Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sadece Aynakolu değişir mi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Taxonera tarafından paylaşıldı.

1. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhabalar

Bisikletim Salcano Üsküp. Özellikleri: (Salcano Üsküp 700M Nasıldır ?)

Bir nebze de olsa bazı parçalarını değiştirerek biraz daha kaliteli bir bisiklet olmasını istiyorum. Diyebilirsiniz. "Neden alırken daha kaliteli bir bisiklet almadınız?" Açıkçası bisiklet almak istedim ve param buna yetiyordu ve aldım. Ama aldıktan sonra işin içine girdikten sonra parçaların modelini kalitesini v.s. öğrendim. Bende kendi çapında astarı kılıfını geçmeden ufak dokunuşlarla biraz daha güzel, kaliteli ve sürüşü daha iyi yapacak bir bisiklet haline getirmek istiyorum.

Şöyle diyebilirsiniz satıp yeni bir tane al. O şekilde bir prensibim yok, ayrıca satmayı düşünmüyorum. Daha ileri de bir tane daha bir bisiklet alıcam ama bunu da kullanacak kişi var.

Sorularım şunlar :

1. Sadece Aynakolu değiştirebilir miyim? (AYNA VE KOL 24T/34T/42T 170mm KRANK TAKIMI)

2. Aynakol gene üstündeki ile bire bir uyumlu mu olması gerek?
    a. Farklı olabilir ise hangileri ile değiştirebilir. Sadece zincir değişliği ile istediğim aynakolu değiştirebilirmiyim.

3. Arka rubleyi de değiştirmek zorundamıyım?
    a. ruble ne? kaset nedir? Farklı şeyler mi?

İnternette ben mi bulamadım. Var mı bilmiyorum ama bu ve bunun gibi bisiklet ile ilgili bir çok yedek parça hakkında rehber niteliğinde bir yazı dizisi gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu işin ustaları yıllarını vermiş arkadaşlar. Marka model şeklinde bir rehber yazı hazırlar ve bunu ilgili bölümlerde sabit konu olarak kalırsa gereksiz yere konu açmak zorunda kalmayız.

Örnek: Aynakollar ve özellikler satın alma rehberi gibi.
    Lastikler özellikleri ve satın alma rehberi gibi gibi diye jant fren sistemleri

Markalar bunların modelleri modellerin özellikleri artıları eksileri v.s.

Yardım edip cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.

2. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    bisiklet sürerken sürekli çevirebiliyorsanız değiştirmeyin parçasını. süreklilik yoksa boşa çeviriyormuş gibi hissediyorsanız sadece jantları değiştirin. shimano r501 le değiştirebilirsiniz

3. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Angel neden peki. Bisiklet 500tl zaten ilk aldığımda aynakoldaki çarklardan bir tanesinde bir diş yamuktu servis düzeletti ama jant ve aynakolu değiştirmek istiyorum. Jant konusuna burda yazmak istemedim. Ayrıca yabancı olsun yerli olsun jant bulamıyorum yada göremiyorum. Jant kalitesiz akor kaçıryor servis eve gelene kadar 10km de yavaşda sürerim.

4. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
  5. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba, beni yanlış anlamayın ama bence bu bisiklete para harcamak pek mantıklı değil...

I am the Uptown R. ve Örümböcük bunu beğendi.
  6. SerkanEriş

SerkanEriş Bisiklet Meraklısı :)

Seviye:
    Bisikleti daha kullanirm derseniz altus veya acera sete Kombi le yukseltmeyi dusunun. Yetmedigi yerde kadro degistirirsiniz. Komple vites sistemi yukseltmeye deger bence.

Örümböcük bunu beğendi.
  7. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Nedenini açıklarsan elbette yanlış anlaşılmaz @Berke mesela 500 tl lik bir bisiklet olduğu için mi yada markasından dolayı mı

8. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Güncel

9. Yuppata

Yuppata Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir daha dinleyelim.

10. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  11. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  12. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sadece aynakolu değiştirseniz olur tabiki. aynakolu aldığınız yere 3x7 modele uyup uymayacağı konusunda sorarsanız yardımcı olacaklardır. ayrıca size tavsiyem lastik tabanınız 1.5ten ince ise 48 dişe bakmanız yonunde olacaktır. şunuda eklemek istiyorum mahalle bisikletcisinden aldığım piyasadaki en ucuz alu jantları kullanıyorum onda bile akort kaçırma olmuyor tavsiyem forumda akort konusunu araştırmanız şeklinde olacaktır

Seyyah özkan bunu beğendi.
  13. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Cuneyt Erkman lastik tabanından kastınız? 700x35c lastik var. Rubena zırhlı lonway stop thorn

14. ommemo

ommemo ' Cruisin Down the Street In My 64 '

Adı:
    Mehmet Ç.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hocam yukarıdaki sadece dalga geçip 3 kuruş yardımı dokunmayan insanların masraf etmeye değmez demelerinin sebebi marka veya ürünün fiyatı değil, kadro ile alakalı.Kadro geometrisi iyi olmadığı için masraf etmeniz saçma olur + olarak diğer parçaları da çok iyi değil, bugün aynakol-jant değiştirirsiniz, 2 hafta sonra dur frenlere el atayım,gidondu,vites sistemiydi derken bir bakmışınız bisikletten daha pahalı olmuş, bunun yerine bu bisikleti satıp üzerine de bir miktar ekleyerek daha iyi 2.el temiz bisiklet bulma imkanınız var

Berke, Mümtaz Öztürk ve Seyyah özkan bunu beğendi.
  15. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Başka bir arkadaşın kron markası hakkında açtığı konuya yazdığım cevabın sizi ilgilendiren kısmını yazayım.
    Kron, carraro, salcano, mosso, ümit, bisan, bianchi, sedonanın (giriş ve orta seviye) modellerine yükseltme yapmak demek parayı gömmek demek.

Satarken marka imajından dolayı, kullanıcılar 2.el alırken az evvel yukarıda saydığım markalarının full xt'si yerine, giant, trek, specialized, ghost, merida, mondraker, kona, norco, gt, santa cruz, bmc, lapierre, cube, canyon, ktm, scott, cannondale gibi markaların deore setlisini almayı tercih ediyorlar.

Sürekli alan parça alan, satan, yükselten, takas eden, değiştiren, toplayan birisi olarak, biraz tecrübe ile acizane tavsiyem, pedalı hariç yukarda ilk saydığım markaların vidasına bile para harcamayın.

Özellikle facebook bisiklet sayfalarında ve forumda kron ile ilgili yüzlerce kırılan , çatlayan kadro görebilirsiniz. Özellikle hiç bir modifiye yapılmamış stock frenle bile direct mountun koptuğu fotoğraflar zibil gibi.

Mümtaz Öztürk ve Deniz bunu beğendi.
  16. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    700x38c 27.56" x 1.49 a yakın bir rakam sayarsak 48 dişin aynakolun sizi yoracağını düşünüyorum 42 diş aynakol işinizi görecektir tahminimce

17. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @ommemo nereden biliyorsun yada nasıl tahmin edebiliyorsun jant ve aynakoldan sonra diğer parçaları değiştireceğimi. Diğerleri ile bir sıkıntım yok. Jantlar kalitesiz gücüm yeterse ise kalitelisi ile değiştirmek isterim tutupda kaliteli diye jantın çiftine 500tl vermek amacım değil.
    Ama bana uyan aynakol 50tl hadi farklı dişli sistemli taktım 70tl verdim. Nedir yani para mı. Bende biliyorum bu bisiklete 1000tllik bir vites sistemi salaklık.

İNSANLARI TANIMADAN YORUM YAPMAYIN.

Benim de içimden geliyor buraya yazmak "bir bisiklete 3000tl verilir mi" demek ama karşı tarafa saygımız var.

Yemin ediyorum şu mesajdan sonra foruma konu falan açmam artık sanırım.

Burası yardımlaşma yeri diye biliyordum. Ben yardım edicem bilgim dahilinde ama asla yorum yapmam. Bilirsem cevaplarım.

Saygılarımla.

18. ommemo

ommemo ' Cruisin Down the Street In My 64 '

Adı:
    Mehmet Ç.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Taxonera hocam takıntılımısın? ben sana yardım etmeye çalışıyorum şu senin attığın mesaja bak neyse yazacaklarımdan da vazgeçtim,istediğini yap

19. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle kendi ihtiyacınızı belirleyip ona göre ne tarz bir kullanım istiyorsanız o bisiklet türüne yönelmeniz en faydalısı olur. Parçalar tek tek alındıklarında zaten çok pahalılar semeriyle seksene mal olur. Bisikletiniz ulaşım için kullanacaksanız zaten gayet yeterli, ama spor amaçlı kullanacağım aynı zamanda üstelik daha keyifli bir sürüş istiyorum derseniz, bu bisiklete para harcamaya değmez. Fiyatı, kadro geometrisi ve parçalarıyla düşük bir bisiklet. İlla binlerce lira harcamanıza gerek yok ihtiyacınıza uygun olan marka takıntısı olmaksızın alınabilecek güzel bisikletlerde var.

20. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kimse cevap yazmasın konu kapanmıştır.