Rublenin içindeki plastiği kırdım böyle oldu.

ecelfeli

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
Abdülkadir SALALI
Bisiklet
Salcano
Göbekleri yağlayayim derken. Ruble içindeki plastik parçayı çıkartmak istedim. Tırnağı varmış görmedim. Zorlayınca kırıldı. O gün iyiydi. Ertesi günü böyle oldu. Yapılabilecek bir işlem varmı, bilenlerden yardım istiyorum. Buda sorunu gösteren video.

Normalde bilyalar görünmüyordu, bu plastik kapatıyordu. Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ediyorum.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş
Scudo

YEA

Üye
Tepki
15
İsim
YUNUS EMRE AKBULUT
Bisiklet
Kron
3 gün önce aynı sorun bendede oldu o parçayı tek olarak bulamadım freehub u değiştirmem lazımmış
o da pahalı geldiği için komple göbeği değiştirdim

bulabilirsen sadece freehub u değiştirmelisin
bulamazsan en etkili çözüm için göbeği değiştir derim

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Bakımsızlıktan freehub ın tırnakları yaylarına yapışmış. Ruble sökülecek. daha sonra da freehub ın etrafına mazot yada wd-40 sıkarsanız freehub kendine gelir. Ancak içerideki bilyelere gelmemesi lazım. Yoksa gres yağını da akıtır. Daha detaylı sokebilirseniz bence olduğu gibi mile kadar sökün sonra da mazot ile temizleyin. kuruladıktan sonra tekrar gres yağı ile bilyelerin dizin..

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
273
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bende de böyle olmuştu ama yağlarken değil dik yokuşta fazla zorladım ve..olanlar oldu.ama vidalı ruble olduğu için rubleyi değiştirdim sizinki kaset olduğu için sanırım sadece göbeği değiştirmeniz gerek

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@Trekkie planlı eskise yine iyi belki ömrü dolmamıştır bile bu çekince elinde kalmış :D

ecelfeli

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
Abdülkadir SALALI
Bisiklet
Salcano
@alperr125 hocam 3yildir kullandığım bisiklet rahat 5bin km yol yaptım. Stravadan da bakabilirsiniz. Ama gene de bu plastik olayına çok kizginim , Tamam cahillik ettim, zorlamam gerekirdi, fakat bu kadar kolaymıydı. İşe giderken yolda kaldım , 2km yurudum. Neyse Bisikletin Bianchi Touring m727 modeli rulmanlı göbek tavsiyesi istiyorum. Cevap yazan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: alperr125

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@ecelfeli 3 yil 5000 km oyle kirilip dokulmelik bir zaman degil bence.

benim freewheel olan mtb bisikletin shimano rublesi rahat 10 yillik ve 15000 km ustudur. buna kiyasla yeni parcalar hassas bir plastiklik cani kiziyorum ben bu duruma. boyle urunler memleketimizi hurdaliga ceviriyor.

Benim onerim novatechin giris seviyes gibekleri gayet iyi ust seviyeler cok pahali.

• Beğen
Tepkiler: ecelfeli

ecelfeli

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
Abdülkadir SALALI
Bisiklet
Salcano
@SerkanH Aynen Dediğiniz gibi işlem yapıldı, şu an gayet güzel çalışıyor. Asıl soruna gelince rublenin orada sonradan takılan 2 adet dişliyi sıkan vida gevşemiş o anahtarda bende olmayınca kontrol edemeden ( iyicene sıkamadan) monte edip yola çıkmışım. Bu gün Isparta- Bianchi servisine götürdüm Özcan isminde İhtiyar bir Amca var sağolsun herşeyi tek tek söktü, yeniden bolcana gresledi.Freehub'un tırnakları Canavar gibi sapasağlam. Banada bol bol akıl verdi birdaha kendin sökme diye :) Birde Frenler zayıf bir bakalım dedim .Balatalar birazcık azalmış onlarıda değiştirttim. Şu an Herşey Yolunda. everything is Ok.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

ecelfeli

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
Abdülkadir SALALI
Bisiklet
Salcano
@hlksnrr Hocam onu Hiç sorma, Malum yetkili servis birebir orjinal parça diye düşünüyorum, yalnızca arka balatalara 50tl + Balata yayı eski değiştirelim dedi 10TL + Söküp takma işçiliği 10TL sadece FREN İÇİN : 70tl ödedim :? Haaa Göbek için: söküp takama Bakım yağlama vs. 20TL Bu gün toplam 90TL ye işim halloldu. Mahallemdeki bisiklet tamircisi açıp bakmadan senin rublen plastiği kırılmıştır bende yok git İnternetten shimano altus 9 lu ruble al değiştirelim dedi bende gittim aldım.Sonra bari servise götüreyimde onlar taksın dedim :)) Olayın ruble ile alakası yokmuş durduk yere Ruble sahibi oldum :) Ama kafaya koydum göbek birdaha arıza çıkarırsa shimanonun konik rulmanlı Disk frenli 32lik göbeği var 75tl civarı ondan alıp taktıracağım o zamana kadar zincir de bayağı eskir Bu sayede göbek+Ruble+zincir+Belki fren diskinide Sıfırlamış olurum. Sıfır Ruble fiyatı : Eskişehir Volkan bisikletten 55,80TL(Kargo dahil).
Sonuç olarak: İNSAN BİLMEDİĞİ ŞEYİN CAHİLİDİR....bir yerlerden öğrenmeye başlamak gerek.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: hlksnrr

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Tepki
564
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
@ecelfeli Cevap için çok teşekkürler, probleminiz çözülmüş ya gerisi mühim değil.Kazasız belasız nice kilometreler dilerim.

ecelfeli

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
Abdülkadir SALALI
Bisiklet
Salcano
@hlksnrr
Çok sağolun. Balataları Erdoğanlar bisiklette Kargo hariç 1 çiftti 22tl yani kendiniz değiştirebiliyorsanız Birşeyide yok zaten Ön arka 44tl + 5tl kargo ile inan benden bile ucuza mal edebilirsiniz. Takdir sizin.Benimkileri bir açtı baktım balata bitmiş balatanın Demirleri sürtüyormuş :) O gazla değiştirelim demiş bulundum.Daha ucuza ön arka Kendimde değiştirebilirdim Nasip böyleymiş :) ..........giren şemsiye açılmaz :)

• Beğen
Tepkiler: hlksnrr

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
Bir balata takmaya 10 tl alinir mi?
zaten gobege işçiliği yazmissin balatadan yaydan kar ediyorsun. servislerin bu mantigina uyuz oluyorum.

Shimanonun rulmanli teker gobegi yok diye biliyorum

Sonuc olarak sorununuz cozulmus tecrube oldu sizede bol pedallamalar.

• Beğen
Tepkiler: ecelfeli

ecelfeli

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
Abdülkadir SALALI
Bisiklet
Salcano
@alperr125 çok sağolun Alper hocam, ne yapalım nasip böyleymiş. Ben Erdoğanlar bisiklete görmüştüm. Hatta konik rulmanlı arka göbek diye de özellikle belirtmişler ama şimdilik acelem yok. Novatec'e falan bakıyorum. Hoşuma gideni alacağım.

• Beğen
Tepkiler: alperr125