım ayrıca siteye girdim ordan da mail yazım bakalım ne diyecekler.
    Benim gittiğim hastahane Sultanbeyli de Özel Saygı Hast. Doktor da Fizik Ted. doktoru idi. İyi doktor şart hakkaten. @

15. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak yazmadan edemedim. Darıca farabi devlet hastanesinde çalışıyorum. Diz ağrılarının çoğu kondromalazi dediğimiz geçici kıkırdak patolojilerinden kaynaklanır. Menisküs yırtığı tanısını sadece mr ile koymak uygun değildir. Bizim meslekte klinik ve görüntüleme birbirini desteklemelidir. Yani klinik olarak menisküs testlerimiz hassasiyet bölgelerimiz var. Muayene tetkikler ile desteklenirse ameliyat kararı alınır. Fizik tedavi doktorlarımızdan çok klinik ve görüntüleme ile tanıyı koyacak ve tedaviyi belirleyecek olanlar ortopedi uzmanlarıdır. Artroskopi ameliyatını gebze darıca bölgesinde en sık yapanlardan biriyim. Artroskopi sırasında mr ile uyumlu olmayan çok lezyon gördüm. Mr da yırtık olarak raporlanan menisküslerin bir kısmının artroskopide sapasağlam olduğuna şahit oldum. %10-15 gibi oranlarda olsa da diz mr yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu yüzden klinik muayene menisküs yırtığını desteklemelidir. Grade 1-2 menisküs dejenerasyonları ameliyat gerektirmez . Grade 3 olanlar klinik uyumlu ise artroskopi önerilebilir. Menisküs genç yaşta bir travma olmadan pek yırtılmaz. Tekrarlayan zorlamalarda oluşan şey daha çok başta ifade ettiğim en sık diz önü ağrısı sebebi olan kondromalazi patella dediğimiz hastalıktır ve ameliyat gerektirmez. Menisküs yırtıkları medikal tedaviye yani ilaç tedavisine yanıt vermez. ilaca yanıt varsa şikayeleriniz geriliyorsa travmanız yoksa problem kıkırdak sorunudur. Bu yüzden hemen artroskopi ameliyatı düşünmeyin. Menisküs yırtığı kesin ise artroskopi dışında tedavi yöntemi yoktur.

16. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Allah razı olsun Oğuz Hocam epey rahatladım :)

Kıkırddaklarda sorun var sanırım

17. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Rica ederim. Eğer menisküste grade 3 bir yırtık yok ise kıkırdak lezyonları için glikozamin - kondroitin -msm kompleksler mevcut. Eczanelerde 30 çeşidi var. Doğal yollardan elde edildiği için yan etki profilleri düşük. Sadece diabet hastalarında önerilmez . Hasta geri bildirimleri açısından kıkırdak sorunlarında oldukça etkililer.

emrah9700, CandanC ve Adem Kaya bunu beğendi.
  18. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    grade 2 sanırım hastane kağıtlarını bulamadım detaylı yazamaıyorum annem kaldrımış atmış :(

yarın tekrar doktora gideyim sonuçları iyice öğreneyim bakalım.

Doktordan sonra 15km yol gidecem bir yere bakalım dizlerim ne durumda kalacak?
    Daha önce de ağrımıyordu 30km sonunda dönüşte ağrılar artmıştı..

19. Adem Kaya

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Lanet olmasın ya.! Ne diyeyim daha ben.

Bisiklet alırken bisiklet satan firmalar hiç dikkat etmiyorlar kadro boylarına. 1.65 boya 18" kadro veriliri mi lan?
    16" uygun olanıymış lanet olmasın...é!!@@

onların yüzünden sakat kalacaz nerdeyse.!:mad:

emrah9700 bunu beğendi.
  20. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    adem olan olmuş şimdi sen bizi buradan haber et sağlık durumun hakkında ihmal etme ..

emrah9700 ve Adem Kaya bunu beğendi.