Rubleden gelen ses

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
denemekle birşey kaybedeceğimi düşünmüyorum o yüzden deneyecem.İnşallah freehubla felan uğraşmadan hallolur.

Scudo

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@soner canlı Eğer freehub kapağı ki gevşek olsa arka vites ayarlarınız tutmaz, kaldı ki kapağın işlevi kasetle freehub arasındaki montajı sağlamaktır. Ve yine kaldı ki zaten KASET FREEHUB üzerine yağlanarak monte edilmez. Siz dedim ya, QR mandalını yağlayın, baktınız olmadı, temizlemek 5 dk nızı almaz.

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
WALLA BEN ANLAMADIM Kİ HOCAM BİSİKLETİ HER TEMİZLEDİĞİMDE BÖYLE Mİ OLACAK? ŞAŞTIM KALDIM.MANDALI DENEYECEM SONUCUNU YAZARIM

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
@Boran06 Siz sanırım ruble kapağı (lock ring) ile freehub kapağını karıştırıyorsunuz.

Ruble kapağı şöyle bir şeydir; rubleyi freehub'a sabitlemek için kullanılır.

Benim bahsettiğim freehub kapağı ise şu; freehub gövdesini jant göbeğine sabitlemek için kullanılır:

Ayrıca şu noktayı da yanlış biliyorsunuz: Ruble freehub üzerine takılırken freehub yüzeyi ve ruble içindeki yivler de greslenir. Eğer greslenmez ise, bir müddet sonra rubleyi sökmeniz gerektiğinde rubleyi sökmeniz çok zor olur.

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
@Boran06
Merhaba arkadaşlar herkese
bana yardımcı olabilirmisiniz forumda konusunu bulamadım arka göbekten ses geliyordu büğün götürdüm bisiklet daha 2 aylık doğru düzgün kulanmadım göbeğin bir trafı pırıl pırıl diğer taraf balçık pas karışmı gibiydi bisikletçi dedi pislik gitmiş içine neyse bakımını yaptı bilyeler ve göbek sağlam dedi ama yine tıkırtı var dedim yine ses var dedim biraz kulan düzelmese getir göbeği değişiriz dedi bu ses nereden geliyor olabilir ve bu göbek değişecekse garanti kapsamında değilmiş150 TL fiyat çekti yardımcı olurmusunuz

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
akşam qr mili yağladım rubleye de ön taraftan biraz yağ sıktım.Ses devam ediyordu.Sabah işe geldim akşam döndüğümde ses kesilmişti.Şu an ses yok.Ancak her temizlik yaptığımda bu sorunu yaşacayam galiba.

myjourney

Üye
Tepki
5
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba

Sürerken tak tak ses geliyor bisikletimden. Eskidende olurdu nadir. Şimdi sürekli tak tak ses geliyor. Pedal çevirmezkende ses var. Ben araştırmalar neticesinde rubleden şüpheleniyorum. En son sürüşte pedala çok yüklendim. Ondan sonra kalıcı oldu. Rubleyi eski jantlarımı değiştirirken mahalle bisikletçisine değiştirtmiştim. Galiba ya tam sıkmadı ya başka şey. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Yada ruble denmi ses geliyor nasıl kesinleştiririm. Arka jant akort sorunu var biraz. Ama freni açıncada ses var. Sürtme değil. Zaten boşta tekerleri döndürünce ses yok. Ama üstüne binip sürünce ses var.

Tavsiyeniz nedir. Bakımada götürmek istiyorum gerçi, akort ayarı vesaire. Bisiklet hibrid şehir bisikleti.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Merhaba

Sürerken tak tak ses geliyor bisikletimden. Eskidende olurdu nadir. Şimdi sürekli tak tak ses geliyor. Pedal çevirmezkende ses var. Ben araştırmalar neticesinde rubleden şüpheleniyorum. En son sürüşte pedala çok yüklendim. Ondan sonra kalıcı oldu. Rubleyi eski jantlarımı değiştirirken mahalle bisikletçisine değiştirtmiştim. Galiba ya tam sıkmadı ya başka şey. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Yada ruble denmi ses geliyor nasıl kesinleştiririm. Arka jant akort sorunu var biraz. Ama freni açıncada ses var. Sürtme değil. Zaten boşta tekerleri döndürünce ses yok. Ama üstüne binip sürünce ses var.

Tavsiyeniz nedir. Bakımada götürmek istiyorum gerçi, akort ayarı vesaire. Bisiklet hibrid şehir bisikleti.
Arka göbekten de geliyor olabilir. Bir arkadaşımın Cannondale Caad8 bisikletinde de olmuştu bu ses, sonunda göbekten geldiğini öğrenmiş ve göbeği değiştirerek sorunu çözmüştük. İmkanınız varsa başka bir ruble ile de deneyin. Devam ediyorsa göbekten gelme ihtimali yüksektir.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Göbek bilyalı ise bilyanın birinde veya çanakta zedelenmiş kısım olabilir. Bilya oradan geçerken yapıyodur. En muhtemel bu gözüküyor bu portrede.

myjourney

Üye
Tepki
5
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Göbek daha mümkün gözüküyor bu durumda. Teşekkürler ona göre planlama yapıyım.