Ruble ve zincir temizliği nasıl olmalıdır?

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
iyi akşamlar..rubleyi ve zinciri benzinle mazotla silende var,Wd40 ile kiri yağı sökende var,köpüklü suyla temizleyip kurulayıp sonra tekrar yağlayanıda var..peki arkadaşlar en doğru seçim hangisi ? wd 40 ın rubleye göbeklere zarar verdiğini duydum bir yazıda.. onun için bu üçünüde sorma gereği duydum ???

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu forumdan, en iyi yöntemin bulaşık deterjanı + sıcak su olduğunu okudum. Fakat hiç denemedim.

(link) ve (link) bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: doğan_69

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
WD40 üzerinde yağlı bir yüzey bıraktığı için tavsiye etmiyorum.
Ayrıca çok daha küçük partiküllü olduğu için, yağın olması gereken yere giriyor. Yağın girmesini engelliyor ve çok daha kısa sürede kuruyor. O nedenle zincirin dayanıklılığını azaltıyor.
O nedenle, yağ sökücü herhangi bir madde ile temizlenen zincirin çok iyi temizlenmesi gerekiyor arkasından.

Ben genelde bulaşık deterjanı kullanıyorum. Ruble ve zinciri temizlememe ikisi de yetiyor.
Fakat asla fazla yağlı kullanmam zincirimi. Fırça ve bulaşık deterjanı hiç bir zaman yetersiz kalmadı temizlemekte.

• Beğen
Tepkiler: doğan_69

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Göbeğe kaçarsa zarar verir, evet. Rublenin ve zincirin sökerek temizlenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. En kolay kir ve yağ söken ise balata temizleyici oluyor. Yalnız zinciri temizlik sonrası güzelce yağlamak şart. Balata temizleyici olarak Würth önerebilirim.

Diğer hepsi de işe yarar temizleme yöntemidir ancak balata temizleyicinin en avantajlı farkı zahmetsiz ve çok çabuk kiri söküp atması.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet bulaşık deterjanını deneme amaçlı yaptığımda tabi diş fırçası ile randıman iyi olmuş idi ,bazen würt alıyorum 10 kağıda rubleye sıkıyorum ve 10 dakika bekliyorum, sonra adam akıllı bi bezle siliyor idim,
o da randımanlı oluyor idi,
yalnız tabi artık ruble bitmiş vaziyette ,ölmüş parçaları yaşatmaya çalışıyoruz şimdi..

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
wd 40 ile temizleyip bembeyaz yapıp, motorsiklet zincirlerine sıkılan sprey yağ kullanıyorum. bu yağ zinciri ve rubleyi siyahlaştırmıyor beyaz kalmasını sağlıyor tavsiye ederim.

(link)
(link)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Valla wd-40'ı bir güzel zincire rubleye sıkıyorum.Rubleye üstten sıkıyorum göbeğe kaçmasın diye artık ne kadar çözümse bir iki dakika bekledikten sonra 1 lira verip tazyikli suyla zinciri mekanizma dişlilerini ve rubleyi temizliyorum.Balata spreyide güzel temizliyor.Ondan sonra zinciri kuru bezle silip iyice suyu aldıktan 10 15 dakika sonra zincir aralarına yağ damlatıyorum.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
peki abes olmazsa şunu sorayım zincir ve ruble temizliği neden önemli?

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can akıncılarYatakların sızdırmazlık özelliği normal ıslanmalara karşı geçerlidir. Tazyikli su yataklardan içeri kaçabilir. Bisikletin yataklarına (hatta hiç bir yerine) tazyikli su tutmanızı tavsiye etmem. Su kaçarsa, bir müddet sonra yataklar bozulabilir.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Abdullah.R

Valla yataklara gideceğini sanmıyorum normal yağmurda bile su zar zor ruble dişlilerinin altına kaçıyor.

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
@Ekrem Yılmaztürk

sistemin düzgün işleyişi açısından önemli...ben görsel olarakta önem veriyorum rublenin zincirin tertemiz görünmesi birazda takıntı bende :)

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet mazot olayını dostum ali sportta birlikte yapmış idik, tabi zinciride mazotladık tabi bu işler ali sportun dükkanında oluyor idi ,
aslında çok zevkli işte, ama yorucu ,
rubleyi çıkarmak için bayağı güç sarfediyorsunuz öyle fazla güç verirseniz rubleye bi şey olabilir, tatlı sert olmakta fayda var ruble anahtarı var ,evet ayna kolu çıkarmadık slx i üzerinden fırça yardımı ile mazotladım iyice,
sonunda bisiklette randıman oldu ama zaten benim parçalar artık bitmiş vaziyette idi, eh işte randıman diyelim ,
bisiklete çok biniyor iseniz, en fazla zincir ,ruble ,ayna kol harcanır zamanla biter onlar ,,

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdullah.R
@can akıncılarBen sızdırmazlık yağmura dayanır ama tazyikli suya dayanamaz diyorum, siz yağmura bile dayanıyor, tazyikli suya mı dayanmayacak diyorsunuz.

Tam iyi anlayamadım ama vardır bir hikmeti diyeyim... :)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Abdullah.R

Hocam yaşınıza hürmeten benden fazla yer gezip görmüşünüzdür,daha çok bisikletle haşır neşir olmuşsunuzdur ama şunu yazayım:İnternette bazı konular dışında yazılanları denemeden bir sonuca varamayız.Mesela salcano'nun özel örüm bir jantı vardı bende.Bisikleti aldığım yıl her hafta normal su yada tazyikli su farketmez yıkardım aldığım günden bu yana'da wd-40 ile arındırırım pisliği.Bu jantın göbekleri 10.000 km'de bir boşluk,yada takır tukur bilyadan ses yapmıyorsa her halde etkilenmemiştir yada etkilendiyse karıncalanma yapmıştır vs..Bu zinciri rubleyi tazyikli suyla yıkamayınca o zincir aralarındaki ruble içindeki katmanlaşmış yağlar nasıl çıkacak acaba.En hızlı yöntem bu.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can akıncılarYok öyle demeyin, boynuz kulağı geçermiş. :) Yine de, daha kolay olsa da, ben tazyikli sudan uzak durmaktan yanayım. Kendi tecrübem değil ama bir başkasının tecrübesini aktardım. Elemanın biri tazyikli suyla bisikleti yıkamış, sonra da orta göbekten tıkır tıkır sesler geliyor, bu nedir falan diye soruyordu. Benden söylemesi. :)

• Beğen
Tepkiler: can akıncılar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tazzikli su aman ha ,
yakın mesafeden ayna kola sıktırdım o zamanlar bu bisiklette truativ ayna kol var idi ve sonra ne oldu pedal boşlama yaptı hemen yeşile koştuk, hakan dediki ,sen ne yaptın ,yakın mesafeden su sıktırdım,
açtı baktı içine su kaçmış yağla temasa geçmiş tabi orta göbek oldu haşat ,