Rusya, Çin, Vietnam (Uzakdoğu turu)

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Merhabalar.
Ya biraz once ayrintili birseyler yazmistim Cin Internetinin gazabina ugradim hepsi gume gitti, yeniden deneyeyim.
Pazar konusuna gelince benim baslica hobilerimdendir. Bostanci'dada
carsamba pazarini kacirmam. Cindeki ve diger ulkelerdeki pazarlari gezmenin bazi puf noktalari var, mesela uzaktan bir kesif yapip etlerin olmadigi bolume gideceksin. Eger kurtulus yoksa gozleri ve burnu kapamak lazim zira etler masa uzerinde, sinekler arasinda....
Hemen her sehrin bir hali var birde sokaklarda saticilar. Sebzeler cok cok ucuz ancak meyveler biraz pahali. Fiyatlar yaklasik Turkiyenin yarisi. Ancak soyle bizdeki gibi kipkirmizi domates bulmak imkansiz. Bir de neyi ozledim biliyormusunuz: Siyah zeytin ve beyaz peynir. Bulmam imkansiz.
Restaurantlara gelince burada bazi ilginc olaylar: Erkekler bazen uzerlerini rahatlikla cikarip yemege devam ediyorlar. Yemekle beraber sicak su yani kaynak su ikram ediliyor, birde alisamadigim bir sey adamlar restaurantta dahi tukuruyorlar.
Pilav meselsine gelince, aslinda bunlar daha cok elle ceke ceke uzattiklari makarnayi et sulu ve sebzeli bir sekilde belki gunde uc ogun yiyiyorlar. Pilavlari ise tatsiz, tuzsuz ve birbirine yapisik bu yuzden cubukla yemek kolay ama barbunya fila gibi seyleri tek tek yakalamak gerekli buda vakit aliyor. Guneye dogru gittikce kopek, fare, yilan gibi yemekler menulerde bulunuyormus. Simdiye kadar yilani gordum ve oldukca pahaliydi. Aksamlari bir dolu sokak restauranti aciliyor genellikle hanimlar pisiriyor. Hele benim gittigim yerlerde hemen herkes etrafima dolusuyor, tam komedi. Simdilik kuzeyde bol musluman restaurantlari var ben daha temiz olurlar diye onlari tercih ediyorum. Ama son haftadir sindirim sistemim bozuldu 2 gun yatakta yattiktan sonra yine kendim pisirmeye basladim.
Son hafta batiya daglara yoneldim. Doga tamamen degisti, etraf daha bir temiz sular daha berrak. Ancak daglar daha acimasiz ve dik. Gecen gun haritaya gore hem yolu kisaltayim hemde daha duz araziden geceyim dedim ama tam tersi cikti. Ve bu arada bir kisinin yanlis yol tarifine gore birgun sonra yine ayni yere geri donmek zorunda kaldim. Yol bulmak icin elimdeki Cince haritayi adamlara gosteriyorum en azinda iki kisiye sormak lazim artik onlar ne tarafi gosterirlerse. Bazilarida once katladigim haritayi soyle tam olarak acmaya baslayinca deli oluyorum ve hemen tesekkur edip uzaklasiyorum.
Bu arada hepinizin bayramini simdiden kutlarim.
Hepinize selam ve sevgiler.
Ahmet

Not: Beysiz olarak direk olarak ismimle hitabedenleri kendime daha yakin hissediyorum bilmem yaniliyormuyum?

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Ahmet Mumcu

Ahmetcim, anlattıklarını bir solukta okudum. Bazı satırlarında tüylerim diken diken oldu, bazılarında senin için kaygılandım(hastalanmanı kastediyorum) bazılarında da seninle gurur duydum..
Genelde bol müşterisi olan restoranlardan ve taze sebzelerle yapılmış yemekleri tercih et. Et yemeklerini ve haşlama dışındaki pişirme yöntemlerini pek tercih etme.. Bunu tekrar hastalanmaman için söylüyorum. Kendine iyi bak, sağlığını riske atma..
Çektiğin bu çileli yolculuğun karşılığı olması için bol bol eğlen. Madem oradasın ve belki ömrün boyunc birdaha gitmeyceksin, o zaman hep güzel yönlerini görmeye çalış.. Olumsuz yönlerini ise hayatına katılmış bir fark, bir nüans olarak algılamaya gayret et..
Yüzünden tebessümü eksik etme.. Kendi kendineyken bile gülümsemeyi ihmal etme.. Bu hem senin hem de etrafındaki insanların daha iyi olmasını sağlayacak ve işlerini kolaylaştıracaktır.
Senin de bayramını kutlar, sağlıklı mutlu günler dilerim..

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Ahmet Abi diyelim o zaman. Hani henüz yüz yüze tanışmadığımız için Ahmet diyemiyoruz doğal olarak...

Yazılarınızı zevkle okumaya başladım. Ancak konu yemeğe gelince yüzüm ecüş bücüş oldu. Hakikaten ne zevksiz ne midesiz insanlar var yahu.

Sizin de Ramazan Bayramınız kutlu yolunuz açık olsun

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Mumcu

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
bence hic bir sey yeme disardan. eski kiz arkadasim taiwan liydi. yari cinli sayilir taiwanlilar. her ne kadar cinlilerden nefret etselerde. cinlilerin yemeklerinin goruntuleri berbat cok kotu kokuyolar asiri baharat kullaniyolar ama tuz yok. yani yediginden bi sey anlamiyosun. bi de bazen kizi kirmamak icin bi kac bi sey ativeriyordum agzima ama ne zaman boyle yapsam karnima sancilar girmeye basliyo. bizim sindirim sistemimiz onlarin yemeklerine uygun degil bence, onlarin ki artik bagisiklik kazanmis. bu arada kurutulmus baliklari gordunmu? hayatimda aldigim en kotu kokuydu, hayvan lesi gibi, genelde ickiyle yiyorlar. iyyy icim kalkti yine...
kolay gelsin dostum. eger benimde imkanim olursa aklimdaki yer mogolistan. dunya uzerinde en uzun suredir degismeden yasayan kultur. binlece yildir hic bir seyi degistimemisler kulturlerinden gocebe yasayanlar. eger imkanim olursa bisikletle mogolistan turu yapip ordaki gocebe ailelerden biri ile bi kac hafta yasamak istiyorum. gecnlerde bi dergide okumustum, bunu yapan adamin anlattigi kadariyla bin yil geriye yolculuk gibi bi duyguymus.

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Ahmet Abicim sen böyle anlattıkça Ülkemizin değerini daha iyi anlıyoruz yaaa... :D Bizim Restaurantlarımıza kurban olayım ya.. Küçücük leke görsek hemen uyarıyoruz. Bilselerki Asya'da ne koşullar var. Bizi döverler..:D:D:D

İşin şakası ama sana geçmiş olsun abicim. Sen şimdilik kendi yemeğini kendin yap. Afiyetlede yee..

Gittiğin her yere, gördüğün her insana benden selam götür.

Yolun açık olsun..

Sevgiler...

• Beğen

wolverinewashere

Daimi Üye
Tepki
139
AHMET abi sanırım sana söylenebilecek tek şey "HOCAM SANA ÇOK ÖZENDİM"
insanların bisikletle yandaki semte gitmeye üşendiği bir ülkede (gerçek bisikletcileri kastedmiyorum) yaptığın bu iş madalyalık resmen
Böyle bir deneyimi göze aldığın ve bizlerle paylaştığın için teşekkürler

• Beğen

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
@Mesut Girgiç

Arkadaslar destekleriniz icin hepinize tesekkurler.
Su anda ikinci bir tehlikeye kadar hastaligi atlattik sayilir. Zaten bisiklet ustunde insan kendini bir check up aletindeymis gibi hissediyor. Saglikli olup olmadigin kolayca anlasiliyor. Dun ve bugun yol sartlarida bayagi iyiydi toplam 240 km yaptim. Restaurant kosullari daha medeniyetin icinde olmama ragmen berbat, birde ucra koselere gitsek ne olacak. Bak su anda internet cafede yanimdaki cocuk (ayi) okkali bir tukuruk savurdu. Ya kiziyorum ama herkeside uyaramamki. Hem ben bunlara saglik terbiyesi vermeklede yukumlu degilim. Sonra sen kendi isine bak kardesim bizi kulturumuzle basbasa birak diyebilirler. Restaurantlarda Adamlar ilginc yontemlerde bulmuslar mesela tabaklarin uzerine bir naylon torba gecirip bir sekilde hijyen ortam sagliyorlar. Otellerin en iyi tarafi buyuk termoslarla sicak su vermeleri, bu suyu gun boyuncada yanima alip kullaniyorum en azindan kaynamis su daha emniyetli. Havalar acisindan sansli sayilirim pek oyle yagmurlara filan denk gelmedim. Ama bir ay once bulundugum kuzeyde havalar kisa cevirmis. Bu gun tam bir aydir Cin'deyim ve iki gun sonra Yangzi River, bu adamlarin uzerinde cok buyuk bir baraj yaptiklari nehire gidecegim. Oradan ufak bir gemi ile, sayet bulabilirsem, bir tur yapmayi dusunuyorum.
Aslinda Mesut'un dedigi gibi gulumsemek cok seyi hallediyor. Hem kendini daha mutlu hissediyorsun hemde etrafina dostluk hissi veriyorsun. Bu adamlarin en sevdikleri bisikletle, motosikletle, arabayla, hatta tir kamyonuyla yanima gelip bir sure benle gitmeleri. Hatta bazilari ilerde bir yerde durup bekliyor da. Once soyle bir bakiyorlar,:eek: herhalde bu adam nerden geliyordur diye dusunuyorlar, sonra ya bu adam bu kadar yuku acaba nereye ve kaca goturuyor diye dusundukleride olabilir:)
Sonra ben selam verince yuz ifadeleri birden degisip gulmeye ve birseyler sormaya basliyorlar. Beijing'ten beri iki haftadan fazla daha ingilizce bilene rastlamadim. Hello diyen ingilizce biliyor diye kabul edilebilir:)
Neyse bu gecelik de bu kadar.
Hepinize selamlar

• Beğen
Tepkiler: H.Can DEMİREL

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
@beverly
Mogolistan hakikaten degisik bir kultur. Ben bu gezide mevsim dolayisiyle fazla vakit ayiramadim. Hatta ben oraya gitmeden iki kere kar bile yagmis. Ben Ulaanbatur'da 5 gun kaldim ve Cin'e tran bekledim. Orada bile iki tane Turk restauranti vardi. Dedigin gibi turlarla yurt dedikleri cadirlara geziler duzenliyorlar gunlugu 17 dolara gideni duydum. Hele ata binmeyi seviyorsan tam sana gore. Ulaanbatar'daki youth hostel de kahvaltiyla beraber $7. Bisikletle gitmeyi dusunuyorsan GPS gerekebilir zira oyle asfalt yol filan yok. Dagda bayirda iz surerek gidiyorsun.
Sana LA de iyi bayramlar.
Selamlar

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Xi Xia ??

Ahmet Abi bu ne demek? Merhaba,selam benzeri bişey olsa gerek..

Neyse abicim sağlık durumunun iyi olduğunu duyduk ya. Bunada şükür. Sık sık haberlerini bekliyoruz abicim. Yolun açık olsun..

Sevgiler...

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Ahmet abi,ben bu gezinizi yeni gordum sayilir,fotograflara baktimda ilerde anlatacak cok seyiniz ve bir dolu guzel hatiralariniz olacak gibi.Zaten boyle anilarin kotu yanlari bile bir zaman sonra hos gelmez mi kisiye?Birakin isteyen istedigi yere tukursun :)D) siz tadini cikarin gezinizin,sizin yerinizde olmak isteyen kac bisiklet sever vardir kimbilir.Bizim icin cekebildiginiz kadar cok fotograf cekin lutfen,yolunuz acik olsun.

Efe Yildirim

• Beğen
Tepkiler: bikergrrl

nikto

Aktif Üye
Tepki
211
Ahmet Selam... Vize işlerini nasıl hallettin. Hangi ulke kac gunluk vize verdi. Gezi ile ilgili bir yazı verdinmi basvurunda .. etkili oldu mu ? Biraz vize işlerinden bahsedermisin ... Yolun açık olsun... Selamlar...Ayagına kuvvet

EMRE
(link)

emsey229

Daimi Üye
Tepki
70
Kazasız belasız gidip gelmeniz dileğiyle.. İnsanın böyle bir sey yapmayı dusunmesi icin zorlukları göz önüne almış olması lazım... Sizi tebrik ederim.

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
Valla size şimdiden allah kolaylık versin.Ben de kaltılmak isterdim.Mali yöden pek sorunum olmazdı.Ama 4 yıldır bekleyen tecilli askerlik var.Mecburi.Sizi yürekten destekliyoruz.

• Beğen

izumi

Üye
Tepki
32
Merhaba ,
Herşeyi bir yana bırakıp sadece pedal basarak yeni kültürlere ve coğrafyalara açılmak dünyanın en büyük zenginliği bence,kesinlikle iç ve dış dünyaya ait izlenimlerinizi yazmalısınız .

Bir şey itiraf edeyim ağustos ayındaki yazınızda turu gerçekleştireceğinizi pek düşünmemiştim,plan aşamasında kalır sanmıştım;sizi tebrik ederim,hayallerin gerçekleşebileceğini vizyonu geniş tutmanın gerekliliğini anlattınız.
Çoğu bisikletçiye ilham kaynağı olduğunuzu düşünüyorum.
Saygılarımla
Pınar

• Beğen

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Arkadaslar Selamlar.

Oh bee gunlerdir sayfayi (Bisikletforum) acmaya calisiyorum, Cin sansurumu ne bir turlu acamadim ve yazacaklar birikti. Ama sehirler ve gunler oylesine birbirine karistiki yanimda not defteri olmadigi icin bir ozet yapayim. Oncelikle Yangzi River'da (Sari Nehir) 3 gunluk bir tekne (Gemi ) turu yaptim. Zaman zaman gemiden inip kucuk teknelerle ufak irmaklarin iclerine dogru gittik. Bu nehire adamlar cok buyuk bir baraj kuruyorlar, insan suyun gelecegi 175 metre yukseklik isaretini gorunce toplanacak su miktarini hayal bile etmek zorlasiyor. Fakat doga tamamen bozulacak. Nehir yolculugu apayri, oyle denizlere benzemiyor daglarin arasinda insan korumada hissediyor kendini. ayrica 565 km boyunca araliksiz yuksek daglar eslik etti yolculuga. Ben seyehati turistlerin gittigi yone degilde aksi tarafa yaptim. 300 kisilik gemide tek turist bendim. Artik milletle resim cektire cektire bir hal oldum ve fistik, bira, muz ile odullendirildim. Kendimi bir an kafeste beslenenlere benzettim ama adamlar yabancilara karsi cok saygili ve misavirperverler, ah birde konusabilsek. Bu gun Beijingten ayrildigim 32 gun oldu bir Cinliyle soyle bir konusamadim. Neyse Gemiden sonra tekrar guneye, aslinda tam guneye de gidemiyorum Vietnam vizesi icin gidecegim sehir Kunmig 300 km kadar yoldan batida kaliyor. Bir gun koyde tam cocuklarin resmini cekerken bir bisikletci yaklasti. Yalniz basina giderken insan sanki colde su bulmus gibi seviniyor. Arkadas Isvec'li 3 haftadir yoldaymis amaci 3 ay boyunca izlenimlerini kitap haline getirmek, ve ayrica Cinceyide cozmus, restaurantlarda onunla cok rahat ettim, hatta bircok yemegi Cin'ce not ettim. Bir aksam bisikletci bir polis sefi bizi yemege davet etti. Tavuk restaurantina gittik. Giriste ev sahibi canli bir tavuk secti, orada hemen tavuk bogazlandi ve buyuk bir kapta Kafasi ve ayaklari dahil getirildi. Tavugu 100 parcaya bolmusler, hayatimda tavugun bu kadar cok kemigi oldugunu hic farketmemistim, birde zavalli tavuk tum gece bize anlamli anlamli bakti, cunku kafasini yiyen cikmadi. Hakikaten acikli bir durum. Merak eden arkadaslara: Bu isvecli arkadas bir gece once Cinlilere davetliymis ve kopek etini denemis. Bende Kopek resminin bulundugu bir restaurantin resmini cektim ama sizlerle su anda paylasamiyorum, Umarim Vietnamdan gonderebilirim. 3 gunden sonra arkadasla yollarimiz ayrildi. Ya bu Cinlilerde beton ve demir fazlaligi var galiba zira her yere otoban yapiyorlar. Hemde oyle otobanlarki duz yollarda degil daglik bolgelerde. 100 km'de belki 50 kopru var gece gunduz calisiyorlar, biz hala Ankaraya varamadik. Ve Dun geldigim sehir Kunmig 5 milyon nufuslu ve Amerikan sehirlerinde hicbir farki yok sadece burasi daha emniyetli ve ucuz. Su anda kaldigim 3 yildizli otel sadece 7$. Buradan Vietnam vizesine basvurdum 3 gun beklemem gerekiyor.
Turkiyede karli havalar baslamis ama burasi 12 derece civarinda ve yagmurlu. Sehir 1890 metre yuksekte kaliyor, artik Vietnama dogru inis.
Simdilik bu kadar, tekrar desteklerinize tesekkurler.
Ahmet

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Ohhh be Ahmet Abiden ses çıktı.
Abicim süpersin yaa. Tek olmadığımızı orada bile gördük sayende. Ben inanıyorum ki hepimiz bir gün biyerlerde mutlaka görüşebilecez.
Yolun açık olsun. Fotoğraflar için sabırsızlığımız büyüyor.

Sevgiler...

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Ahmet bey müthiş gezinizi ilgiyle takip ediyor,sağlıklı ve neşeli pedallamalar diliyorum.Fotoğraflarıda sabırsızlıkla bekliyoruz haberiniz olsun...

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
@nikto
Merhabalar Nikto,
Sanirim sen seneye 5000 km lik bir tur tasarliyorsun yanilmiyorsam. 25 Avrupa ulkesinden birinden alacagin vize sanirim her yere gecerli ama adamlar bayagi inceliyorlar. Bunun disindaki ulkeler vizeyi bir kazanc ve formalite olarak goruyorlar. Rusya, Vietnam gibi ulkelere giris cikis tarihini vermek zorundasin. Cogu ulkede vize giris yaptigin gunden itibaren sayiliyor. Ben en cok Rus vizesine 200$, Mogolistana 40 $, Cin'e bir senenlik cok girisli her seferi 90 gun 120 $, Vietnama 90 gunluk 75 $ odedim. Her vize icin ortalama 3 gun bekliyorsun.
Ozellikle bilmek istedigin bir ulke varsa belki tesadufen sana bilgi verebilirim. Ayrica bir tur duzenliyorsan bilgim olsun belki birkac gun gelebilirim. Iyi haber Iran'a, Tayland'a ve Japonya'ya vize yok:)
Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: nikto

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Serkan'cigim,
Desteklerin icin sagolasin. Xi Xia bir sehrin ismi. Beijing'de bir Turk arkadas tavsiye etti orayi gormek icin daglari ve polisi astim, anam agladi.
Ayrica buradaki bir gazetede THY'nin ilanini gordum ve dedimki vay be Turk pazarlamasina bak Cine kadar gelmis.
Yeni bisiklet nasil? artik senden yeni bisikletinle 168 km'lik Turkiye rekorunu yenilemeni bekliyoruz, tabiki havalar duzelince:)
Selamlar

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen