Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Safranbolu-Amasra-Zonguldak-Karabük-Safranbolu turu (28/29/30 Nisan 2012)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Bu bölgeye arabayla yaptığım seyahatlerde, “Mutlaka bu yollardan bisikletle geçmeliyim.” dediğim iki yer Ahmet Usta Geçidi’nin inişinde Bartın’a doğru gidergen geçilen ağaç tüneli şeklindeki bölümle Yenice ile Karabük arasındaki bol tünelli olan kısımdı. İki gün için yaptığım planı 1 Mayıs’tan önceki günü de izin alarak üçe çıkardım ve Safranbolu-Amasra rotasına Zonguldak’ı da ekledim. Bu turu 3 kişi olarak planladığımız halde sürekli tur arkadaşım olan Fatih’in katılamamasından dolayı iş arkadaşım Uğur’la ikimiz yola çıktık. Uğur benden 13 yaş küçük olmasına rağmen hem ben kondisyon olarak ona uydum (ki aslında yokuş performansım ondan daha iyiydi  ) hem de o yılların turcusu gibi her şarta çok çabuk uyum sağlıyordu.
    29 Nisan Cuma akşamüstü işten erken çıkıp benim arabama yüklediğimiz bisikletlerle Safranbolu’ya doğru yola koyulduk. Planımız gece de olsa Safranbolu’ya varıp sabah Safranbolu’dan yola çıkmaktı. Arabayı Safranbolu’da bırakıp üçüncü günün akşamında da tekrar İstanbul’a dönecektik.
    Geceyi eski bir Safranbolu evi olan bir pansiyonda geçirdik. Saha erken saatte kahvaltı için aşağı indiğimizde Uzakdoğu’lu bir kızı sırtında kamp çantası ve altında şalvarla çıkarken gördük. Kahvaltıda da yine bir turist vardı salaş pansiyonda. Ne kadar uluslararası olduğunu görünce de epeyce şaşırdık.

08:30 civarı başlayan yolculuğumuzun ilk 15 Km’si Ahmet Usta geçidine kadar yokuştu. Eğer seyahate Safranbolu yerine Karabük’ten başlarsanır +8 Km daha eklenerek 23 Km’ye çıkıyor bu yokuş. 1030 m’lik Ahmet Usta geçidinin zirvesinden itibaren yol muhteşem bir inişle ve daha sonra da düz bir şekilde Bartın’a kadar devam ediyordu. Bartın’dan sonra yola Çakraz yolundan devam ederek Bartın’a yeni yoldan girmeyi düşünmüştüm. Dönüşü de eski yoldan yaparak sabah erken saatte Amasra manzarası görmeyi planlamıştık. Ama hiç umduğumuz gibi olmadı. Yolda bulutsuz ve sıcaklığı 35 derecelere kadar çıkan hava sıcaklığı Karadeniz kıyısına yaklaştığımızda birden düşmeye başladı. Sanki yüzümüze klimadan soğuk hava üfleniyordu. Denizi görmeyi umduğumuzda da şaşkınlığımız daha da arttı. Çünkü deniz görünmüyordu. Onun yerine deniz seviyesine çok yakın kesif bir bulut tabakası vardı. Ve gerçekten hava aniden çok soğumuştu. Amasra’nın da yarısı bulutlar altındaydı. Üstümüze rüzgarlıklarımızı giymemize rağmen inişte soğuktan titredik. Bu kadar üşüyedeğimi hiç düşünmemiştim. Hele o güzelim havalardan sonra, burası, hem şaşkınlık hem de hayal kırıklığı yaratmıştı. İnince kalacak bir yer arayıp süper salaş bir pansiyon bularak orada kaldık. Akşam yemeği de meşhur Amasra salatası ve balıktı.

Sabah kahvaltıyı yaptıktan sonra yola çıktık. Bartın’a dönüşü eski yoldan yapmak üzere 6-8 km’lik dik bir rampadan tırmanmaya başladık. Normalde yükselirken hava sıcaklığı düştüğü halde burada tam tersiyle karşılaştık. Yükseldikçe Amasra’ya güneşi göstermeyen bulutun içine girdik. Bulutun içinde bisiklet sürdük. Biraz daha yükselince güneşi gördük ama Amasra’yı gözden kaybettik. Amasra’da ne kadar üşüdüğümüzü hatırlayınca da güneşe da da sığındık. Uğur’un Kuş Kayası’nı ziyaretinden sonra inmeye başladık. Dik inişte temkinliydik ama ara sıra da uçuyorduk. Yol anayola bağlanınca soldan gelen yüklü bir bisiklet gördük. Bizden çok daha yüklü bir turcuydu. Selamlaştık. Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan yola çıkan bir Alman’dı Sebastian. Altı hatadır yoldaydı. Tüm Karadeniz kıyısı boyunca pedallamış, Cide’de de bir İngiliz bisikletli çiftle karşılaşmış, beraber gelmişler Amasra’ya. İngilizler (herhalde kendi memleketlerine benzettiklerinden ) bir gün daha kalmaya karar vermişler. O da yola yalnız devam etmiş. Almanya’ya gidiyormuş. Hem elektrik teknisyeni hem de İngilizce öğretmeniymiş. Biz de turumuzdan bahsettik. Geçmeyi planladığımız yollardan... Bartın’a kadar beraber pedallayıp daha sonra da ayrıldık.
    Zonguldak’a eski yoldan gitmeye karar vermiştik. Bu sebeple Çaycuma’ya varmadan Saltukova yoluna ayrılarak Filyos Çayı’nın yanından devam ettik yola. Yol çok keyifliydi. Filyos’tan itibaren hem Karadeniz manzaraları veriyor hem de bir inip bir çıkıyordu. Ama esas rampalar Zonguldak’a yaklaşırken başlamıştı. Bir %11, bir %11 daha, bir daha bir daha. Artık hal kalmamıştı bize. Pedal başmaya da güç. Zorlukla son rampayı da aşıp Zonguldak merkeze inip daha önce kaldığımız bir otele kapağı attık. Zengin bir yemeğin ardında turun en konforlu gecesini geçirdik.
    Turun son günü yokuş açısından bizi en az yoran gündü. Tabi sonundaki Karabük-Safranbolu arasını saymazsak. Zonguldak’ın çıkışındaki Gökgöl mağarasının ilk ziyaretçileri olduk bugünlük. Yoldaki iki tüneli geçtikten sonra inişe geçtik. Çaycuma’nı çöken köprüsünün üzerinden geçip Filyos’a veda ettik. Gökçebey’den Yenice’ye dönüp bu sefer Yenice ÇayıWna arkadaş olduk. Yenice’den sonra Şeker Kanyonu’nda mola verdik. Karabük’e kadar irili ufalı bir sürü ışıksız tünelden geçip bir hayalimi daha gerçekleştirerek Saranbolu’ya vardık. Akşam 21:30’da yola çıkıp geçe 01:30’da İstanbul’a vardık. Uğur özel istek yaptı. Zonguldak’a gidip bisikletle Karabük’e tekrar gideceğiz. Ama Safrabolu’ya değil :)

VDO Z1’in pili azalıp kafayı yemesi sebebiyle hiçbir yol verisi tutamadım. Toplam 305 Km civarında yol yaptık başladığımız yere dönerken.

Uğur’un telefonundan görüntüler...

Pansiyonun sokağı

Ahmet Usta’ya çıkarken...

Yemyeşil yollar

Bitki tünelinden geçerken

Bulutlar altındaki Amasra. Bu nokta hava sıcaklığı 7 derece birden düşmüştü. Ve denizin üstü tamamen bulut kaplıydı.

Amasra akşamında Uğur ve salata manzarası

Sabah Amasra’dan Kuşkayası’na çıkarken

Bulut denizi

Kuşkayası Yol anıtı

Yemyeşil yoldan manzaralar

Filyos’u takip eden yol

Filyos’taki anfitiyatro

Karadeniz kıyısından yolm manzarası. Alttan demiryolu tünellerle dümdüz ilerlerken üstten giden yol bir içeri bir dışarı bir iniyor bir çıkıyor. Karabük-Zonguldak arasını trenle de geçmeye karar verdik.

Zonguldak’a yaklaşırken yol hakkında bbilgi alıyorum.

3. günü sabahından yol manzaraları – Zonguldak – Çaycuma yolu

Yol Yenice’ye döndükten sonra da düz ve yeşil

Bu yolda her yer kaynak : )

Yenice Çayı yola eslik ediyor ya da tam tersi

Yol boyu şelaleler...

Karabük’e yaklaşırken...

Tren tünellere saklanmaya devam ediyor.

Kayaların arası yine su...

Bu tünel Yalnızca 204 m diyor derken tünel adını Yalnızca köyünden alıyormuş : )

2. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benim makinamdan...
    Safranbolu’dan pansiyon manzaraları

Uğurun sabah pozu

Safranbolu evleri

İlk kilometreler...

15 Km. sonra Ahmet Usta Geçidi

Uzun bir iniş sonrası Uluyayla ayrımı

Hep hayalini kurduğum ağaç tüneli

Arkada görülen ağaçsız alan yapılacak barajın gövdesinin yerleşeceği yer. Birkaç sene sonra bu yollar yerine viyadük ve tünellerden geçerek Bartın’a ulaşacağız.

Karadeniz göründü diyeceğim ama bulutlardan görünmüyor.

Bulutla kaplı deniz.

Ya da bulut denizi

Gün batımında bulutların altındaki Amasra

Balık sofrasından bir kare
    2. gün Amasra’dan çıkış

Bulutun içinden geçtik

“Mist” filmindeki gibi...

Uğur çıkarken bisiklete refakat ediyor. : )

Yukarıdan deniz görünmüyor.

Yolda Sebastian’la karşılaştık. Ermenistan’dan Almanya’ya gidiyormuş.

Bartın Çaycuma yolundan

Saltukova’da ilyos’u geçen köprü. Filyos çayı epeyce yükselmiş. Hatta bu inmiş haliydi. Kenarlara bütün çöpler yığılmıştı.

Eski Zonguldak yolundan görüntüler. Filyos çayının yanından giden yol kıyıya varında daha da bir engebeli hale geliyor.

Tarihi kale ve anfitiyatro karşı karşıyalar

Filyos genel görünüş

Kilimli taraındaki termik santralin bacaları

3. günün ilk kilometrelerinde Gökgöl mağası ziyareti. 3. Kez giriyorum ama yine de bomboş mağarada olmak ışıksız yerlerini bisiklet farlarımızla dolaşmak çok keyifliydi.

Zonguldak Çaycuma yolu da yemyeşil

Bu seer Çaycuma’daki çöken köprüden geçtik. Yıkılan kısım onarılmış ama hala trafiğe kapalı

Anayoldan Yenice’ye döndükten sonra yol daha da keyifleniyor.

Ve Şeker Kanyonu... Yola bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum. Sayın @Kevserseri’nin burada yabancı bir arkadaşıyla çektiği videoyu görünce çok heyecanlamış ve mutlaka gitmeliyim demiştim. Bu turda kısmet oldu. Burada mola verdik. Sayın @Kevserseri’ye bu vesileyle hem teşekkür hem de selam ederim.

Yola ve tünellere devam. Bu yolda Yenice-Karabük arasında irili ufaklı tam 18 tane tünel var.

Yol boyu şelaleler bize eşlik ediyor.

Trenyolu köprüsü Uğur’un deyimiyle “Orta Dünya”yı hatırlatıyor.

Son kare...

Turun rotası

Eğim haritası – mapmyride.com’dan

http://www.mapmyride.com/routes/view/90745141

Bu maceranın (da) sonu.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

3. Doğa Can Yaman

Doğa Can Yaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Bir Amasralı olarak çok sevindim, baya güzel olmuş :)

five ve Özcan DAMLALI bunu beğendi.
  4. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    cok güzel bende karabüklüyüm yalnız karabük merkezden fotograf göremedim yada farkedemedim

five bunu beğendi.
  5. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok güzel bir gezi yapmışsınız; tüm fotoğraflara imrenerek baktım.Forumun en güzel gezi paylaşımlarından biri.

five bunu beğendi.
  6. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hep hayalimdir ülkemin böyle güzel yerlerini 2 kişi turlamak gerçekten muhteşem. :D

five bunu beğendi.
  7. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tek kelime ile mükemmel bir tur gerçekleştrimişsiniz.ayağınıza,emeğinize sağlık...

five bunu beğendi.
  8. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sayın @baha446,
    Teşekkür ederim. Turun son gününün sonunda, gece İstanbul'a geri döneceğimiz için biraz hızlı hareket etmek durumunda kaldık. Karabük girişinde bizi gören çocuklarla epeyce sohbet etmemize rağmen fotoğraflayamadık. Karabük'ten Safranbolu'ya kadar olan çıkış da zaten yorgun olan bünyeleri daha da yordu. Bu yüzden fotoğraflamak aklımıza gelmedi. Tur sonu videosunu bile arabanın içinde çekebildik.

9. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok teşekkürler. Çok güzel bir havada (Amasra hariç :) ) çok güzel bir tur oldu. Kısa ama çok keyifliydi.

Çok teşekkür ederim. Doğa o kadar güzel kareler veriyordu ki. Eminim iyi bir makina ve biraz daha fazla zamanla çok daha güzelleri yakalabilir.

Ben de hayal ettim, 2005'ten beri (ki yaş olarak geç sayılabilir) hayallerimi bir bir gerçekleştirmeye çalışıyorum. Tabi her seferinde de yeni hayaller kurarak. :)
    Yalnız da çok turladım. Hem tek hem grup olarak yolda olmak çok keyifli...

Çok teşekkürler. Baharın başından beri planladığım bir turu böyle keyifli geçirmiş olmak ve paylaşabilmek çok güzel.

Herkese kazasız ve keyifli (daha da güzel) nice turlar.

five

10. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler, mükemmel bir tur gerçekleştirmişsiniz... Benimde bisikletle gitmeyi çok sitediğim bir rota... Bu yıl içinde İnşallah bu rotayı katedeceğim... Fotoğraflara bayıldım. Merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. O bölgede konaklama fiyatları nasıldır? Çadır kampı kurmaya uygun yerler var mıdır?

11. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sayın @M.Ozkul,

Çok teşekkür ederim. Safranbolu'da pansiyon konak için 2 kişi (tek oda) 70 Tl verdik. Amasra'da ucuz olsun diye pek de iyi olmayan bir ev pansiyona 2 kişi (iki ayrı oda) 50 TL.Zonguldak da ise 2 yıldızlı bir otele (ayrı oda)kişi başı 60 TL verdik. Ama diğer 2 günün konforsuzluğunun acısını çıkardık. :) Hakettiğimizi düşünerek... :)
    Safranbolu'nun çevresinde var mıdır bilmiyorum ama Amasra'da çadıra uygun yerler var. Zonguldak'ta ise şehir dışına çıkmak gerekebilir.

five

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  12. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    fotoğraflar gözükmüyor:(

13. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Postimage'a yüklemiştim fotoğrafları. İşten bağlandığımda ben de göremiyorum ama evden görebiliyorum. Sizin de (bilerek veya bilmeyerek :) ) kullandığınız bir Internet filtresi olabilir mi ? (Benim iş yerimde var da...)

Selamlar

five

14. Doğa Can Yaman

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Amasra' da şantiye olarak bilinen küçük limanın yanındaki alanda çadır kurabilirsiniz ben son 3 senedir yazları orada ikamet ediyorum :)

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  15. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Karadenizin ünlü mayıs sisleri. sahile şeridine oturur, güneşi kapatır. ısınmak için bisikletlerle tepelere çıkardık. çilek tarlalarına izinsiz girmek için çok uygun olurdu ama.

O bölgeden arabayla birkaç kere geçtim ama bisikletle hiç gitmedim. Gerçekten gidip pedallamaya değecek kadar güzel yerler. Hayalini kurup sonra gidip gerçekleştirmek süper bir duygu olmalı. Daha nice gerçekleşen hayallere.

five bunu beğendi.
  16. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Ben de Samsun'luyum ama Karadeniz'de böyle bir şeye ik kez tanım oluyorum. Belki de öyle uzun zaman oldu ki hatırlamıyorum. Ama çok şaşırdığımı ve üşüdüğümü itiraf etmeliyim. Daha önce benzerini Uludağ'a çıkarken Bursa'nın üzerinde görmüştüm. Ama o bu kadar üşütmemişti. :)

Evet bir Batı Karadeniz turu (İstanbul-Samsun ) hayalim var. Bu tur hem biraz fikir verdi hem de ağzıma bir parmak bal çaldı. :) Ama belki Batı Karadeniz yerine Sinop-Anamur hayalime de yönelebilirim, Batı Karadeniz'de kısmen de olsa pedalladım diye...

five

17. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tüm karadenizde olmuyormuş anlaşılan. Trabzonda her Mayıs tam yaz geliyor diye sevinirken dondururdu bizi bu sis. Samsunda sisin birikmeden içeriye kaçabileceği bir coğrafya var hemen arkasından dağlar yükselmiyor. Trabzon ve Amasra tarafında kara baraj duvarı gibi dikiliyor sahilde. Belki o yüzdendir.

five bunu beğendi.
  18. Doğa Can Yaman

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    Sis olayını haziran ayında bile görülür Amasra' da. Özellikle şafak sökerken sauronun orduları gibi dağlardan inişini izleyebilirsiniz. Çok korkunç :D

five bunu beğendi.
  19. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet kesinlikle. Açıklamanız için çok teşekkürler.

20. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Deniz görmeyi beklerken bulut denizi görmemiz de bizi korkutmadı ama çok şaşırttı.

Doğa Can Yaman bunu beğendi.