Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgardan Korunmak İçin Gazete

Konu, 'Giyim' kısmında Haşim Okyay tarafından paylaşıldı.

1. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Başlıkta da söylediğim gibi,sizce rüzgarlı havalarda bisiklet kullanırken göğsümüze gazete sarmak bizi ne kadar koruyacaktır? Etkili bir yöntemmidir? Deneyeniniz varmı? :rolleyes: Görüşleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

2. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    valla tour de france dag etaplarında (alp'leri veya pirene'leri tırmandıkları gunler) tırmanma etabı bitişinde kenardan gazeteler uzatılır ve sporgular buruşturarak içlerine bu gazete kagıtlarını doldururlar. ama gelgelelim şöyle bişey var 10-12 km boyunca ortalama 70-80 km ile iniş yapıyorlar ve bazen max hızları 100-110 km'yi buluyor ve elzem bişi oluyor gazete. bizim günlük sürüşlerimizde ondan nekadar işe yarar bilemiyorum denemek lazım

Zeki Dönmez, cazz ve Haşim Okyay bunu beğendi.
  3. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ben bir kere denedim:)
    Kesinlikle işe yarıyor ki bunu söylemem ne kadar mantıklı olur (tour de france da kullanmışlar ben yararlı desem nolur:)) bilmiyorum.
    Uzun bir yokuş inişi yapıcaktım ve üzeri yeterince sıkı değildi ve aklıma geldi gazete koymak aldım bir gazete ve buruşturmadan (minübüsçülerin radyatörün önüne koyduğu gibi:)) koydum göğsüme ve inişi tamamladım açıkcası beni çok şaşırttı performansı:) tahminimden çok daha iyi bir koruma sağladı ve neredeyse göğüsüme hiç soğuk hava geçmedi..
    Acil durumlar için kesinlikle tavsiye edebilirim..

4. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Biraz hışırtı yapıyor eğilip kalkarken :D Onun dışında rahatsız edici bir yanı yok.Gece sürüşlerimde kullandığım bir yöntem.Faydasını şöyle görebildim.Abimle beraber çıkıyoruz çoğu zaman.Sürüş esnasında yaptığımız konuşmalarda göğsünün buz gibi olduğunu söyleyip durdu hep.Bende ise orada bir sıcaklık hissi vardı :D

cazz bunu beğendi.
  5. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Elbette koruyor.Eğer teknolojik giyim alma imkanınız yoksa ilkel yöntemler de iş görür.Özellikle içinize giyeceğiniz yün iç giyim ile birlikte göğsünüze ve gerekiyorsa sırtınıza koyacağınız gazete sizi rüzgardan ve soğuktan koruyacaktır.
    Fakat çok terleyen biriyseniz, hızlı bir antrenman yapıyorsanız, gazeteler de bir süre sonra terlediğiniz için ıslanacaktır, ıslanınca değiştirilmelidir.
    Ayrıca göğsünüzde haberleri görebilirsiniz :)

sonEr´´, mevzun, Raven_35 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Çok etkili bir korunma şeklidir, kullandım, yurtdışında birçok bisikletçinin kullandığınıda gördüm. Hala Tour de France etaplarında kullanıldığına rastlayabilirsiniz. Tecrübeli tüm bisikletçiler bilir bunu.

cazz ve Haşim Okyay bunu beğendi.
  7. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Windstopper giysilerde 3 katman olur 2 katman arasında rüzgar geçirmeyen ince bir katman vardır. Gazete de burada rüzgar geçirmeyen katman görevi görüyor. Yani gazete ile windstopper giysilerin çalışma prensibi aynı :D .
    Ben de buna benzer bir yöntem kullanıyorum. Kışlık ayakkabım olmadığı için çorabımla ayakkabımın arasına poşet geçiriyorum. Böylece ayağım hem rüzgardan hem de yağmurdan korunmuş oluyor ama poşet teri dışarı veremediği için bir zaman sonra çoraplarım ıslanıyor.

8. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Mustafa İçdağ
    Hangi gazete olduğunun önemi var mı acaba?
    Fransızlar Le Monde falan kullanıyorlardır herhal... :)
    Malum bizim gazetelerin kağıt kalitesi de yerlerde sürünüyor.

mevzun bunu beğendi.
  9. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Kuşe kağıdı felan mı kullansak acaba :D Hem daha kalın hemde gazete kağıdından daha kalite :rolleyes:

10. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gazete kağıdı giysileri de boyayabilir. Böyle bir risk var.

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de çok kullanıyorum zaman zaman, en güzel yanı ise hazırlıksız yakalandığınızda herhangi bir bakkaldan temin edebilmeniz, diğer güzel yanı da kalınlığını yani koruyuculuğunu istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz, bisikletçilerin (özellikle geçiş mevsimlerinde) zayıf karnı, karnıdır :) bu yüzden karna devamlı rüzgar yediğimiz için bir çoğumuz karın ağrısı, ishal gibi sorunlar yaşarız, diğer sorun ise üste giyecek kadar soğuk olmaması diğer bir deyişle gereksiz terlemeniz öte yandan az giyinince de göğsünüz karnınız üşümesidir burda gazete devreye girer ;) yine rüzgarlıkların (ince olduğu için) çok iyi iş göremediklerini de belirtmek lazım...

Haşim Okyay ve d.berkay bunu beğendi.
  12. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    kuşe kağıdı terini emmeyeceğinden normal samanlı gazete kağıdı kadar işlevsel olmaz üstelik sert olur vücudu sarmaz

Haşim Okyay bunu beğendi.
  13. SerdarAktas90

SerdarAktas90 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben kesinlikle öneririm... ortalama 80-100 km'lik gezilerde kullanıyorum teri emmesi ve soğu geçirmemesi gerçekten çok güzel...İlkel bir yöntem fakat gerçekten işe çok yarıyor...Tabi eksi yönüde var üstünüzü çıkarttığınızda vücudunuz dayak yemiş gibi mos mor oluyor gazetedeki resimleri(çok ayrıntılı olmasada), yazıları görebilirsiniz vücudunuzda....

sonEr´´ ve Haşim Okyay bunu beğendi.
  14. yumi

yumi Yeni Üye

Seviye:
    gazete boyaları eğer kurşun içeriyorsa bu vücuda geçebilirmi bunu da araştırmak gerekir terli vücuda gazete baskısı geçiyor, terleyen deri gözenekleri açık, kurşun uzun vadede sıkıntı yaratabilir mi bu konuda bilgisi olan yada fikri olan varsa paylaşalım
    yoksa benimkisi paranoyaklık mı bilemiyorum ama uzun vadede sıkıntı olabilir, arada bir kullanımda ise sıkıntı olmaz diye düşünüyorum

15. Zeki Dönmez

Zeki Dönmez Kıdemli Üye

Seviye:
    evet bende diğer arkadaşlarıma katılıyorum gazete kağıdı hem rüzgar ve soğuktan koruyor hemde terli iseniz boyama yapıyor malesef

16. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    gazete kağıdının direk tenle temas etmemesi gerektiğini ögrendim.Boyaları zararlı madde içerebiliyomuş!

17. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Evet, boyalar kanserojen madde içerebilir.Ama ben iki sweatin arasına koyuyorum gazeteyi.Üstüne de montumu giyiyorum, sorun kalmıyor :in:

18. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Soğuk havalarda vazgeçilmezim.Kesinlikle işe yarıyor..
    :)

19. ers_84_D

ers_84_D Yeni Üye

Seviye:
    işe yarıyor, ancak sıfır gazete yerine biraz eski gazete temin edilirse( evdeki eski gazeteler falan) daha ergonomik olur.

20. yaşar çevik

yaşar çevik Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    arkadaşlar soğuk havalarda tamam (giyinirsin rüzgarlık soğuk geçirmeyen giysiler ) ama dediğiniz gibi bisikletin hızında oluşan soğuk ve rüzgarı ben şu şekilde önledim. ucuz bir rüzğarlık aldım koltuk altlarını ve yanlarına hava deliklerini genişlettim önden arkaya fosforlu bantlar diktirdim rengine uygun birazda vucudumu sıkmayan genişlikte çok sıcaklarda bile yelek gibi pek sıkıcı değil ön tarafı hayaları gögsü arkayı tamamen koruyor yanlardaki havalandırmalarbiraz arkaya üçgen şeklinde harkat kabiliyetinide daraltmıyor hoşçakal.