Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgar Enerjisi ile Şarj Olan Bisiklet

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında muammer ferik tarafından paylaşıldı.

1. muammer ferik

muammer ferik Yeni Üye

Hiç düşündünüz mü bilmem ama bisiklet pedalını çevirirken oluşturduğumuz hareketi değerlendirebilir miyiz? Miss Courant D’air Bike adı firmanın tasarımcısı Thierry Dumaine bunun için bir çalışma yapmış. Bu bisiklette pedalı çevirmeye başlayınca, hareketten oluşan rüzgar enerjisi bataryada depolanıyor. Yokuştan yukarı çıkarken depolanan bu enerji ile yokuş yorulmadan çıkabiliniyor.
    Kaynak: http://www.2kr2.com/ruzgar-enerjisi-ile-sarj-olan-bisiklet.html

Kerem Kekeç bunu beğendi.
  2. Murat BAYRAKTAR

Murat BAYRAKTAR Aktif Üye

Seviye:
    Okuduğunuzu anlamadan paylaşmışsınız birincisi cümle yanlış yazılmış yokuştan yukarı çıkarken nasıl bir rüzgar enerjisi oluşabilirki ? ikincisi pedalı çevirirken kinetik enerji ortaya çıkar rüzgar enerjisi değil. Neyse falan fişman tanrı parçacığını bulduğumuz günümüz teknolojisinde bukadar basit araşturmaları paylaşırken en azından okuyun...

3. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Murat bey polemiğe girdiğim düşünülmesin fakat;okuduğunuzu anlamadan paylaşmışsınız demeniz yerinde bir cümle olmamış çünkü bu durum sanırım sizin için geçerli :) bahsedilen enerji sadece yokuş yukarı çıkarken oluşmuyor.Her pedalınızda rüzgarın bisiklet üzerindeki fanları döndürmesi sonucu fanlar enerjilerini bataryada depoluyor ve bu enerjiyi yokuş çıkarken pedalın dönüşünü kolaylaştırmak için devreye sokuyor. Ayrıca örnek veriyorum pedal çevirdiğinizde kaskınızın üzerinde bir pervane olsa siz pedallamaya devam ettiğinizde bu pervane döner ve gerekli düzeneği kurarsanız bu pervane sayesinde rüzgar enerjisini depolanabilir bir enerjiye çevirebilirsiniz,aynı mantık yani. http://www.trendhunter.com/trends/miss-courant-dair Bu linkte de ayrıntıları ingilizce olarak verilmiş. Muammer beyin yazısında bir yanlışlık göremedim ben yani ki burda kimsenin yanlışını bulmak gibi bi niyet içerisinde değilim, olunmamalı iyi akşamlar

sedat_slave ve Emre Gözütok bunu beğendi.
  4. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Sanırım kendin yap sitesinde görmüştüm,çocukların bisikletlerin gidonlarına taktığı pervanelerin arka kısmına bir oyuncak araba motoru yerleştirip pervane döndükçe enerji üretilebiliyordu. Uzun sürede kullanımda azda olsa işe yarar. Geliştirilip kullanılabilirde. Bu sistemde iyi ancak karmaşık geldi bana, bisiklette rüzgar enerjisinden faydalanmak isteyenler için seçenekler daha da çoğalabilir :)

5. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rüzgar enerjisi yerine jantın göbeğine takılan bir alet ile yokuş inerkende elektrik oluşması sağlanabilir.

Kerem Kekeç bunu beğendi.
  6. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hareket yönüne bakan bir pervane kullandığınızda sürtünmeden dolayı enerji kaybı yaşarsınız. Pervane o kaybettiğiniz enerjinin bir kısmını geri dönüştürebilir ama sadece bir kısmını geri kazanabildiğiniz için toplamda pervaneyi koyarak enerji kaybemiş olursunuz. Yani en iyisi hiç pervane koymamaktır.

Burdaki sistem farklı. Fazla açıklama yok ama bu sistemde karşıdan esen rüzgarı değil de yandan esen rüzgar enerjisini toplamaya çalışılmış. Yandan esen rüzgarın bize enerji olarak getirisi veya götürüsü yok. Dolayısıyla yana bakan bi pervane koyduğunuzda bi kayıp yaşamayız. O pervane ile yan rüzgarın enerjisi toplanabilir. Ancak kayda değer bir enerji toplanabileceğini sanmıyorum. Toplanabilmesi için baya bi yan rüzgar olması lazım. Bi de böyle duvar gibi bi bisiklet olunca o kadar yan rüzgarda bunun üzerinde durmak da biraz maharet isteyecektir.

Sonuçta o kadar jeneratör, pervane vs ek ağırlık sadece yandan rüzgar esecek umuduyla taşınması pek pratik veya mantıklı değil.

7. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet daha mantıklı olan sistem bu. Zaten bazı elektrikli bisikletlerde bu sistem var. Tekerleğin göbeğindeki elektrik motoru, frenlemelerde enerjiyi ısı olarak heba etmek yerine motoru jenerator gibi kullanıp o enerjiyle pili bir miktar geri doldurabiliyor.

baris34ince bunu beğendi.
  8. Murat BAYRAKTAR

Murat BAYRAKTAR Aktif Üye

Seviye:
    baris bey benim sinirlendigim nokta siteden bir yazinin buraya hicbirsey eklenmeden konmasidir. konuyu acan arkadasimiz en azindan kendi yorumumu ekleyebilirdi. oldugu gibi kopyala yapistir yapilmis. orada anlatilmak istenen yokus asagi inerken depolanan enerjiyi yokus cikarken kullanmaktir. alinti yapilan sitedeki yazim yanlisi aynen burayada yansimistir.