Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

rubleyi sokmek

Konu, 'Tekerlekler' kısmında cyilmaz tarafından paylaşıldı.

1. cyilmaz

cyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletin arka haznesini ve rubleyi yaglamak istiyorum ama rubleyi bulundugu yerden sokemedim. Sanirim bunun yildizli ozel bir aleti var. bu aletin adi nedir ve hangi boyutta olani ile sokebilirim. Yardimci olabilecek varsa sevinirim... :rolleyes:

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ruble anahtarı tek bir boydur. Ancak kaset dişli anahtarı ve ruble anahtarı birbirinden farklıdır. Ruble anahtarı daha uzundur, iç kısma doğru daha çok girer. Ayrıca kaset dişliyi sökmek için de ucunda zincir bağlı olan, kasetin dönmesini engelleyecek bir de alete ihtiyaç vardır.

cyilmaz bunu beğendi.
  3. cyilmaz

cyilmaz Aktif Üye

Seviye:

bu dislileri sokmek icin gerekli olan anahtar hangisi oluyor. ilk kez deneyecegim biraz acemiyim kusura bakmayin... rublenin arkasindaki bilyalari yaglayip bakim yapmak istiyorum ve arkadaki plastigide degistirecegim kirilmis durumda...

bu ruble 7 disli bunun yerine 9'lusunu takabilirmiyim bir uyum sorunu cikarmi sokerkeken arada fazladan 2 disli icin yer yok gibi gorunuyordu sanki lastik yerine geri oturmayacak gibiydi

4. SerkanEriş

SerkanEriş Bisiklet Meraklısı :)

Seviye:
    eğer buyuk bir şehirdeysen bulabilirsin o anahtarı yoksa bisikletçiye götürmen gerekecek. birde disliyi tutan zincirli özel bir anahtar var oda lazım.. ruble sistemi ile 9 lu kaset dişli sistemi farklıdır. 9'lu dişli yapman için senin bisikletinin tüm vites-çekiş sisteminin değişmesi lazım..

cyilmaz bunu beğendi.
  5. cyilmaz

cyilmaz Aktif Üye

Seviye:

bahsettiginiz anhtar bu mu oluyor tam anlayamadim baska bir alete daha ihtiacim varmi?

SerkanEriş bunu beğendi.
  6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu ruble için o zincirli alete ihtiyaç yok. Bu vidalı tip ruble, kaset dişli değil.
    O yüzden ruble anahtarlarından daha derin olanına ihtiyacın var. Ancak çok güç isteyen bir işlem, çünkü bu tip rubleler sen pedal bastıkça daha çok sıkışır.
    Ayrıca 9'lu dişli de takamassın, çünkü 9'lular sadece kaset dişli olarak mevcut. Vidalı tipte alabileceğin en fazla 7'li. )'lu istersen, yeni bir kaset dişli uyumlu göbek alarak başlaman gerekir.
    Geri takarken de çok dikkatli ol, bunlar çok kolay diş kapabiliyorlar, göbeğini çöpe atmanı istemem...

SerkanEriş ve cyilmaz bunu beğendi.
  7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rubleyi sökmek için gerekli olan anahtarın resmini Shimano'da buldum. Bu senin ihtiyacın olan anahtar;

Bu da, kaset dişliyi sökmek için, şu zincirli aletle beraber gereken anahtar, fark ederseniz bunun dişliye giren kısmı daha ince. Diğerinin ki daha uzun;

8. nebileyimulan

nebileyimulan Kıdemli Üye

Seviye:
    slm ben kaset dişli sökme zıvırını nerden alabilirim?
    yardımlarınız için teşekkürler

9. Orkun Oskay

Orkun Oskay Aktif Üye

Seviye:
    Üzgünümki bu tarz malzemeler yalnızca bisiklet dükkanlarına özeldir. Bulman pek mümkün değil. Bulsan bile oldukça pahalı fiyata alırsın.

Ayrıca rubleyi yağlamak istiyorsan rubleyi çıkartmana gerek yok.Arkasından da yağlanmaz. Vidalı tarz rubleleri yağlamak istiyorsan tekerleği yere yatırıp orta milin kenarlarındaki boşluktan içeri sıvı gres sürebilirsin. Bunun dışında hiç bir şekilde rubleyi dağatıp toplama şansın yok.

10. nebileyimulan

nebileyimulan Kıdemli Üye

Seviye:
    belki bulurum? bir umut

11. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    arkadaşım benim bildiğim rublenin içindeki bilyalara helede en arkadaki 25 adet küçük bilyaya yağ sürülmez resmen yağı koklatman gerekir sebebine gelince aslında resimle anlatmak gerekir daha önce hiç ruble içi görmediysen rublenin 2 yada 3 tırnağı vardır ve bu tırnakları geren tam daire biçiminde ucu biraz açık yay vardır bu tırnakların tuttuğu ve dişlilerin üzerine geçtiği kanalları olan muhafaza vardır bunlara en ufak bir yağ bulaşması halinde tırnakların kanalları tutması imkansızlaşır ve poşa pedal çevirmeye başlarsın bence ilk önce işin ehli insanlara bakımını yaptırmalısın bir kere gördükten sonra kendinde yapabilirsin ben ruble sökme (zincirli olan )aparatımı kendim yaptım sendeki problem kütletmemi yoksa ruble elinle çevirdiğinde zor mu dönüyor eğer bu ikiside yapmıyorsa bence dokunma kütletiyorsa tırnak uçları aşınmış yada yay direncini yitirmiştir, elinle çevirdiğinde dönmekte zorlanıyorsa bilya yatakları paslanmış, bilya kırmış yani bilyasorunu var demektir.yardımcı olabildiysem :p :p :p
    çok önemli not: rublenin içindeki 9 adet bilyanın döndüğü yatak ters diştir (dişli tarafındaki)kendin sökeceksen dikkat et yoksa sabaha kadar uğraşsan sökemezsin gevşettiğini sanırsın ama aslında sıkarsın

HaliliOzturk bunu beğendi.