Rüzgarın yönünü nasıl anlarız?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar selam,

Benim beceriksiz olduğum durumlardan biri de rüzgarın yönünü anlayamamak. Çok defadır başıma geliyor. Grupla bisiklet sürerken rüzgarın arkadan mı estiğini, önden mi estiğini anlamasına anlıyorum. Ancak çoğu zaman çapraz rüzgarlardan bi haber oluyorum ve yanlış yerde pozisyon alıyorum. Bu sorunun gruptaki diğer bisikletçilerde de olduğunu öğrendim. Onlar da benim gibi çoğu zaman hatalı yerde duruyorlar. Ancak yıllardır yarışlara katılan çok tecrübeli arkadaşlar adeta refleks olarak doğru konumu alıyorlar. Tabii bu şekilde bir süre sürdükten sonra rüzgarın yönünü çözememiş olanlar daha çabuk yoruluyorlar.

Bir olayı anlatayım: Çanakkale yolunun son 70 km'sinde tempo arttırılmıştı. Ben ve bir kaç arkadaş temponun gerisinde kalınca araca geçtik, tura erkenden havlu attık. Geri kalanlar ikişerli sıra halinde giderken Atilla araca gelip şunu söyledi: bakın soldaki ekipten kimse kalmayacak. Solda bu tecrübesiz arkadaşlar varken sağda bisiklet kurtları vardı. Bir süre sonra dediği oldu ve soldakiler yorgunluktan pes edip arabaya geldiler. Çapraz rüzgarı hiç birisinin fark edememiş olması önce garip geliyor ama kimse söylemezse gerçekten de anlamak zor oluyor.

Bunun öğrenileceği bir yol var mı?

• Beğen
Tepkiler: ykaracavus
Scudo

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Bahadır abi saçma gelebilir ama paten'den dolayı tecrübem var, önden ve arkadan esme olaylarını söylemiyorum, ama çaprazdan ve ya yandan vurdumu hafif sendeleme neden olur ya da hafif bir çekme neden oluyor ama bunun dışında benim gittiğim belli bir hız var o hızı yakalayamadığımda sağlam rüzgarı yediğimi fark ediyorum, yönünüde hislerden anlıyorum. Bende ki bu şekilde:))

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
benim söyleyceğim taktik saçma gelebilir ama şöyle buluyorum işaret parmağınızı ağzınıza sokun tükürükle ıslatın yarıya kadar sonra elinizi dik bir şekilde havaya tutun hangi tarafa soğuk vuruyorsa rüzgar o yöne doğru esiyodur çok işime yaradı hafif rüzgarların yönünü bile anlayabiliyorum

• Beğen

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
İstenilen bilgi ile alakalı ama farklı, hantal bir yöntem.

(link)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Bahadir abi asil sormak istedigin karsi capraz durumlari arka caprazdan eserse nasil olsa iteceginden bisikleti konumlandirmak cok onemli degil.karsi caprazdan esiyorsa da muhakkak yuzunun bir tarafina diger taraftan fazla basinc ve uguldama olacaktir kezza kulaktanda alabilursin bu durumu.hangi caprazi anladigin durumda da ondeki bisikletin tam arkasi cok fayda etmeyecektir caprazin yonune gore yarim teker kadar ondekinin yanina girmek gerekir dogru noktayi da ancak o yarim teker yana yerlesirken ruzgar akimini hissederek bulabiliriz direk surasi demek cok zor.

• Beğen