şaft kısaltma yardım....

Özcan ÇAKAR

Aktif Üye
Tepki
57
arkadaşlar yeni aldığım bisiklette 4 adet spacer kullanılmış.gidon kısmı yukarıda kalıyor. spacerleri üst tarafta kullanıncada görüntü olarak çok kötü oluyor.şaftı kesmek istiyorum.ancak içerisindeki çiçek denilen parça yukarıda kalacak.o konuyu nasıl yapacağımı bilemiyorum...
http://img189.imageshack.us/img189/6910/adszxsr.jpg

Scudo

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Maşanın şaft borusunu keseceğine,gidon boğazını ters takıver.Gidon biraz daha aşağıya inmiş olur...İlerde maşayı satmak istersen şaft borusu kısa olduğu için elinde kalabilir.
Eğer illaki keseceğim diyorsan,keseceğin yeri ve spacerların durumunu iyice ayarla.Çiçeği aşağıya doğru indirme işlemi küt uçlu düz bir tornavida ve çekiçle de olur.Ancak bu işlemi ilk defa yapacaksan, çiçeğe zarar vermemek için; 8-10 cm kadar 1" lik(2.54 cm çaplı) pvc su borusunu maşanın içine,çiçeğin üstüne oturtup, bir çekiç ile pvc boruya yavaş yavaş vurarak,çiçeği istediğin yere indirebilirsin.
Not:İstediğin yerden daha aşağıya indirirsen,geriye alamazsın...Eğer kırılmadan çıkarabilirsen,maşa şaft borusunun altındaki delikten çıkartır ve yeniden çakarsın.
Şu linke de bakıver:
(link)

Özcan ÇAKAR

Aktif Üye
Tepki
57
çok teşekkür ederim. gidonu ters çevirmek gidonu aşağıya çekecek. ama 4 tane spacer ın görüntüsü çok sinir bozucu :)

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
4-5 cm fazla duruyor konik spacer'ıda sayınca,öncelikle demir testeresi bulmanız gerekli ve çiçeği biraz daha dibe ittirecek tabanı biraz düz demir çubuk gibi birşey lazım. İyi hesaplayıp ona göre kesmek gerek hiç uğraşamam dersenizde bisikletçide 2 dk'lık iş,3-5 lira verirsiniz. Çalışmıyor olsam yardım ederdim hem malzemelerde mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Özcan ÇAKAR