Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rubleden Anlayan Usta Bİrİ.....

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında TRD8138 tarafından paylaşıldı.

1. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    RUBLEM SLX.
    Arkadaşlar benim Ankarada lafına ve yaptığı işe güvendiğim iki usta var.Ayrıca benim vites ayarlarım bir türlü tutmuyordu bide arka vites en büyük dişlide iken orta vites en küçük dişilide iken sürekli acayip bir ses yapıyordu arka vitesi bir alta alınca ses gidiyordu.En sonunda ustalardan biri rublenin en büyük dişlinin tırnağının ikisinde yamuk var dedi bende izmir Ebsat Lastik(Shimano disbiritörü) Frirmasına göndermek üzere söktürdüm sonra diğer ustaya kontrol amaçlı bir gösteriyim dedim 2.usta bana rublenin bazı dişlilerinin normal bir şekilde yamuk olduğunu söyledi aslında olmsı gerekirmiş.Aslında tam yamuk değil diğer dişilielrde de var değişik bir yapıları var hafif içeri bakıyor gibi.
    Ama en büyük dişilide daha çok içeri bakıyor gibi duruyor.
    Bu rublelerden anlayan arkadaşlara soruyorum sizce hangisi doğru?
    Rublenin bazı dişlerinde yamukluk normal midir yoksa norma değilmidir?

2. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Arka taraf en büyük dişlideyken orta dişli en küçükde olursa çapraz kullanım olur. Bu bisikletin kullanma kılavuzunda yazan en temel kullanım kurallarındandır. Yani çıkan o ses senin bisikleti hatalı kullanmadan kaynaklanıyor. Tabi rubleyi görmedim belki yamukluk vardır ses ondandır ama dediğim şeyde olabilir.
    Bu arada belirteyim bisikleti ilk aldığımda bende bahsettiğim şekilde hatalı kullanmıştım sonra bisikletçiye gösterdiğimde doğru vites nasıl kullanılır onu anlatmıştı.

dogan. ve nükleer kedi bunu beğendi.
  3. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Usta sen biraz yanlış biliyorsun hatalı kullanım büyükle büyük,küçükle küçük kullanılmaz ben arka en büyük dişlide aynakoldaki dişil en küçük dişilide iken kullandığımda oluyor sen biraz daha araştır teçrübeli arkadaşlara sor biraz karıştırdın galiba.Ben 22 yaşındayım 8 yaşından beri vitesli bisklet sürüyorum pek hata yapcağı zannetmem sen istersen arkayı en büyük dişiliye al ortayıda enbüyük dişilye al o zaman bir tepeden bak zincire çapraz kullandığını fark etceksin.

4. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Usta bak link verdim burda güzelce anlatıyor vites nasıl kullanılır.Bir bak istersen.http://www.ada.net.tr/bisiklet/bisiklet2.html

5. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Söylediklerimi bana bisikletçi anlatmıştı yanlış anlamışım galiba :(. Yardımcı olmaya çalıştım ama pek işe yaramadı. Ayrıca bir tavsiye her ne olursa olsun sana yardımcı olmaya çalışan biri yanlış söylüyorsa bile dalga geçme. Yazdıklarındaki uslübun , mesajlara koyduğun gülücük işaretleri beni çok sinirlendirdi.

6. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Yok kardeşim ben senle ne diye dalga geçeyim dost mayetinde gülücük koydum darılmanın manası yok bizimde bilmdğimiz nice şeyler var inan bana öyle bir manada koymadım onları sıkma canını. ilgilendiğin için sağol ben onları hani bak işte böyle mutlu ol diye koydum al kızkın koyayım şimdi.:boese157:

7. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletten teknik olarak çok anlayan biri değilim ama benimde başıma benzeri bir durum gelmişti sadece yardımcı olmak istemiştim . Yanlış anladığıma sevindim :).

TRD8138 bunu beğendi.
  8. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Rubleden anlayan yokmu?Ne rubleymiş interentte de bulamdım yapısını.

9. kedito

kedito Aktif Üye

Seviye:

en büyük dişlide bazı dişler diğerlerinden farklı görünüyor...

TRD8138 bunu beğendi.
  10. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Tarık teşşekür ederim ilgilenmşsinde masanın üstünede koydum baktım pek anlamadım zaten çok az bir yamukluk var ama bana normal gelmedi içeri doğru değil biraz dışarı doğru gibi duruyor (cantlara yakın) keskin uc kısmı ondan sonra gelen ve ondan önce gelenle paralellik içermiyor.Acayip duruyor başıma bela oldu bisiklet.Bide ustada gösterdi zincir o noktaya gelince hiç bir tırnakda yapmadığı bir tık-çıt arası bir ses çıkarıyor bu yokuş çıkarken makinayı zorladığını hissediyorum arka dişliyi bir alta alıyorum hiçbir sıkıntı yok.

11. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Şimdi resimden anlaşılmıyor ben dediğin noktları anladım da o noktlar bir önceki ve bir sonraki noktlara paralelmidir orayı çözemedim.

12. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    aktarıcının gerginlik ayarı ile iligili olabilir, zincir boyu ile ilgili olabilir,dış vitestelinin boyu ile alakalı olabilir ama dişli kolay kolay yamulmaz. ustanız ne kadar iyi bilmiyorum ama başka birine daha danışabilirsiniz

13. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Bunun vites ayarını Performans bisiklet yaptı olmadı,Delta bisiklet baktı olmadı,Erdoğanlar dan almıştım zaten onlar bisklet 1haftalık olunca çalışmayınca doğru dürüst; XT arka vitesi değiştirdiler ardından, zinciri değiştirdiler 1 hafta gitti yine tutmadı bu sefer Sıradışı bisiklete götürdüm Ogün abi kendi baktı ayarladı bindi bu olmuyor dedi.Bide ayarını biraz makul bir seviyeye getirdiler bu sefer mesale arka teker patladı patlağı yaptık tekeri yerine tekrar koyduk vite ayarları yine elimde kaldı bu sefer aklıma rubleden sonrun olduğu geldi çünkü bu kadar çok usta uğarşıyor çözüm alamıyor bu normal değil bir yerinde bir hata var ama anlamadım.

14. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    O zaman bize yolla bisikleti..:)
    Yani Yeşil Bisiklet'e..
    İlk mesajı okuduğumda güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.. Bisikletçilerimizin daha çoooook fırın ekmek yemesi lazım..
    20 sene önce de (Hyperglide'lar, superglide'lar çıkınca) benzer "parodiler" duyuyordum.. Demek değişen bir şey yok.. Bu kadar mı okumaktan, öğrenmekten uzak bir toplumuz?.. (Demek ki öyle)
    Bir çok kez teknik eğitim toplantılarında seminer verdim. İlla ki öğrenen bisikletçiler vardır ama demek arada çıkıyor bu lafları edebilecek birileri..(ilk mesajda bahsedilen için yazıyorum, başkası üzerine alınmasın)
    Neyse..
    Bol pedallı günler..

Selamlar..

O

15. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ediyorum gürsel abi yardımcı oldun.

16. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla arka vitesin gerginlik ayarı ile alakalı ve ruble diş sayısının aktarıcınızın rahat çalıştırabileceği diş sayısından daha fazla olmasından dolayı.
    Aynı buna benzer bi sorun benim bisiklette vardı aynakol dişlisini en küçüğe alıp arka dişliyide en büyüğe alınca tıkır tıkır bayağı ses yapıyordu. İzleyince arka vitesin üst makarasının zincirle çalışırken rublenin en büyük dişlisine baskı yaptığını gördüm, halbuki rahat çalışması için birbirine temas etmeden arada biraz mesafe olması lazım.Sonra komponentleri birbiri ile uyumlu hale getirince sıkıntım kalmadı.
    Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Kolay gelsin.

17. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.Rublemde yamuk değilmiş herhalde vites gerginlik ayarı sorunluydu bide zincir den şüpheleniyorum benim ziniciri değiştirdiklerinde kutudan çıkarıp taktıklarını görmedim büyük bir ihtimal birinden çıkma ziniciri bana kastılar şimdi kendi cebimden gideyimde bir zinicir alayım bide öyle deneyim.

Mustafa Alatay bunu beğendi.
  18. mert işgören

mert işgören Yeni Üye

Seviye:
    bi ustaya iş yaptırırken başında durmakda fayda var diye düşünüyorum

19. TRD8138

TRD8138 Aktif Üye

Seviye:
    Doğruda insan güveniyor işte!Bir insan ne kadar şerefiz olabilir diye düşünüyorum sana işin görülsün diye XT zincir takıyorum diyor 2 günlük SLX ziniciri çıkarıp büyük bir ihtimal birinden çıkmış LX marka zinicir takıyor bugün gittimde XT zinicir aldım.

20. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Orada galiba arkadaş büyük ruble değil büyük vitesi kastetmiş.