ruble yatağı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkadaşlar yol bisikletlerinde 9lu ruble ile kullandığımız ruble yatağını 10 lu sisteme geçerken değiştirmemiz gerekir mi?teşekküler..

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@kemal güler

Değiştirmeye gerek yok 8-9 ve 10 lu sistemler aynı filiper(arka göbeğin ruble giren kaset kısmı) kullanırlar.Dikkat etmeniz gereken kısım 10 lu rubleyi ikinci el alacaksanız rublenin en alt kısmına konulan speacer(özel pul yaklaşık 1-1.5 mm kalınlığında) kullanmanız gerekir.Sıfır alırken paket içeriğinde mevcut ama ikinci el alırken bazı dikkatsiz arkadaşlar yüzünden olmayabiliyor.Bu pul olmaz ise ruble filiper kısmında tam oturmayacak ne kadar sıksanız da boşluk yapacaktır.Bazı jant setlerinde de sıfır alırken bu pul yanında verilebiliyor ama asıl rublenin parçasıdır.Olmadığı taktirde üzülmeye gerek yok bir tornacı 10 dakikada aynısını yapıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ferhat bey sağolun,sıfır aldım aslında bu spacer kafamı karıştırdı biraz,spacerı oturtmayınca tellere cok yakın oluyo oda muhtemelen arka aktarıcıda problem yaratıcaktı,spacerı oturttum fakat 9lu ruble ile 10lu ruble arasında yaklasık bir 2-3mm fark var bu seferda ruble kadroya yaklaştı zincir arka çatala sürtermi diye şüphe ettim,bakalım artık tüm sistemi topladıktan sonra belli olcak gerçi hepsinin uzunluğu aynıymıs;)

Melih Akdogan

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Geotech
8 li sistem ile 10 lu sistem aynı zincir kalınlıüı ve uzunluğunu desteklemez zincirde değişmeli.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@kemal güler

O speacer hesaplanıp yapılmış bir parçadır.Amacı aradaki boşluğu almaktır.Zinciriniz kesinlikle kadroya sürtmez.En ufak dişlideyken bile minimum kadrodan 2-2.5 cm yüksekte kalıyor Zincir uzunluğunu iyi ayarlayın hem zinciriniz hemde rubleniz değiştiğinden fark olabilir.Zincir uzunluğu için fotoğraf yeterli olur sanırım....

(link)