Safranbolu'da kısa bir gezi.

Tuncer Bayık

Daimi Üye
Tepki
308
Karabük'te bisikleti spor olarak gören pek yok.Birini bulabilirsem zehirleyip,pedalize birliği büğütmeye çalışıyorum.İşte bir hafta sonu.Ben Karabük'te,O Safranbolu'da.Daha önceki kısa turlarımda resim çekmiyordum.Paylaşıma da vermiyordum.Ama bikaç poz çektik bu sefer.Bundan sonra Karabük ve Safranbolu'yu tanıtmak için gezilerimizi sizlerle de paylaşmakta yarar görüyorum.Cumartesi günü, patlamayı alışkanlık haline getiren arka lastiğin yenilenmesiyle, pazar günkü gezimiz için içim rahattı artık.Çamurlukları söktüm,çantaları (yağmurluk,su ve nevale vs için işe yarıyor) taktım.Pazar öğlen evden çıkabildim.Safranbolu 8-10 km ve rampalar var ve rakım biraz daha yüksek Karabük'ten.Hava bisiklet için en ideal hava.sıcak değil,soğuk değil,serin ama açık.Safranbolu'da arkadaşla buluştuk ve doğru bir markete.Eee,gezeceğimiz yerlerde yiyecek bulunmuyormuş.Acıkacağımız da kesin.Ömer o bölgeyi biliyor,nereye dese oraya.Önce bir çay molası.Değirmende! ??? Fotoğraf bulunamadı. Eski bir değirmen, restore edilmiş ve çok hoş bir cafe olmuş.Değirmenin suyu bile halen kanalla geliyor oraya.Mola bitti,geziye devam.Bulak Mağarasına doğru koyulduk yola Fotoğraf bulunamadı. Manzara tek kelimeyle mükemmel.Bir çok gezi notları okudum ve resimler gördüm, bizim Safranbolu,Karabük çevresi tam anlatılan Karadeniz güzelliklerinden bir köşe gerçekten.İnsan bütün sıkıntılarını unutup huzur buluyor.Aslında bu seferimiz acemice oldu.Pek resim çekemedik.İki üç resim.Ama bu seferi daha sonra tekrarlamayı düşünüyorum.Çünkü çok güzel yerler.o zaman telafi ederiz acemiliğimizi Fotoğraf bulunamadı. Mağaraya daha önce girdiğimizden içeri girmedik.(Ama sonra sizin için gireceğim).Orada G.Koreli Myung ile biraz sohbet ettikten sonra ayrıldık ve Safranbolu yönüne dönüşe geçtik.Dostumuz Myung da yürüyerek döneceğini söyleyerek o da yola koyuldu.Dönüş yolunda kötü sürpriz her bisikletli gibi bizi de buldu.Arkadaşın arka teker sürekli gevşemeye başladı.Biz bisikletliyiz ya! Yayan giden Koreliye toz attıracaktık güya.Her duruşumuzda bizi yakaladı bizim yaya.Arka mil kırıkmış.Sen onca yokuşu tep,çık oralara,sonra aynı rampayı tekrar inip,tekrar çıkamak zorunda kal.Niye mi?Bisikletçi şehir merkezinde :mad: .Kıranköye(Safranbolu'nun çarşısı) inip(iniş çok zevkli ama ),bisikletçiden mili alıp,tekrar o dik rampayı çıktım artık.:boese157: 40 dakikamı aldı.Bisikletin mili takıldıktan sonra rampa çıkmaya devam.Kolay mı? dağ yamaçları buralar sonuçta.Doğada gezmek bütün yorgunluğu unutturuyor ama. :) Az gittik, uz gittik,resmen dere tepe düz gittik.Hatta konyon gittik,su kemerlerinden geçtik Fotoğraf bulunamadı. Sonunda yayıldık yeşil çimenlere ve açlığımızı giderdik Fotoğraf bulunamadı. Bir baktık ki akşamı ettik.Dönüş;Safranbolu'da arkadaş beni ektikten sonra ben de artık rampa aşağı 15km vardır,1 saatte kendimi Karabük'e attım.İçimde daha hafif bir bisiklet ihtiyacının verdiği bir istek ve bir sonraki pazar gününün planları ile eve vardım. (Resimleri görünür yapamadım idare ediverin gari.)

Scudo

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Ayaklarınıza sağlık abi.Ben acemi birliğimi Safranbolu da yapmıştım. 125. Alay bilirsin. Hakikaten, bisikletle gezmek için çok deli yerler var.Aklımda da yok değil hani. Kısmet, inşallah bir gün düşlerimi gerçekleştirebileceğim. Ayağınızdan pedal eksik olmasın...

• Beğen
Tepkiler: Atahan Akıllı

grikartal

Forum Demirbaşı
Tepki
435
selam tuncer,resimleri görünür bir şekilde tüm dostlarımıızn kolayca görebilcek programla atabıırsen buraya daha rahat ve daha kolay bır okadar da daha zevkli olacagını düşünüyorum,safranbolu hayalımdekı yer desem yerıdr,inşlaahh istanbul gurubu olarak yakın zamnada orda olacagız buda size süpriz olsun:)foto ve paylasımalrın ıcın tesekkurler hee yahu foto lar ıyı guzel muhtesem de o güzelım safranbolu helvasından da acıkkkk göndersen hanı:)))))bir kere yemek nasıp olmustu tek kelımeılee harıkkaaa,

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
ben safranbolu doğumluyum ama antalya da oturuyorum. gezi makalelerinde böyle bir konu görmek beni çok gururlandırdı. elinize sağlık
saygılar

Tuncer Bayık

Daimi Üye
Tepki
308
Sevgili grikartalcım,hersesin görebileceği gibi nasıl atıldığını söylersen memnun olurum.Ondan gayrı helva diye sen susamlı,beyaz ve rulo gibi olanı mı deyon? gel hele ıslarlayam sana.
Atahancım,her hafta sonu yapacağımız (inşallah) rutin pazar gezilerinin notlarını sizlerle paylasıcağım.(bu arada Arapça yazının anlamını merak ettim!) Eyi eyi,Antalya'da da bi kapımız var gari :))

• Beğen
Tepkiler: Atahan Akıllı

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Tuncer bey, resimleri (link) sitesine yükledikten sonra verdiği linklerden en altta bulunan "Direct link to image" satırındaki kısayolu kopyalayın. Mesajınızı yazdığınız kutunun üzerinde bulunan butonlardan "görüntü ekle" ye tıklayarak açılacak olan kutuya kopyaladığınız linki yapıştırın. Bu şekilde resimler olduğu gibi görülecektir. Ancak resimleri biraz küçültmeyi unuymayın, takip etmesi zorlaşıyor başlığı. Göndermeden önce önizleme yaparak hataları kontrol edebilirsiniz.
Bu arada geziniz çok güzel olmuş, ayaklarınıza sağlık.

• Beğen
Tepkiler: Tuncer Bayık

Tuncer Bayık

Daimi Üye
Tepki
308
Geçtiğimiz pazar İş yerinden arkadaşım olan Osman Bey de bize katılarak gezimize renk kattı. Kondisyonunun sıfır olduğunu söylese de sonuç fena değildi. Çok yorduk kendisini.Ama sebebini onun bisikletine binince anladım.Yorgunluğunun %20 si hamlıktan kaynaklanıyorsa %80 i de bisikletten kaynaklanıyor.Çelik kadro,çift amortisör ve iyice gevşemekten langur lungur oynayan amortisör eklem yerleri ,ön çatal yatağı ve pedal mil yatağı.Onca yolu bizimle gelmesi bile kendisinin aslında gayretinin ve başarısının göstergesi. Saat 10 gibi Yenişehir'de buluştuktan sonra Safranbolu istikametine doğru pedallamaya başladık.Hava da fena değil.Arkamızda Karabük'ün pis havasını görmek mümkün. Buluşma noktamız Safranbolu-Araç yol ayrımı. (link) Tam da bu köşede Karabük Üniversitesiyle karşı karşıyayız. (link) Kastamonu-Araç yoluna döner dönmez yol kenarında yer alan Bostanbükü Köyü'ne giriş yapıp,kahvede bir çay molası.Osman Bey için büyük bir fırsat oluyor elbette.Daha çok fırsatlar sunuyoruz kendisine ilerleyen zamanlarda.(Otobüs durağındaki banketler gibi!) (link)Yolumuzun üzerinde bir fabrika satış mağazası.Ramsey'in.Gezelim bir dedik.Belki "Men in Black" gibi çıkarız dedik ama etiketler karşısında :eek: mevcut halimizi korumak zorunda kaldık. ve HEMEN çıktık ordan.LC Waikiki yol üstü diğer bir durağımız hem de molalı ;D Orda geçen sene düzenlediğim bisiklet turuna katılmış olan Arda,beni tanıyarak yanıma geldi.Oluşturmak istediğim bisiklet takımına katılmak istediğini söyledi. (link) Ufak bir şartım oldu kendisinden.O da derslerine daha eskisinden daha iyi çalışmak.Çünkü veliler derslerinin etkilenmesinden korkuyorlar. Gençlik Spor olarak bizim amacımız zaten Atatürkün ilkeleri doğrultusunda başarılı ve sağlıklı nesiller yetiştirmek. Çalışmalarımız Milli Eğitimle elele omuz omuza.Hatta sanıyorum ki takım içindeki sportif faaliyetlerimiz içinde çocuklara verdiğimiz telkinlerle, onların mevcut okul derslerindeki başarı seviyelerini de yükselteceğiz.Bu da Arda'nın bana verdiği sözle beraber, babasına ve onun gibi endişeli babalara bir mesaj olsun.Burada şunu da belirtmek istiyorum.ÇOK ÖNEMLİ ; bazı babalardan da çok enteresan bir laf işitiyorum.Bisiklet bile almam,bindirmem diye ??? Sebebini biraz kurcaladığımda ya kendi ya da çoçuğunun daha önce bir bisiklet kazası geçirdiği ortaya çıkıyor.Bu neye benzer biliyormusunuz? Olası bir kazada,sizin trafik kurallarını öğrenmeden, sollama yasağına uymadan veya emniyet kemeri takmadan trafiğe çıktığınız için kaza yapmanıza benzer. Yasaklamayın.Bırakın eylence ve kişisel özgürlüklerini yaşasınlar.Aslında bir deterjan reklamı bu psikolojiyi çok güzel işlemiş."KİRLENMEK GÜZELDİR".Ama bu arada yol gösterici ve denetleyici olmayı da unutmayın.Neyse , Arda'yı ben çok sevdim.İnşallah babasını ikna ederiz de, beraber hem bisiklet hem de ders çalışırız.Ben sana yardım ederim Arda.Sen bisikleti iyi kullanamazsan üzülmem ama, derslerin zayıf olursa üzülürüm cidden.Ct'leri Gençlik sporda 10 da babanla beraber bekliyorum.Biz ayrılalım artık,yolumuz çok daha. Çevrikköprü'yü geçip Konarı Köyü yol ayrımına geliyoruz. (link) Köye girerken tarihi Safranbolu evlerinin örnekleri bizi karşılıyor. (link) (link) (link) Oradan Köy meydanına çıkıyoruz.Tarihi bir çeşme,bi bakkal,bi de kahve.ufacık bir meydan. Köyün çeşmesinin sağından yokuş aşağı bırakıyoruz kendimizi ve köyün bitiminde kanyonların eşlik ettiği bir manzara hoşgeldin diyor bize . (link) düzlükte ise bir kaya kapı gibi nöbette köşe başında.Tabiat bahçesine girerken her köşede bir seramoni hazırlanıyor sanki. (link) Kaya geçitten geçtikten sonra yeşil çimen ve ağaçların arasından akan bir dere kompozisyonu içinde buluveriyoruz kendimizi.Bir de köprü tabiki.Biri yeni diğeri tarihi köprü. (link) Yeşil çimenlerin üzerinde piknik yapmak da pek hoş oluyor canım. :D İki tane iri kangal köpeğinin ziyaretini saymazsan tabi.Yaklaşıp,bi 5 dakka dik dik bakıp etrafımızda gezdikten sonra Allahtan bi vukuat çıkmadan gittiler.Bizde suratlar ;D ."Yedik içtik Allah arttırsın,sofrayı bisikleti olan kaldırsın" dedik ve saat de 4 olmuş.Bi de bunun dönüşü var deyip kalktık.Dönüş istikametimiz aynı ama hızımız aynı değil tabiki.Farklı olan birşey daha var. o da dönüşte ana yolda hızımı almış giderken tatsız bir sürpriz.Daha doğrusu iki tane.Biri sağ diğeri sol önümden bütün hıncıyla havlayarak bitiverdiler.Nerden çıktınız yav diye korkmaya başlarken, diğer yandan aklıma gelen bu tür köşelerin birinde okuduğum bir öğreti çerçevesinde frenlere asıldım.Tabiki hoşt hoşt şeklindeki uyarılar reflex olarak çıkıyor ağzımızdan.3-4 saniyeyi geçmemiştir bütün bu süreç,köpekler benim durmamla beraber aniden susup uzaklaştılar.Kendime gelince baktım yolun karşısında otlar gibi kafaları toprakta gezinip duruyorlar.Sahipsiz.Dönüş yolunda farkettiğim bir kanyon manzarasını da sizlerle paylaştıktan sonra dönüyoruz evimize artık. (link) Bu pazar da bakalım nereye.Ya nasip.(Hanyaya derken Konyaya gidiveriyoz napalım)