Rulman sökme takma aleti

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle mavic crossmax slr (26') disk lefty ön+arka rulmanların siparişlerini verdim ancak söküp takma için universal kit arıyorum. Şimdilik orjinal mavic rulmanları kullanacağım için plastik çekiçle de olsa kısmen yapabilirim ancak ilerde seramik rulman kullanma durumunda mutlaka bu aletlere ihtiyacım olacak. Kullananlardan tavsiye istiyorum.

(link)

Yukarıdaki ürüne ek ne tavsiye edersiniz?

Scudo

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Ya da şöyle bir kaç set var.

(link)

(link)

Alıp kullanan var mı?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Hakan38

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Bu ürünler gümrüğe takılır mı? Buradaki bir satıcı kg başına 13 usd vergi var diyor bu doğru mu?

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
İzeltaş ve Altaş a bu ürünlerden ellerinde olup olmadığına ve fiyat bilgisi konusunda mail yazdım ancak şu ana kadar dönüş olmadı.

Dosyalar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
halen aldın mı bilmiyorum ama hiç gerek yok bunlara. bi tornacıya git... ''usta bu rulmanı çektirmeyle yuvaya geçirmek için bi parça yap bana'' de. biraz kafası çalışan bir ustaysa çektirmenin civatasının ucuna geçen, dış çapı rulmanının dış çapından yarım milimetre az, ortası delikli bir silindir yapacaktır sana. sonra tornacıdaki çektirmeyi kullanarak rulmanını usul usul o yuvaya geçirebilirsin.

kendi bisikletinin tamircisi olan kişinin en yakın dostu tornacıdır, sevelim, sahip çıkalım onlara :)

• Beğen
Tepkiler: mazot

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@can_celik aslında forumdan press yapmak için düzeneğin nasıl yapıldığına dair bazı paylaşımlardan faydalanıp ön arka jant rulmanlarını takma hususunda sorunu aşmıştım. Buna karşın çıkarmak için çektirmenin önemini, yatağa zarar veren bazı kişilerin paylaşımlarından ürkerek ihtiyaç duydum. Tanıdığım, bildiğim ve güvendiğim bir tornacı olmadığından ürünü yaptırma şansım da pek yok.

Biraz daha araştırıp olmazsa yurtdışından gelen birileri vasıtasıyla bu ürünleri temin etmeyi planlıyorum. Bu dolar kurunda bu fiyatlar ütopik resmen.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Şu üründen piyasada nerde bulabilirim?

51chKSVhT2L._AC_SL1000_.jpg

Tepki
79
İsim
Kerem Tarık
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1900 lira filan benim için bu rakamlar çılgın para. Vakti zamanında bi çektirme bir işkence birde rulmanın iç bileziğine uygun uzun lokma alıp,
Rulmanı çıkartmal için: çektirmenin ucunu tornacıda incettirmiş
Rulmanı takmak için: işkencenin (30cmlik) sıkma kısmını da kolay sıkma işlemi yapsın diye T şeklinde yaptırmıştım.

Yıllardır kullanırım. Orta göbeği ve arka göbeği 2bin kilometerede bir rulmanlarını çıkarır temizler gresler tekrar takarım. Ortalama 10bin kilometrede bir aşağıdaki gibi rulmanları komple değiştiririm.

photo_2023-07-10_00-41-33.jpg

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bisiklette montaj için ihtiyacınız var sadece. Demontaj için milin kendisi iş görüyor.

Cassini

Üye
Tepki
3
İsim
Erkut
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar,
Farklı bir başlık açmadan burada sorayım ;
Screenshot_20230717-092849_Gallery.jpg

Fotoğrafdaki göbeğe bakım(yağlamak) veya duruma göre rulman değişimi yapmak istiyorum. Dış taraftaki alyan ve çektirme ile kolu çıkarma işini yapabilirim. Lakin iç taraftaki geniş ve dışı girintili çıkıntılı büyük siyah somunu nasıl ve neyle sökerim hiç bir fikrim yok. Yardımcı olabilecek arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Teşekkürler

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar,
Farklı bir başlık açmadan burada sorayım ;
307091 dosyayı görüntüle

Fotoğrafdaki göbeğe bakım(yağlamak) veya duruma göre rulman değişimi yapmak istiyorum. Dış taraftaki alyan ve çektirme ile kolu çıkarma işini yapabilirim. Lakin iç taraftaki geniş ve dışı girintili çıkıntılı büyük siyah somunu nasıl ve neyle sökerim hiç bir fikrim yok. Yardımcı olabilecek arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Teşekkürler
Tam olaraka hangi orta göbek anahtarıyla açıldığını bilmiyorum ama google de bi arştırsan bulursun ve ya evde bu tip kurbacık varsa onlada açabilirsin.20230717_101319.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cassini

Cassini

Üye
Tepki
3
İsim
Erkut
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Batuhan ustam cevabın için teşekkürler. Evet o tip bir pense ile açılabilir ama sıkarken tork verilerine (Üzerinde yazan max 30nm) göre sıkmak için bir lokma almak istiyorum. Elimde tork anahtarı var.

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Batuhan ustam cevabın için teşekkürler. Evet o tip bir pense ile açılabilir ama sıkarken tork verilerine (Üzerinde yazan max 30nm) göre sıkmak için bir lokma almak istiyorum. Elimde tork anahtarı var.
tam emin değilmi ama fotoğraftaik lazım. verdiğim bu örnek biraz pahalı markasından dolayı . bütçene uygun bir tane alırsın.bis.png

• Beğen
Tepkiler: Cassini

Cassini

Üye
Tepki
3
İsim
Erkut
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet hocam o olabilir gibi. Araştırayım bunu. Sağolasın 👍

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Evet hocam o olabilir gibi. Araştırayım bunu. Sağolasın 👍
Merhaba;

Bence arastirmadan önce bisikletinizdeki orta göbegin modelini tespit edin. Sonra anahtari bulmak 20saniyelik is. Yalniz 30nm ile sıkmak icin birde Tork anahtari lazim umarim vardir elinizde, yoksa o da pahali olabilir.

Tabiki tork anahtari olmadan da sıka bilirsiniz ama 30nm den fazla olursa bilyalar sıkısma yapar bilir ve iyi calismaz, az olursa ileride göbek gevseme yapabilir.