Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rumeli Feneri

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında basar tarafından paylaşıldı.

1. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçen hafta Pazar günü (05.08.2007), önceden planladığım turumu gerçekleştirerek Rumeli Feneri 'ne gittim.

Yol boyunca panoramik fotoğraflar çekmeyi planlıyordum.
    Fakat hava hiç istediğim gibi değildi. Sisli, puslu gri gökyüzü, gri/yeşil deniz...

Yine de planımı ertelemedim, fotoğraflar da kötü oldu. Zaten çekimler az ve baştan savma..

Biraz renklerle oynayarak göze hoş görünmelerini sağlamaya çalıştım.

Lütfen fotoğraflare %100 ölçüsünde bakın ve ekranda kaydırarak ortamda gibi olmaya çalışın.

Moderatörlerden ricam: Fotoğrafların boyunu değiştirmesinler. Zaten ben 250 kb ın altına indirdim. Küçültülünce bakmanın bir anlamı kalmıyor.

Kozyatağı 'ndan Kadıköy 'e hızlı bir şekilde gelip. Vapura bindim. Vapurun arkasından bir panorama:

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Vapurları çok seviyorum. Her gün biner okula giderdim.
    Güzel hatıralarım da vardır.
    Bu fotoğrafı, renkerin kendi halini görmeniz için koyuyorum.

İlerde çırağan sarayı, bakalım girebilecek miyiz?.

Beşiktaş sabah olmasına rağmen kalabalıktı. Hava da kötü olduğu için resim çekmedim.

Hemen biraz ilerde Çırağan Sarayı... Burası tarihi eser olmasına rağmen otel.
    Resim çekmek için izin vermediler. Turistleri almışlar ama arkadaşımı almamışlar.
    Yani müşteri olmayan Türkler giremiyor. Taklit yapmayı düşünsem de, bu fikir çok karaktersizce geliyor.

Herneyse, otoparkta çekim yapabiliyorum. (İlerdeki kapıya yönelince görevli heyecanlandı, bahçeye çıkacağım diye çok korktu...)

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Sonra Ortaköy 'e varıyorum.

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Bir de kedi var. Hayvanları çok severim ama kedilerin yeri başka.

Yola devam... Boğaz köprüsünün altından geçerken bir panorama daha
    alıyorum. İstanbul'a gelmemişler, altından geçmek nasıl bir duygu görebilsin
    diye düşündüm. Çok güzel bir duygu değil gördüğünüz gibi.
    Köprüleri sevmiyorum.

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Kuruçeşme ye varıyorum. Yağmur başladığı için bir kafede çay içiyorum.
    KArşıda Galatasaray adası.
    Burada bir martı sayesinde günün tek estetik fotoğrafını da çekebiliyorum.

Yola devam. Arnavutköyün katledildiği yol. Bu yol ile Arnavutköy, geçip gidilen bir yer olmuştur... Gerçi Sarıyer 'de daha beteri var...

Bebek 'ten sonra bir panorama daha.

Rumeli Hisarı civarı. Ortam kalabalıklaşıyor.

Sonra fotoğrafları beğenmediğim için daha fazla durmamaya karar veriyorum. İstinye ve Sarıyer i de hiç bakmadan geçiyorum.

Rumeli kavağı yakınlarında manzaranın güzel olduğu radar kulesi balkonundan bir çekim yapıyorum:

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Rumeli Kavağı 'ndan sonra askeri bölge başlıyor.
    Kavakta soda almak için girdiğim bakkal "Fenere şuradan gideceğim di mi?" soruma "Uzak, gidemezsin" diye cevaplıyor. Sorayım diye yaklaştığım bir başkası da ben daha ağzımı açmadan "ne kadar?" diyor. "Ne?" diyorum. "Kaça aldın bisikleti?" diyor...

Herneyse bakkal biraz haklıymış, çünkü yokuş gerçekten dik. Kısa da değil. 39 luk aynakol ile çıkamazdım.

Ben çıkarken iki bisikletli hızla iniyordu ve bana selam verdiler.Karşılık verememiştim, buradan veriyorum.

İlerde oldukça geniş olan yola çıkıyorum. Yokuş normal bir açıda devam ediyor.
    Buralarda da şehirleşme var...

Kısa bir süre sonra beton olacak yerleri görüntülüyorum.

Bu tabela nasıl gelmiş buraya? Ne alaka?

Sonra inişler başlıyor ve hızla Fener 'e varıyorum. Birşeyler yiyorum. Yediğim
    yerde çöp tenekesindekiler için gelen bir köpek kedilerle kavga ediyor ve
    tırmıklar yemesine karşın, çöpü ele geçiriyor:

Daha sonra, çöpün düşündüğümden de değerli olduğunu anlıyorum. Gerçekten
    üzücü, düşündürücü bir durum.

Hesap çok yüksek gelmiyor ama menüdeki fiyatları hatırladığım için hesap hatasını (% 50 fazla!) farkediyorum. Hiç bahşiş vermiyorum bu yüzden.

Bir panorama da Fener 'den.

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

Kale'ye de gidiyorum. Kale namına pek bir şey kalmamış. Ortalık toz toprak.
    Up-tıs sesleri ile arabesk müzikler birbirine karışıyor. Kalenin içinde çoçuğunu
    salmış insanlar (halk?), her an uçuruma düşebilir bir şekilde birşeyler yapıyor.
    Her yer bira şişesi kırıkları.
    İnsanımızın tarihi esere düşkünlüğünü belgeliyorum:

Kozyatağına kadar uzun bir yolum var.
    Hızla geri dönüyorum. Tırmanma sırasında telefonum çalıyor, açmak için
    durduktan sonra (uzun süre tokuş yukarı basmaktan herhalde) bir türlü
    ayağım karpiyeden çıkmıyor ve yana devriliyorum.

Yeniköyde meyve suyu almak için uğradığım sevimli bakkal, lastiği sıkarak "Hmm" anlamında bir ağız hareketi yapıyor. :)
    Bakkalda istediğimi bulamayınca benzicinin marketine giriyorum.
    Bisikletim sorun oluyor ve tatsız bir tartışma yaşanıyor.

Yol kalabalık, arabalar dizilmiş duruyorlar. Bir motosiklet ile kafa kafaya Hisar 'a kadar gidiyoruz. (Işıklarla senkron hızda gittiğim için tabii)
    Bir takım tipler yola atıyorlar kendilerini, "la bisiklet çarpıyomuş trafink gazası pisikletlen ehe öhe" gibi birşeyler söyleyip gülüyorlar..

Ortaköy 'de tekrar durup kalabalığı görüntülüyorum. Adım atacak yer yok.

Yola çıkıp karşıdan karşıya geçiyorum. Bir jipin içinde genç bir çocuk, yanında
    kız arkadaşı, tam önlerinden geçerken aracı üzerime süsrer gibi yapıyor. Zınk
    diye durup bunlara bakıyorum. Kız katıla katıla gülüyor. 5-10 saniye bekledikten
    sonra çocuk "tamam tamam yok bişey" gibi bir hareket yapıyor.

Gezinin son fotoğrafı da bu:

Tek baına yaptığım gezimden memnunum... Yol boyunca bir kaç bisikletli ile
    karşılaştım. Hızla geçip selamlaşamadıklarımız da oldu. Eminim forum üyeleri de
    vardı aralarında. Sırt çantasından tripod taşan tip bendim. Herkese tekrar
    selam.

Bazı fotoğraflarda eksikler var, biliyorum. Bu kadar zaman bulabildim, kusura bakmayın.

2. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    ellerine sağlık nefis olmuş ;)

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Başar selam
    Bu konuda haklısın, fotoğrafların çok güzeller. Bu nedenle onları ufaltmak, onları katletmek olur. Ancak bu boyda fotoğrafları forumda yayınlamak da forum düzenini katletmek olur.
    Ben elimden geldiğinde bir orta yol bulmaya çalıştım ve tüm panoramalarını link olarak koydum. Yani fotoğrafı görmek isteyenler bir klik ile görebilecekler, ayrıca forumun sayfa düzenini de korumuş olacağız.
    Anlayışlı olacağını umuyorum.
    Bu arada kısa bir süre konun yayında değildi, nedeni de ne yapacağımıza karar verene kadar beklemeye almamızdı.
    Anlayışlı olacağını umuyorum ve bunun için şimdiden teşekkür ediyorum.
    Saygılar

4. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Başar fotoların çok güzel. Gerçekten böyle fotoları paylaşıma sunmanın izleyenler için bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum... Fotolarını izlerken gerçekten çok farklı ve büyük keyif aldım.
    Belki sen 360 derecelik fotolar da çekiyorsundur. Onları da görmek isteriz.
    Ellerine sağlık. :)

Halil, fotoların boyut ayarlaması konusundaki emeğin için sana da teşekkürler. :)

5. Hasan Derya

Hasan Derya Kıdemli Üye

Seviye:
    Resimler inanilmaz tebrik ederim.

6. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok güzel fotoğraflar olmuş . Eline sağlık . Hoş da bir gezi . . .
    Paylaşımın için teşekkürler .

7. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Hepinize teşekkürler arkadaşlar. Daha güzel bir havada daha güzel resimler de çekilebilir. Umarım vakit bulurum.

Emeğin için ben de teşekkür ederim Halil. Ben panoramikleri olabildiğince sayfa düzenini bozmadan koymaya çalıştım. Kiminin 10Mb ı aşan boyutlarını da 250 kb altına indirdim ki, sayfalar çabuk yüklensin. Fakat forumun koca koca fotoğraflarla dolmasını önlenmesi gerektiğini kabul ediyorum. Bunun için daha anlaşılır ve kesin kurallar koyulmalı bence. Forum kurallarına bunun eklenmesini öneriyorum.

Teşekkür ederim. Aslında bence hepsini toplasan martılı fotoğraf etmez.
    Bu sene pek fotoğraf çekemiyorum açıkçası. Beğenildiğine göre daha çok çekmeye çalışırım. Bisiklet gezisi dışında çektiğim fotoğrafları koymayı düşünmüyorum, burayı fotoğrafçılık forumuna döndürmek istemem.

360 derecelik panorama çekmedim, sebepleri:
    - Pozlamayı çok dikkatli yapmanız gerekiyor, çünkü genelde bir açıda aydınlık düzeyi çok daha az veya fazla oluyor. Dinamik genişliği fazla tutup fotoğrafın suni bir hal almaması için zaman harcanmalı.

- Genellikle bir veya bir kaç açıda bana göre fotoğrafın estetiğini bozan bir şey oluyor. Ya da insanlara yakın mesafeden yönelmiş olabiliyorsunuz. Nedense rahatsız oluyorlar. Ben de buna hakkım olmadığını düşünerek vazgeçiyorum.

Panoramik fotoğraf çekmek için tripod taşımak ve sonradan işlemek için zaman ayırmak gerektiği için her gezimde yapamayacağım. Çoğunlukla fotoğraf makinesini bile almıyorum zaten yanıma.

Herkese tekrar teşekkür ederim.

8. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
  9. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten güzel bir gezi olmuş.Ben görebildiğim fotoğraflarla yorum yapıyorum.Eğer diğerlerini görebilsem harika olurdu sanıyorum.Bir yorum daha;o aracını üzerine süren KOMİK(!) çocuğa...Neyse banlanmak istemiyorum.Saygılarımla.

10. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    O çocuğa o kadar da sinirlenmedim aslında. Sanıyorum karşılıklı acıdık birbirimize.
    (O herhalde gariban bisiklet alabilmiş, bak bende jip var diye, ben de insan olamamış yazık diye...) Süpermarkette sinirlenmiştim ama.

Önce yazıyı yazdım hızlıca, sonra resimlerle uğraştım. Bazı resimler eksik kaldı ama çok da güzel değiller zaten. Soluk soluk... Pek bir şey kaçırmadınız.
    Bir dahaki sefere daha özenli olmaya çalışırım. Herhalde hava da böyle olmaz.

11. M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU

M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    teşekkürler gitmiş kadar olduk :D

12. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    eline saglık çok güzel çalışma olmuş.

13. Fatih - MFG(+)

Fatih - MFG(+) Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sevgili Başar;

Seni canı gönülden kutluyorum. Benim İstanbul'da en çok sevdiğim güzergah Sarıyer Rumeli Kavağı güzergahıdır. Panoramik çektiğin resimler daha önce buralara yapmış olduğum turları ve bu turlardaki güzel anılarımı hatırlattı bana. Bu nedenle çektiğin fotoğrafların benim için önemi büyük. Ayın 28'i gibi İstanbul'da olacağım. Bu tarihten sonra bir Sarıyer Rumeli Kavağı turu yapalım. Umarım sen de katılırsın.

Sevgiler

MFG(+)
    MOTİVATÖR

14. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    İstanbulda 1 saat gibi olmuş paylaşımın anlatımınla birlikte.Çırağan Sarayından Çöplerde umut arayanlara, tarih kokan kentten şehrin jiplerle yağmalanmasına tam bir İstanbul olsa gerek.buarada köprünün altından geçmek oldukça kasvetli olmalı resim bana bunu hissettirdi.Teşekkürler paylaşım için...

15. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Beğendiğinize sevindim.
    Umarım birlikte de turlayabiliriz. Benim için başlangıç noktası Kozyatağı oluyor.

İstanbul'un güzel yerlerinde yapılan bir turdu. Km saati kullanmıyorum ama 100 km civarında bir yol yaptığımı tahmin ediyorum, benim için 1 saati geçmiştir herhalde ;) Anlatmayı unuttuğum ve fotoğrafını çekmediğim de çok şey var.

İlginize teşekkür ederim.

gencizmirli bunu beğendi.
  16. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel tur olmuş.Hava şartları biraz daha iyi olsaymış daha iyi kareler çıkarmış ortaya...
    Paylaşımınız için çok teşekkürler.

17. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Tek kelimeyle mükemmel ;)

18. dapoet

dapoet Kıdemli Üye

Seviye:
    bende bu gün gittim rumeli fenerine alibeyköyden fenere kadar 70 km ben hesapladım çok güzel yerler onu sölemek isterim yeşilibol oksijeni bol süper bir yer