Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rusya'dan Eski Bir Tanıdıktan Haber Var

Konu, 'Delta Bisiklet' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

1. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    RUSYA'DAN ESKİ BİR TANIDIKDAN HABER VAR

Rusya'dan güzel bir haber aldık. 8 yıl önce kadar öğrenci değişim programı ile türkiye'ye gelen ve içindeki bisiklet sevgisi ile hem Delta Bisiklet'te çalışıp hemde okuyan Tacikistanlı bir arkadaşımız 2 sene önce yurduna dönmüş ve orada bisiklet sporuna devam etmekte diye haber almıştık.

Şimdi ise kendisinden Rusya'da katıldığı bir yarış hakkında güzel bir mail aldık. Ülkemizde kaldığı sürece mtb yarışlarımıza da katılan Behram (Bakhrom) Delta Spor Kulübü kurma fikrini ortaya atan kişilerden biriydi. Türkiye'de topladığı Corratec Super Bow bisikletini yanında götüren Tacikistan'lı arkadaşımız orada katıldığı yarışlarda da Delta Spor Kulübü forması ile mücadele etmekte.

İşte kendi kelimeleri ile yarışın detayları:

Bu yarışa iki kişi olarak katıldık,ben Bakhrom Shodiev elite kategorisinde ve Rinat Batirshin 50+ master kategorisinde.Bu yarış moskova'dan 20 km uzaklığındaydı ve amacı daha çok amatör sporcuları mtb (xc) sporuna çekmek. Rusya'da amatörler ve federasyon için yarışanlar farklı yarışlara girerler ama profesyönel elite men istediği zaman amatörler ile de yarışa katılabiliyor.Aynı zamanda expert amatör grubu var,onlarda yine elite ama amatörler var içlerinde.

Parkur ormanın içindeydi bol bol singletrack ve parkur ağaçların arasındaydı. Tabiki bir sürü de ağaç kökleri,kesilmiş ağaçların çıkıntıları ve kumlu dik çıkışları vardı.Ama şunu söylemek istiyorum bu yarış tam bana göreydi çıkışlarıyla ve inişleriyle.Biz Moskava'nın Kolomna şehrinden amcamın arabasıyla yarış yerine gittik. Geldikten sonra registration (kayıt) için 10 usd verdik ve numaralarımızı aldık.Arkadaşımın startı 12:00 benimki ise 14:00'de başlayacaktı. Elite men grubuna 4 kişi kayıt yaptırdı diğer yarışçılar expert grubundaydı.Elite yarışçılar çok güçlü yarışçılar çünkü onlar devamlı avrupa yarışlarına katılırlar.Ben en zoru seçmeye karar verdim.Start verildi ve yarış her zamanki gibi çok hızlı başladı. İlk turda lider ile 4 dakika fark vardı,yani lider 18 dakika ben ise 22 dakikada bitirdim.

İkinci turda bu farkı 2 dakikaya indirmeye başardım. Her turda kendimi daha güçlü hissediyordum bir tek kumlu çıkışta koşmak zorunda kalıyordum.İnişler de çok hızlıydı ruslara göre. Türkiye'deki iniş teknikleri bana çok yaradı,zemin çok yumuşak topraktan oluşuyordu onun için düşsen de fazla zarar görmüyorsun.Maalesef işler iyi giderken 3.turda arka tekerim inişte kesilmiş ağacın üstüne vurunca snakebite oldu. Bu yarışta pompa ve yedek iç lastik almadım, nasıl olsa patlamayacaktır diye.

Üçüncü turun yarısını jant üstünde gittim ve finiş çizgisinde yedek iç lastik alıp tamir ettim.Sonra tekeri takınca gördüm ki arka akord gitmiş,geri kalan turu sadece ön fren ile gitmek zorunda kaldım.Seyirciler hepsi bana kamikaze diyorlardı.Böylece 5. turda

lider beni yakaladı. Yarış toplam 5 tur idi , ben 4 tur atabildim.

Rusça 2 kategorinin sonuçları şöyle:

Bakhrom Shodiev

2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Vay be bizim çakma mühendis Behram'a bak :) Seneler sonra...

3. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Behram yarışlardan hiç vazgeçemiyor.

4. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    behram her yerde behram dır..

5. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İyiki varsın Behram Bahram Backhram Bayram Bakhrom :) Bunlar onun Türkiyedeki adlarıydı.