Sağ diz 2 menisküs 1 ön çapraz bağ ameliyatı sol diz menisküs yırtığı

Tepki
50
Merhaba Arkadaşlar.
Konu başlığındada değindiğim gibi bisiklete başlarken sağ dizimden 2 defa menisküs ameliyatı (Biri açık ) ve 5 ay öncede ön çapraz bağ ameliyatı oldum. Sol dizimde de menisküs teşhisi konuldu. Ameliyat sonrası doktorlar bisikleti tavsiye ettiler. Bisiklete binmek çocukluktan kalan bir nostalji gibiydi. Ameliyattan sonra bisiklet aldım ve işe haftada 3-4 gün bisikletle (40 km toplam) gidip gelmeye başladım. Bu nostalji tutkuya dönüştü. Dizlerimdeki ağrılar azaldı. En son 135 km'lik bir tura katıldım. Şimdi sırada fazla kilolarım kaldı. Şuan 84 kilodayım bir ay sonunda 81 kiloyu hedefliyorum.

Scudo

karacasus

Üye
Tepki
33
çok geçmiş olsun. bu azimle sizi 70'li kilolara iner görüyorum ki dizleriniz için çok faydalı olacağı kesin. şimdiden kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: serkan ertan

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
bısıkletın faydalı olması ve yenı bır askın dogması sevındırıcı haber cok gecmıs olsun

• Beğen

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Bende de menüsküs var ama ameliyat olmadım henüz. Bende bisiklete saatlerce biniyorum ve gerçekten de faydasını gördüm. Bisiklete binmeden önce yarım saat yürüsem, biraz ayakta dikilsem ağrı yapmaya başlardı. Şimdi 2 saat yürüsem bile ne ağrı oluyor ne acı. Gerçektende bisiklet faydalı oluyor.

• Beğen

Ali Sezer

Üye
Tepki
10
Benimde sol iç menisküste yırtık var. Fizik tedavi gördüm. Ameliyata yanaşmadım. Doktor spor yapmamı söyledi. bende body e gittim. ondan sonra ağrılarım kesildi fakat bıraktıktan 1 sene sonra ufak ufak tekrar başlamıştı ağrılarım.(halı saha maçıda yapıyorum) sonra bisiklet aldım. hem fazla kilolarımdan kurtulmak hemde spor yapmak için. şuanda bir sıkıntım yok.

• Beğen

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
sağlığınızın düzelmesi çok sevindirici umarım tam istediğiniz forma kavuşur ve daha uzun turları çıkarırsınız:)

• Beğen
Tepki
50
@Ali Sezer

Dostum bende senin gibi futboldan kopamadım.1993 te açık menisküs ameliyatı oldum o zaman atroskopi çok az yerde yapılıyordu. Ama sorunu çözemedi dizimde kitlenmeler olmaya başladı. 2000 yılında atroskopi oldum. Sorun çözüldü ama ben tekrar futbol oynamaya başladım ve ön çapraz bağlarımı yırttım. Dört yıl ameliyatı geciktirdim şartlardan dolayı olamadım sol dize çok yüklendiğim için solda da menisküs yırtığı oluştu. Ben bu konuda çok hata yaptım. Bu tarz sıkıntıları olanların futbol, basketbol, voleybol gibi sporları bırakmaları gerekiyor.

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Esas olan dizin dönme ihtimali yüksek olan sporları yapmamak lazım. Bisiklette tek tip hareket vardır bu yüzden diğer sporlar kadar dizi zorlamaz.

zeyfer mir

Aktif Üye
Tepki
23
ilginç , hoşuma gitti. benimde dizimde futboldan dolayı problem oldu futbolu hafiflettim bisiklete başladım (tesadüfen iyi geldiğini anladım) fakat futbolu ağıra çekince eskisinden daha kötü şekilde yeniden problem yaşadım şimdi süreci yine tekrarlıyorum hafif futbol+bisiklet.pek problem şu anda.
ama şunu merak ediyorum uzun km ler bisiklet sürünce ne olacak (kısa sürüşler yapıyorum daha çok)
paylaşıma teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: soner kulak

soner kulak

Forum Demirbaşı
Tepki
241
uzun süreli sürüşlerde çok zorlamadan yüksek kadanslı pedal çevirirseniz.dizleriniz çok daha sağlıklı olacak.en azından benim öyle oldu

zeyfer mir

Aktif Üye
Tepki
23
yüksek devir denedim ama 90 üstünü zor yapıyorum,uzun sürdüremiyorum.genelde 75-90 arasında çeviriyorum (ki özellikle değil.kendimi sürüşte rahat hissettiğim anlarda bazen aklıma geliyor bakıyorum 80-90 arası falan oluyor.standart yani) zaten 70 altına inmiyorum,çok zorluyor dizlerimi o zaman.

esbikeapo

Üye
Tepki
14
benimde ön ve arka çapraz bağlarımda yırtıklar var inşş ameliyat oldukdan sonra eski performansımı alabilirim bacaklarımdan bisiklete binip yarışmayı çok özledim çünki

Çağrı Ç.

Aktif Üye
Tepki
76
Ameliyatlı diz hiç bi zaman eskisi gibi olmaz. Bu konuda tecrübeli biiri olarak fazla zorlamamanızı tavsiye ederim. ii pedallar.

serdar41

Üye
Tepki
0
İsim
serdar
Bisiklet
Sedona
bende 3 ay önce ameliyat oldum bisiklet alıp almamada kararsızım dizimi tam bükemiyorum kesin zararı dokunmazmı :)

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
geçmiş olsun. benim de 2 dizde menisküs birinde çapraz bağ zedelenmesi oldu, (link) :) düşük kadans ise dizin en büyük düşmanı.. kadansınızı mümkün olduğu kadar yükseltin.

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
Son durum nedir üstat bendede Menisküs ve ön çapraz bağ zedelemesi çıktı .. Bisiklet Faydalı mı zararlı mı bilemedim