Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

saf karbon

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ergin tarafından paylaşıldı.

1. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    karbon daha hafif olduğu için hafiflik parçası olarak karbon parçaları tercih ediyoruz peki saf karbon olmadıktan sonra karbonun bi anlamı kalmıyor o zaman karbon kaplama parçaların ne anlamı var kaplamayı sökerim daha hafif olur amaç ne yani kaplamadaki aaa kızdım şimdi gidonu kısaltiyim dedim o da nealttan alümnyum çıkıyo ben alü+karbon karışım zannediyodum ama kaplama çıktı

Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  2. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ergin selamlar..hepimizin karbon olarak bahsettiği parçalar aslen carbon fiber destekli composite mühendislik malzemeleridir .. tek parça halindedirler senin dediğin gibi bi kaplama söz konusu değildir .. sanırım senin gidonun ne model merak ettim ama sanırım karbon görünüm kazandırılmış bir parça senin gidonun

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Karbon denilen bir elementtir ve dediğiniz gidi lif yapılı compozit malzemeleri güçlendirmek için kullanılır sarılarak şekil verilir ve reçine ile sabitlenerek kadro, elektrik direği yada hertürlü malzeme yapılır...

Dolayısıyla saf karbon diye bişey yoktur... Sizin dediğiniz malzeme ie kompozit yani karışım malzeme olayının başka bir türüdür. Bu türde alttaki Al olan malzeme (yada çelik yada diğer metaller olabilir) iskelet oluşturmak için kullanılır ve mümkün olduğunca çok olacak şekilde dipçiklenerek hafifletilir ve inceltilir. Fakat bu malzeme o haliyle oldukça esne ve yırtılma olasılığı yüksek olduğu dayanımı az olduğu için dış kısmına bu malzemenin esnemesini azaltmak ve bu sebepten oluçabilecek darbe kırılmalarını engellemek için ince bir kat karbon kompozit malzeme ile kaplanır...

Böyle yapıldığı zaman alttaki metal malzemenin ani ve noktasal darbelere olan güçlüğü ayrıcada karbon kompozit malzemelerin esnemezliği bir aaya getirlir... Yani ikisi bir araya gelince birbirlerinin kötü yanlarını en yüksek seviyede etkisiz hale getirirken iyi taraflarını bir araya getirerek daha güçlü hale gelirler

Ozan Güven bunu beğendi.
  4. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çağrı bilgilendirme için teşekkür ederim okul bilgilerime dayanarak kaplama söz konusu değildir dedim ancak iskelet oluşturabilmeyi atlamışım:) utandım.. sen de makinacıydın sanırım..Düzeltme için teşekkür..

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Utanmaya gerek yok biz bilgilerimiz paylaşmak için burdayız amaç bu okuyoruz o kadar bildiğimizi paylaşalım...

6. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    scuud en üst modelin bi alt versiyonu var bende direksiyonu kısaltmak için spralle kestiğimde ısıdan karbon eridi ancak altta alüminyum bildiğimiz bir gidon çıktı bu konuyuda bana açıklarsanız sevinirim en üst modelinde aynı şey söz konusu deil

7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zaten karbon malzeme spiralle kesilmez doğal olarak ısıdan erir. Karbon malzemeler mengenede kıl testereyle kesilirler...

En üst model dediğiniz 115gr lık modeldede durum böyle fakat onlarda alttaki Al malzeme daha farklı alaşım olduğu için daha ince... 165gr olan modelde ise biraz daha kalın...

Bu tamamen firmanın üretimiyle alakalı... Eastonda yapıyo sadece karbon gidon hemde 99 gr ama fiyatı Scud un 4 katı nerdeyse ama sağlamlıkları aynı... Sadece karbon malzemeyle o sağlamlıkları yakalamak nispeten pahalı bir durum ortya çıkarıyo Amoeba ise daha orta kesime hitap eden bir marka olarak o sağlamlığı yakalamak için araya Al parçayla destek sağlıyor...

8. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    hmm durum anlaşıldı bilgilendirdiğiniz için teşşekkür ederim daha çömeziz işte çözücez kısa zamanda inşallah