Sabiha Gökçen yolunda ölümlü bisiklet kazası

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
https://www.bisikletforum.com/dosyalar/screenshot_2016-03-15-18-36-07-png.59178/

uyarı tabelası hala orda ise riske girilmemesi gerekiyor,
pendik -kartal aynen yukarı yollardan formulaya çıksın dönüşlerini viapottan aydostan yapsın,pendik-kurtköy bağlantısı risklidir,dün dönüşü kadıllıdan viaporta ordan aydos güneyden uğur mumcudan e-5 'e yaptım 3 'üncü yol emniyetlidir ama kavşaklara dikkat edilecek.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ölen arkadaşın kazası şöyle, ,gruptan geride kalıyor,dubalı yolun sağından alıyor ,yolu en son kullandığımda uyarı tabelası görmedim,ölüm olayından sonra o tabela konmuştur.arkadaşımız duba yerine fıçıya (duba konmamış fıcı varmış )sağdan gidon çarpıyor ,tam da o anda kamyon geliyor kamyonun tekerleri arasına düşüyor, kamyoncunun suçu yoktu diyor partner arkadaşı.bariyerlere en sağa yapışsa idi arkadan gelen kamyon geçer idi,yalnız oldukça dar olan yerler vardır,bi kere geçtikten sonra riskli olduğunu gördüm,arkadan kamyon korna çaldı yanımızdan yavaş geçti ,arada mesafe azalmış idi,bu kamyonlara ayrılan dubalı yol kalkmadığı müddetçe yol risklidir.

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.104
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok üzücü bi durum ALLAH rahmet etsin :(

kutay3757

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Raleigh-USA
babamla birlikte gidip 1000 lira üstü para verip bisiklet aldığımız için dalga geçmeyen kişi kalmadı üstelik babamla 56 yaşındasın napıcaksın bisikleti çocukmusun laflarını duyunca sıkıştırılıp ölen bisikletçileri duyunca şaşırmıyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kutay3757

kutay kardeşim ,bisiklet çocukluk hastalığıdır diyenlere aldırma yoluna devam et,bu olayda sıkıştırma yok arkadaşımız kendini riske attı o yolu biliyorum ,sen sakın ola o yola girme,ayrıca istanbulda yaşın itibari bisiklet yolundan sür trafiğe çıkma, çıkarsan yanında illa senden büyük biri olsun.

kutay3757

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Raleigh-USA
@Kudret Kurtcebe
dediğiniz herşeyi uyguluyorum zaten tek sorunum oturduğumuz yer itibari ile trafiğe çıkmamak imkansız ya şile yoluna çıkıp madenler bölgesine çıkıcam yada 2 km alanda sıkışıp kalıcam
şuan karasudayız bisiklet sürmek için çok güzel bir yer olsa bile birçok tehlike atlatıyor insan sahil yolu var bir düzgün ondada tem de bu kadar hızlı gitmiyor adamla tek şeritlik yol milletin insafına kalıyoruz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kutay3757

karasu nereye bağlı ümraniye taraftamısın ,ümraniye tarafta isen sabah en erken saatte çıkıp o da pazarları, dudullu hizadan polinez yapıp dönersin ,sana kısa yazar ,yanına tecrübeli senden yaşça büyük birisi olur ise iyi olur.

kutay3757

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Raleigh-USA
@Kudret Kurtcebe
karasu sakaryada tatile geldik istanbulda ise çekmeköyün taşdelen mh başlıyorum metrogarden a şile yoluna girmeden gidiyorum çok farkettiriyorum dakikayı (şile yolundan gitsem 15 dakikaya ordayım araç içine girmiyim diye gittiğim yol 40 dakika) ama can güvenliği ve spor için değiyor
karasu içinse mesafeler bisiklet için çok kısa karasuyu bitirmek 30 dakikadan kısa sürüyor (yerleşim yerleri olarak) ama işte istanbulda tehlike var diyoruz ama en azından az biraz daha saygılılar 34 plakalı arabalar bana bir çok kez yol verirken 54 plakalılar önlerine çıktığım için dövmedikleri kalıyor

Deniz Duman

Daimi Üye
Tepki
156
@Bahadır Gürel Araçta bile arkadan çarpan 8 de 8 kusurlu olurken yeterli takip mesafesi bırakmadan bir bisikletciyi takip etmek ve diyelimki dedigi gibi dengesi bozulup dusse bile 8 de 8 gene kamyoncu hatalı olur. Arkadaşının açıklaması bence dikkate alınmaz. Ailesine Allah sabır versin. İşallah son olur diyicem ama bu şöförlerle mümkün değil. Emniyet şeridi bile kullanılıyor bir çok araç tarafından. Aynı metrobüs yolu gibi bölseler bu seferde motor dolar o yollar. Zihniyet bu memlekette.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kutay3757

(link)

bu rotayı kullan ,yaz aylarında 06.00 'da çık kışın 08.00 kısa mesafe git ve aynı yeri gel ,
tek değil yanında biri olacak.

@Deniz Duman

bu kamyoncuların parayı kapmak için gaza bastıklarını biliyormudunuz adam önceden sefer kapmak için gaza basıyor ,çünki inşaattaki çavuş direktifi öyle verirse kim bunu denetleyecek,kontrolsüzlük almış başını gitmiş,ayıca bu olayda kamyonun emniyet mesafesi koyması tabi gerekirdi,burası türkiye bir sürü cahile ehliyet verdiler ,ehliyeti olan forumdaki dostları kastetmiyorum,bir yol bisikletçisi öngörülü olacak riskli yollara gimeyecek yol daraltılmış üstelik dubayla kamyonlara tahsis edilmiş,buraya grupça girmek yolu 2 'li yapmak arkadaki kamyoncuyu sinirlendirir,çünki adam inşaattan kumu dökmüştür kum almaya gidiyordur,çavuş niye geç kaldın diyebilir,sıkıntı kamyonlara ayrılmış dubalı yoldur,

Deniz Duman

Daimi Üye
Tepki
156
@Kudret Kurtcebe Dediginde haklı olabilirsin ama su var. Bir insan hayatını kaybetmiş. Özel yol dahi olsa ölumlu kazafa kusurludur. Bisikletin girmemesi için plastik bariyer yafa uyarı levhaları varmı? Farzedelimki var. Genede cezadan kurtulamaz ancak indirim ceza alabilir. Dedigin gibiyse olay özel yolda olduysa iş kazası olarak gecerki bunda alinan tazminat cok daha fazla. Ornegin normal yolda olumlu kaza olsa 20000p civari bir para kan parası olarak yakinlarina odenir ancak is kazasi olursa ayni olay yasindan itibaren emeklilige kadar kazanacagi tum para brut olarak hesaplanir ve yakinlarina odenir. Is kazasi sirketler icin felaket cunku 1 2 milyon tl ye cikiyor bu durumda. Is guvenligi uzmanindan dinledik kisa bir egitimde.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Deniz Duman

ölen arkadaşın ailesi büyük şehire dava açabilir ,bunun nedeni tek bir uyarı levhası yoktu ,arkadaş yaşamını kaybettikten sonra yangından mal kaçırırmışçasına uyarı levha sonra kondu.
o yolu ben çok kullandım dubalar sonra kondu,zati bu ne ayak demiştim, sonra arkamdan kamyon gelince anladım o dubalı yolu kamyonlara tahsis eden büyük şehirdir ,bu konu hakkında burada konuşuldu murat b arkadaşımız o yolun büyük şehire ait olduğunu söyledi,aşağıda mesajı,

Bildiğim kadarıya kaza kuzey istikametinde TEM kavşağına gelmeden olmuş. Yaklaşık olarak şurada:
(link)
Bölünmüş ve 6 şeritli olduğu için otoban sanılıyor olabilir, fakat orası belediyenin sorumluluk alanına giren, ancak hız sınırının saatte 90km olduğu bir yol.

Deniz Duman

Daimi Üye
Tepki
156
@Kudret Kurtcebe iş kazası olmasından kurtarmaya çalışmışlar. Fakat olay iş kazası öyle veya böyle. Kamyon yolun varsa serit ayrilmışsa olay bence iş kazasıdır. Tazminatta yüksek olacaktır. İyi sağlam bir avukat olayı bitirir. Tabii acı dinmez paranın ne önemi var böyle bir olayda...Tabi olay yargıya gidecekse hakim ve savcı karar verecek.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Acı olayın üstünden yaklaşık iki yıl geçmiş...
Ailesi ne durumda,mahkeme süreci bitti mi?
Bilgisi olan paylaşabilir mi acaba?

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sinan Ş Teşekkürler.İnsan hayatı hele camiadan bir arkadaşımızınki sözkonusuyken ne desek boş.Eşi ve çocuğu için çok zor zamanlar olacak.6 ay cezaevinde kalıp çıkan birinin cezası cezamıdır?Suç itibari ile yasal açıdan kamyon şöförünün kusuru ne olursa olsun bir yaşamı bitiriyor ama gene yollarda direksiyon sallayacaktır...
Hepimiz için ibretlik bir durum.Öncesi ve sonrası ile hep hatırlamamız gereken acı bir süreç...
Tüm sevenlerine sabırlar diliyorum..

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vay be iki yıl geçmiş aradan, dün gibi. Genc bir kadın kocasız bir kız çocugu babasız kalmıştı, her zaman gibi olan geride kalanlara oldu.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün akşam show haberde yine bir bisikletli ölüm haberi izledim arabasını satıp işe bisiklet ile gidip gelen genç bir mühendis arkadaşı dikkatsizce açılan arabanın kapısı öldürmüş allah rahmet eylesin. Tüm bisikletçi arkadaşlara çok dikkatli olmalarını diliyorum

• Beğen
Tepkiler: mmakif ve avcioglu

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
@Tuzlu_Fıstık

Küçük bir arama ile buna ulaştım, belki de yazının sahibi aramızdan biridir : (link)

------------------------------------------------------------
Hollandalı Tarzı Kapı Açma
20 Ekim 2016 ozzy Ufuktaki Bilgiler
(link)

Otomobilden inerken aracın kapısını nasıl açtığımıza pek kafa yormayız. Çocukken belki babanız bazen seslenir, “araç geliyor mu kontrol et” diye ama Türkiye’de kapıya yakın geçen bir araç trafiği nadiren vardır. Ve yetişkinlikte pek kafayı takmayız, kapıya elimizi atar, savurur ve ineriz.

Ama bisiklet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde aniden açılan kapıya çarpan bisikletçi sayısı hiç de az değildir.

O ülkelerde motorlular ve bisikletçiler farkındalık oluşturmak için uğraşırlar, kapıyı açmadan önce bakın diye…

Bisiklet kullanmanın en yaygın olduğu ülkelerden Hollanda da ise bu sıkıntı yıllar öncesinden çözülmüştür. Sosyal farkındalık mı? İnsanların duyarlı olması mı? Hayır… Sadece Hollanda tarzı kapı açma tekniği sayesinde.

Hollandalı bir şöför aracından inerken kapıyı sağ eli ile açar. Bu durum vücudunuzu istemsiz olarak döndürmenizi sağlar, bu sayede ineceğiniz yol görüş alanınıza girer.

Biz buna Hollandalı tarzı kapı açma (yani Dutch Reach) desek de Hollandalılar buna sadece kapı açma diyorlar. Yani başka türlüsünü bilmiyorlar çünkü yıllardan beri tüm sürücü kurslarında “araba kapısı sağ el ile açılır” diye öğretiyorlar, babalar çocuklarına “arabadan kapıya uzak el ile inilir” diye anlatıyorlar.

Bu sebepten “sağ el ile kapı açmak” onlar için “vites değiştirirken debriyaja basılır” gibi araç kullanmanın değişmez ve sıradan bir kuralı.

Bu durum bize büyük problemlerin basit dizayn değişiklikleri ile nasıl kolayca çözüme ulaştırılabileceğini gösteriyor.

Araba kullanmalarındaki bu ufak tarz değişikliği, birçok yaralanmalı kazanın önüne geçmiş.