Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek.

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında temahayati tarafından paylaşıldı.

1. temahayati

temahayati Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

Youtube da sörf yaparken aşağıdaki videoya rastladım. Acaba bu sistem bisiklete uyarlanabilir mi ? Benim aklımdan geçen gidonun alt kısmına bu şekilde bir fan monte etsek mesela ortalama 20-25 km hızda kaç wat güç elde edilebilir acaba. Daha önce deneyen oldu mu bilmiyorum ama ağırlık olarak çok ağır bir sistem değil sanırım acaba bisikletin hızına etkisi ne olur ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    vuuuuuuuuuuuuu fırı fırı fırı vuuuuuuuuuuvvvv dıye ses cıkartır dıye tahmın edıyorum:)onun yerıne dınamo daha saglıklı bence.

Murat B. bunu beğendi.
  3. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    depolama yapıyor mu acaba

4. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Bir de PC kasasındaki fanlardan lamba yakanlar varmış odayı aydınlatmak için. Yani o fanların gücü ile elektrik üretip minik de olsa odayı aydınlatıp ışıkta oturanlar varmış. Ne derece doğru bilmiyorum ama bu konuda bilgisi olan var mı?

5. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    termodinamik yasaları çok açık ve net, elde edeceğiniz güçten daha fazlasını harcamanız lazım. kısaca, gidişinizi zorlaştırıp karşılığında bir miktar elektrik enerjisi alacaksınız. ha o elektrik enerjisiyle ne yapılır, nasıl depolanır, orası apayrı bir konu

Uğur S. ve pacman bunu beğendi.
  6. Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Evet, Oğlumun ödevi için bu çalışmayı uygulamıştım. Sınıfı sıraya girmiş el ile çevirip ledleri yakmak için. Aslında Farlar sabit yerine değişken voltaj üretiyorlar rüzgardan devirleri sürekli değiştiği için. Bu enerjiyi pil şarjı için kullanıp, sensör yardımı ile karanlıkta otomatik yanmaya başlaması ve merdiven boşluğu, bahçe gibi çok ışık gerektirmeyen yerlerde kullanılıyorlar.
    Fan seçerken üretiminin fazla olması, çalışması için çektiği akımında fazla olması gerekir buna dikkat edilir.

Bisiklette kullanılır mı ona gelince, hareket halinde arkaya bir iki kırmızı ledi rahatlıkla yakar ve kaliteli fan kullanırsan vızır-dama da yapmaz...

7. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Konu ile alakasız olabilir fakat evlerimizin çatılarına, yüksek alanlara monte edilip takılabilecek kadar ufak bir rüzgar türbini görmüştüm ve şimdi paylaşayım dedim. Buyurun izleyelim ;

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  8. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    O halde bu işlemler için fanların da güçlü ve yüksek akım çekmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Sanıyorum PC fanları bu konuda yetersiz kalır herhalde.

Evet videoyu izledim bu şekilde yöntem çok olsa gerek ki, bir de şöyle bir şey var;

Gayet başarılı ama akım güçsüz gibi görünüyor yani tam verim yok gibi ama yine de ampülü yakıyor.

Son düzenleme: 4 Ocak 2015
  9. Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kasa fanı kullanmıştım. 3 adet yeşil ledi hafif üflemede yakıyor ki bisiklette bu devir daha yüksek olacaktır.
    İlk video ; Bu tür çalışmam oldu resimlerini çekmiştim bir ara atayım. Yeterli enerji üretemediğim için daha farklı yönteme geçiyorum.
    2. video; bu bir illüzyon yani aldatmaca. Bunu 3 lü priz ile de yapıyorlar. O mıknatıs fanı döndüremez, çünkü fan yapısı buna müsait üretilmemiştir. İllüzyon olması da bu çalışmanın çözülmesi için numaranın da bilinmesi anlamı taşır. Şahsen düşüncem ; O led bir ampül ve duy kısmına rahatlıkla sakız pil yerleştirilebilir. ve tıpkı sibop ışıklarında kullanılan sisteme benzer bir yay ile mıknatısın etkisi ile anahtar devreye alınıp o pil ile hem fan hemde lamba yakıla bilir.