Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sadece Bisiklet Yetmez: Sit-on-top Kayağı Tur ve Kamp İçin Hazırlamak

Konu, 'Outdoor' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Yaz ayı gelip de tur ve kamp sezonu açıldığında, acemi kayakçılar, kayaklarını en verimli şekilde nasıl yüklemeleri gerektiği konusunda tavsiyeye ihtiyaç duyarlar. Ekipmanlarınızı ve kıyafet/yiyeceklerinizi yerleştirirken, en iyi kürek performansını ve kamp için yeterli ekipmana sahip olup olmadığınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Bu makale, şu başlıkları içeriyor:
    -Yanınıza almanız gerekenler
    -Malzemeleri kuru tutmak
    -Neyi nereye koymalı?
    -Kayağınızı kürek performansından taviz vermeden yüklemek

1-Yanınıza Almanız Gerekenler

Öncelikle, bir kayak-kamp ekspedisyonunda nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Bu konuda dikkatli olmalısınız, çünkü, en yakın marketten kilometrelerce uzağa, vahşi doğaya kürek çekeceksiniz! Yanınızda her istediğinizi götüremezsiniz.

Temel kamp ekipmanları, acil durum ekipmanları, yiyecek gibi ihtiyaçlarınız yeterli olmalı. Çünkü, yük taşımaya elverişli olan kayağınız, sizi baştan çıkarabilir ve böylece, yanınıza ekstra yiyecek veya malzeme alabilirsiniz. Ancak, şu altın kuralı unutmayın: Kayağınızın kargo bölümlerinde saklayabileceğinizden fazlasını yanınıza almayın!

2-Malzemeleri Kuru Tutmak

Yanınıza hangi malzemeleri alacağınızı belirlediniz. Şimdi sıra, bütün eşyalarınızı koymanız gereken su geçirmez çantaları edinmeye geldi.

Bütün kayaklar, içine bir miktar su alır. Malzemelerinizi kuru tutmanızı sağlayacak farklı ebattaki su geçirmez çantaları, kayak malzemesi satan mağazalarda bulabilirsiniz. Bu çantalar, üst (ağız) kısımlarından katlanarak veya fermuar yardımıyla kapatılma özelliğine sahiptir. Ayrıca kavanoz kapağı gibi kapatılabilen çantalar da mevcuttur. Eşyalarınızı kuru tutmak için sakın çöp poşeti ve buzdolabı poşeti (kilitli poşetler kullanılabilir) gibi plastik torbalar kullanmayın. Bu tür poşetler, eşyalarınızın kuru kalmasını sağlamayacaktır.

Su geçirmez çantaları seçerken en önemli kriteriniz, kayağınızın bagaj deliklerinin büyüklüğü olmalıdır. Çantanız, tam dolu haldeyken, bagaj deliğinden rahatça geçebilmelidir. Bir diğer çözüm de, çantanızı boşken kayağınızın kargo bölümüne yerleştirerek, eşyalarınızı kayağın içinde doldurmaktır. Bu yöntem işe yarar, ancak vakit alacaktır. Ayrıca seçtiğiniz çantaların kayağınızın kargo bölümüne iyi yerleşeceğinden emin olmanız gerekir. Turunuzda önce, kayağınızı deneme amaçlı yüklemeniz, bu size bu konuda yardımcı olacaktır.

3-Neyi nereye koymalı?

Kolay ulaşılabilir eşyalar (A): Bunlar, kayağınızı yüklerken en son yerleştirdiğiniz malzemeler olmalıdır. Böylece ilk ulaşacaklarınız, bunlar olacaktır. Ayrıca, kayağınızın bagajında, diğer malzemelerin üzerinde duracaklarından, her zaman yüksekte ve kuru kalacaklardır.

Bazı malzemelerinizin çantada saklanması gerekmeyebilir. Örneğin, sandaletleriniz, yakıt ve su şişeleriniz... Çöplerinizi, birkaç litrelik kilitli buzdulabı poşetlerinde saklayabilirsiniz. Büyük çöp poşetleri fazla yer kapladığından kullanışlı olmayacaktır.

Önemli not: Yiyeceklerinizi, her turunuzda aynı çantada saklayın. Bu, daha az yiyecek kokusu yaymanızı sağlayarak vahşi doğadaki davetsiz misafirlerin sizi ziyaret etme olasılığını düşürecektir. Bununla birlikte, yakıtlarınızı ve kamp ocaklarınızı, yiyeceklerinizle aynı çantada muhafaza etmemelisiniz. Yakıtın sızması ve yiyeceklerinize bulaşması halinde kötü bir akşam yemeğini garantilersiniz! Ocağınızı ve yakıtınızı koymak için eski bir su geçirmez çanta yeterli olacaktır.

Yanınıza fazla yük almaya çalışmayın. Kayağınızın üzerinde (içinde değil) taşıyacağınız malzemelerin suya düşerek batma olasılığı vardır. Ayrıca, kayağınızın aşırı ağır olmasına ve devrilmesine yol açabilir, kürek çekmenizi zorlaştırabilir ve kayağınızın rüzgar direncini arttırarak sizi yavaşlatabilir. Siz en iyisi, onları kanonuzun kargo kısmına en doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Aklınıza şu soru gelebilir: Ee, sit-on-top kayağın özelliği, kolay ulaşabileceğiniz malzemeleri onun üzerine koyabilmeniz değil mi zaten? Bu kısmen doğru.

Kanonuzun üzerindeki eşyalar (B): Malzemelerinizi kanonuzun üzerine güvenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Eğer bacaklarınız kısaysa, ayak koyma kısmındaki ekstra boşluklar, küçük eşyalarınızı yerleştirmeniz için idealdir. Can yeleğinizdeki ceplere, düdük, yardım aynası, bisküvi ve güneş kreminizi koyabilirsiniz. Oturma pedinizin cebinde, bir yağmurluk ve bir parça ip taşıyabilirsiniz.

Bazı sit-on-top kayaklarda, kayak üzerinde özel kargo bölmeleri bulunur. Bu kısımlar, uyku tulumu, çadır gibi malzemelerin taşınması için idealdir ancak bu malzemelerin sürekli suyla teması olacağından, ıslanmaması için kaliteli bir su geçirmez çanta kullanmalısınız. Ayrıca buraya yerşeltireceğiniz çantayı iyi sabitlemeniz gerekir.

4-Kayağınızı kürek performansından taviz vermeden yüklemek

Kayağınızı yüklerken, onun bütünlüğünü ve iyi kürek performansını göz önünde bulundurmalısınız. Her ne kadar kayağınız sizin için çok eğlenceli olsa da, onu kamp için yüklediğinizde performansı ve davranışları değişir. Kayağınız, önü arkasından veya sağı, solundan ağır olacak şekilde dengesiz yüklenmemelidir.

Önemli not: Hafif eşyalarınızı kanonun ön ucuna ve kıçına yerleştirmelisiniz. Acil olarak ihtiyaç duymayacağınız, uyku tulumu, mat, ekstra kıyafet gibi hafif eşyalarınızı kanonuzun ön ve arka kısımlarına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca küçük çantalar da bu noktalar için idealdir.

En ağır eşyalarınızı, kayağınızın orta kısmına yerleştirmelisiniz. Örneğin, su şişeniz, taşıdığınız ağır eşyalardan biridir. Eğer kamp kuracağınız yerde içme suyu imkanınız olmayacaksa yanınızda biraz fazla su taşımanız yararınıza olacaktır. Su şişelerive çantalar, oturduğunuz bölümün altına kolayca yerleştirilebilir.

Oturduğunuz bölümün altı, ağır olsun ya da olmasın, küçük çantalar için de ideal bir yerdir. Amacınız, kayağınızı yüklerken, onun ortasına en fazla yükü koymaktır. Ayrıca bir diğer önemli nokta da, kanonuz sallandıkça yüklerinizin sağa-sola oynamamasıdır.

Aklınıza kayağınızı yüklerken aşmak istemeyeceğiniz bir ölçü olması gerektiği gelebilir. Böyle bir ölçü maalesef yok. Sizin yapmanız gereken, kayağınızı ideal bir şekilde yüklemek. Yüklerken arka kısmın biraz daha ağır olması, kayağınızın daha iyi kontrol edilebilmesini ve daha iyi hızlanmasını sağlayabilir. Sonuç olarak,şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

-Her şey için su geçirmez çantalar kullanın
    -Turunuzdan önce deneme amaçlı bir yükleme-boşaltma yapın
    -Ağır malzemeleri kayağınızın orta kısmına yükleyin
    -Hafif malzemeleri ön ve arka kısma yükleyin
    -Tereddüte düşerseniz, kayağınızın arka kısmını daha ağır olacak şekilde yükleyin
    -Oturduğunuz bölmenin altına da eşyalarınızı koyun
    -Kayağa ilk yerleştirdiğiniz malzemenin, kayaktan son çıkacak malzeme olacağını unutmayın
    -Oturduğunuz kısımda malzeme bulundurmayın

Kamplı Kayak Turu İçin Malzeme Listesi

-Kişisel Eşyalar

-Biyolojik olarak parçalanabilen sabun/şampuan
    -Ağız bakım ürünleri (diş ipi, diş fırçası, diş macunu)
    -Havlu
    -Tarak veya saç fırçası
    -Tuvalet kağıdı
    -Kamp için kuru kıyafetler
    -Kürek için uygun kıyafetler

-Kamp Mutfağı

-Kap, kaşık, çatal, bıçak
    -Kamp tenceresi, tava
    -Büyük kaşık ve spatula
    -Kamp ocağı
    -Sünger
    -Kilitli buzdolabı poşetleri
    -Kürdan

-Kamp Ekipmanları

-Çadır, ekstra çadır kazığı ve ipi
    -Uyku tulumu ve mat
    -Su geçirmez lamba, pil
    -Su şişesi
    -Su temizleme filtresi veya iyot tableti
    -Çakı, tamir kiti
    -Böcek kovucu

Orijinal yazının kaynağı:
    Kod:
    http://www.topkayaker.net/Articles/Touring/KayakPacking/index.html
    Çevirinin kaynağı:
    Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/06/sit-on-top-kayagnz-tur-ve-kamp-icin.html
    Çeviri: Yusuf Kargınoğlu

2. Furkan kiraz

Furkan kiraz Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yaşadığım yerde bu hobi için yapılcak uygun bir yer yok :D keşke olsada yazı işime yarasa

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yazının işe yaraması için bulunduğunuz mevkide uygun alan olması gerekmez. Kamp ve tur zaten yaşanılan şehri kısa süreliğine terk etmek , nefes almak , doğa keşfi yapmak vb. İçin yapılan etkinliktir. Yani imkanı olanlar için çok faydalı bir yazı çevirisi. Emeğinize sağlık...

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kenarda dursun, ne zaman gerekeceği belli mi olur :)

Teşekkür ederim :) Bizde bisiklet daha emekleme aşamasındayken su sporlarının ilgi görmesini beklemek biraz hayalcilik gibi tabii ki. Ben yine de koyayım bu çeviriyi bir kenara.

Daha iyi bir kaynak için bir grup amatör kayakçının hazırladığı site:

http://www.kanoakademi.com/

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Aslında imkan olsa Kıta'ları bisiklet ile, okyanusları da kayak ile aşaraktan bir dünya turu yapsak? Hiç kimse vize sormasa. Hiç para kullanmasak. Bütün dünya birlik olsa. İnsanlar el ele tutuşsa. Çiçekler hiç solmasa.... Tamam tamam dünyaya dönün!

6. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şuan kano kursu görüyorum.İleride bir tane tur kanosu almayı düşünüyorum. Bilgiler için teşekkürler. İleride lazım olacak :)

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Burak,

Gün geçtikçe elimdeki kayağın uzun turlara uygun olmadığını -acı verici bir şekilde- anlıyorum. Türkiye'de maalesef kayak satan az yer var. Sit-inside olsun, sit-on-top olsun, uzun turlar için düşüneceksen önceliğin bagaj kapasitesi olmalı. Ben mesela, bugün alacak olsam OceanKayak markasının Trident 4.7'sini alırdım.

Şurada herif panamax gibi yüklüyor kayağı, hey yavrum hey! Bunun yanında benimki balıkçı kayığı gibi kalıyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  8. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kusura bakmayın cevap vermeyi unuttum. Benim sürdüğüm kayak bu http://www.kanodiyari.com/easky15.html ileride de kendime bir tane bu kanodan almayı düşünüyorum.

9. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba bisiklet turu yapmak için araştırma yaparken yazınızı gördüm ve açıkçası şu an kanoylamı tura çıksam diye düşünmeye başladım. Pepsa bisikletten aldığım biradet kanom var. Tek düşündündüğüm su sorunu. 10 litre su almam lazım yanıma. Ayrıca dalış yaptığım için zıpkın paletde götürüp sık sık balık yiyebilirim. Bu şekilde tura çıkan ve şunu mutlaka al diyebileceğiniz birşey var mı acaba ?

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Easky15? Ben de ne zamandır hayalini kuruyordum, çok tavsiye ediyorlar bu modeli. Hatta Ağrı'dan Hüseyin Adanur bu kanonun kısa modeli Easky 13 modeliyle uzun turlar yapıyor.

"En son hangi başlıklara yazılmış?" diye bakarken kendi başlığım çıktı karşıma :)

Kanonuzun nasıl bir model olduğunu bilmiyorum ama eğer bagaj kapasitesi yetersizse, tura çıktığınıza pişman olabilirsiniz. Ben Seastar sit-on-top kayağımla tura çıktığımda oradan buradan kısa kısa yanıma yedek şort bile alamadım.

Su sorununa gelince, ben de yanıma 4,5 litre su almıştım. Akşam çadırı kurduğımda kampı terk edip 3 litre daha almaya gitmiştim.

Tura çıkmayı düşünüyorsanız iyi bir şapka, güneş kremi, bol su, iyi bir güneş gözlüğü olmazsa olmazlardan. Kötü bir örneği için bakınız:

Diğer sorularınız için, ben hep buralarda bir yerdeyim.

11. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    BU da benim kanolarımdan biri Ozan. Belki zıpkıncı da aşağıdaki fotomu görmüşsündür. Kano arıyorsan Sevylor Hudson u tavsiye edebilirim. Katlanır bisikletin arkasında çektiğim Mamut Trailer ile de kullanabiliyorum.

12. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kışın kullanmak için sörf veya dalgıç kıyafeti almayı düşünüyorum. Acaba kaç milimetrelik bir kıyafet işimi görür ?

13. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    en fazla 2 mm almalısınız, dalgıç kıyafetini tavsiye etmem. Surf kıyafeti daha esnektir, çıplak neopren ve jarse farklı yerlerde birleştiği için bisiklet sürmeye daha uygun olur herhalde. Ancak bu bile vücuda fazla yapışacağından konforlu sürüş sağlamaz. Tene bu kadar yakın temas hem pedal hareketinde kıvrılan yerleri pişirir (hava da almadığından), hem de istediğiniz şekilde bacağınızı bükemezsiniz. Temelde deniz için neoprenden üretilmiş kıyafetlerin hemen hiçbiri bisiklet sürüşleri için uygun değildir.

14. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben bisiklet için değil kano için demiştim :)

15. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Pardon, bisiklet için de bu tür birşey sorulmuştu bir zamanlar, o bağlamda değerlendirdim. Yine hareket kaabiliyetine odaklanıyoruz ancak bu defa 3 mm de olabilir derim. İsterseniz alta 3 mm avcı pantolon ve üstüne de 3 mm neopren mont kullanabilirsiniz. Ben kışın resimdeki ürünü kullanıyorum. Tavsiye ederim. (Jak Boeno neopren mont, rüzgar ve su geçirmez)

16. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkür ederim yardımınız için ama ben komple vücuda giyilen bir kıyafet almayı düşünüyorum. Nedeni ise eğer kano alabora olursa soğuktan korunayım diye.

17. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    http://www.pepsa.com.tr/polietilenkanolar.html linkteki çift kişilik kanodan var bende. ön bölüme ve bacaklarımın arasına epey bir malzeme alabilirim. şu an drybag araştırıyorum çadır mat ve kıyafetler için. 10 lt lik birde turşu bidonu lacağım yanıma içine bisküvi bal, yağ tuz vs yiyecek koymak için. kapaklardan iple bağlayacağım kanoya. Birde kürek faktörü var aslında standart beyaz kalitesiz küreklerim var daha profesyonel bir kürek alsam mı yoksa idare edermi? Yusuf hocam fotoğrafı görmedim ama isim yabancı gelmedi zıpkıncı forumdan. uzunsüredir girmiyorum zıpkıncıya. beni de hatırlarsın belki zıpkıncıdan. pişirme olayını küçük mangal teli ve tava alıp ateşte yapmayı düşündüm. haftaya çıkmaya niyetlendim bakalım hıza tamamlıyorum takımı. iyot tableti ve su arıtma ne için acaba onu anlayamadım.

Decatlondan sparişleri verdim 40lt drybag- PADDLE FIXE CK100 205cm kürek- can yeleği ve güneşte yanmamak için beyaz uzun kollu tshirt

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Ağustos 2014