Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble ve zincir temizliği nasıl olmalıdır?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında doğan_69 tarafından paylaşıldı.

1. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    iyi akşamlar..rubleyi ve zinciri benzinle mazotla silende var,Wd40 ile kiri yağı sökende var,köpüklü suyla temizleyip kurulayıp sonra tekrar yağlayanıda var..peki arkadaşlar en doğru seçim hangisi ? wd 40 ın rubleye göbeklere zarar verdiğini duydum bir yazıda.. onun için bu üçünüde sorma gereği duydum ???

2. Uğur SARIGÖL

Uğur SARIGÖL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bu forumdan, en iyi yöntemin bulaşık deterjanı + sıcak su olduğunu okudum. Fakat hiç denemedim.

Buraya ve buraya bakabilirsiniz.

doğan_69 bunu beğendi.
  3. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    wd40 ile temizleyip yağlıyorum

doğan_69 bunu beğendi.
  4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    WD40 üzerinde yağlı bir yüzey bıraktığı için tavsiye etmiyorum.
    Ayrıca çok daha küçük partiküllü olduğu için, yağın olması gereken yere giriyor. Yağın girmesini engelliyor ve çok daha kısa sürede kuruyor. O nedenle zincirin dayanıklılığını azaltıyor.
    O nedenle, yağ sökücü herhangi bir madde ile temizlenen zincirin çok iyi temizlenmesi gerekiyor arkasından.

Ben genelde bulaşık deterjanı kullanıyorum. Ruble ve zinciri temizlememe ikisi de yetiyor.
    Fakat asla fazla yağlı kullanmam zincirimi. Fırça ve bulaşık deterjanı hiç bir zaman yetersiz kalmadı temizlemekte.

doğan_69 bunu beğendi.
  5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Göbeğe kaçarsa zarar verir, evet. Rublenin ve zincirin sökerek temizlenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. En kolay kir ve yağ söken ise balata temizleyici oluyor. Yalnız zinciri temizlik sonrası güzelce yağlamak şart. Balata temizleyici olarak Würth önerebilirim.

Diğer hepsi de işe yarar temizleme yöntemidir ancak balata temizleyicinin en avantajlı farkı zahmetsiz ve çok çabuk kiri söküp atması.

ebayusuff ve doğan_69 bunu beğendi.
  6. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet bulaşık deterjanını deneme amaçlı yaptığımda tabi diş fırçası ile randıman iyi olmuş idi ,bazen würt alıyorum 10 kağıda rubleye sıkıyorum ve 10 dakika bekliyorum, sonra adam akıllı bi bezle siliyor idim,
    o da randımanlı oluyor idi,
    yalnız tabi artık ruble bitmiş vaziyette ,ölmüş parçaları yaşatmaya çalışıyoruz şimdi..

doğan_69 bunu beğendi.
  7. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    wd 40 ile temizleyip bembeyaz yapıp, motorsiklet zincirlerine sıkılan sprey yağ kullanıyorum. bu yağ zinciri ve rubleyi siyahlaştırmıyor beyaz kalmasını sağlıyor tavsiye ederim.

8. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    yazılanlardan en pratik ve sağlıklı çözümün deterjanlı sıcak su olduğunu anlıyorum..:alkis:

Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  9. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayrıca en ucuz olanı. Bu arada bulaşık deterjanı deyip geçmeyin. Yapımı hiç de kolay olmayan bir bileşim. Bu zor zahmetin sonucunda da yağ düşmanı sıfatını alması normal...

10. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Valla wd-40'ı bir güzel zincire rubleye sıkıyorum.Rubleye üstten sıkıyorum göbeğe kaçmasın diye artık ne kadar çözümse bir iki dakika bekledikten sonra 1 lira verip tazyikli suyla zinciri mekanizma dişlilerini ve rubleyi temizliyorum.Balata spreyide güzel temizliyor.Ondan sonra zinciri kuru bezle silip iyice suyu aldıktan 10 15 dakika sonra zincir aralarına yağ damlatıyorum.

11. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    peki abes olmazsa şunu sorayım zincir ve ruble temizliği neden önemli?

12. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yatakların sızdırmazlık özelliği normal ıslanmalara karşı geçerlidir. Tazyikli su yataklardan içeri kaçabilir. Bisikletin yataklarına (hatta hiç bir yerine) tazyikli su tutmanızı tavsiye etmem. Su kaçarsa, bir müddet sonra yataklar bozulabilir.

Murat B. bunu beğendi.
  13. can akıncılar

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Valla yataklara gideceğini sanmıyorum normal yağmurda bile su zar zor ruble dişlilerinin altına kaçıyor.

14. muzaffer KOCABAŞ

muzaffer KOCABAŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    mazot ile temizliyorum.

15. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    sistemin düzgün işleyişi açısından önemli...ben görsel olarakta önem veriyorum rublenin zincirin tertemiz görünmesi birazda takıntı bende :)

Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  16. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet mazot olayını dostum ali sportta birlikte yapmış idik, tabi zinciride mazotladık tabi bu işler ali sportun dükkanında oluyor idi ,
    aslında çok zevkli işte, ama yorucu ,
    rubleyi çıkarmak için bayağı güç sarfediyorsunuz öyle fazla güç verirseniz rubleye bi şey olabilir, tatlı sert olmakta fayda var ruble anahtarı var ,evet ayna kolu çıkarmadık slx i üzerinden fırça yardımı ile mazotladım iyice,
    sonunda bisiklette randıman oldu ama zaten benim parçalar artık bitmiş vaziyette idi, eh işte randıman diyelim ,
    bisiklete çok biniyor iseniz, en fazla zincir ,ruble ,ayna kol harcanır zamanla biter onlar ,,

17. Abdullah.R

Seviye:
    Ben sızdırmazlık yağmura dayanır ama tazyikli suya dayanamaz diyorum, siz yağmura bile dayanıyor, tazyikli suya mı dayanmayacak diyorsunuz.

Tam iyi anlayamadım ama vardır bir hikmeti diyeyim... :)

SOZUAK ve erkanbolukbasi bunu beğendi.
  18. can akıncılar

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam yaşınıza hürmeten benden fazla yer gezip görmüşünüzdür,daha çok bisikletle haşır neşir olmuşsunuzdur ama şunu yazayım:İnternette bazı konular dışında yazılanları denemeden bir sonuca varamayız.Mesela salcano'nun özel örüm bir jantı vardı bende.Bisikleti aldığım yıl her hafta normal su yada tazyikli su farketmez yıkardım aldığım günden bu yana'da wd-40 ile arındırırım pisliği.Bu jantın göbekleri 10.000 km'de bir boşluk,yada takır tukur bilyadan ses yapmıyorsa her halde etkilenmemiştir yada etkilendiyse karıncalanma yapmıştır vs..Bu zinciri rubleyi tazyikli suyla yıkamayınca o zincir aralarındaki ruble içindeki katmanlaşmış yağlar nasıl çıkacak acaba.En hızlı yöntem bu.

19. Abdullah.R

Seviye:
    Yok öyle demeyin, boynuz kulağı geçermiş. :) Yine de, daha kolay olsa da, ben tazyikli sudan uzak durmaktan yanayım. Kendi tecrübem değil ama bir başkasının tecrübesini aktardım. Elemanın biri tazyikli suyla bisikleti yıkamış, sonra da orta göbekten tıkır tıkır sesler geliyor, bu nedir falan diye soruyordu. Benden söylemesi. :)

can akıncılar bunu beğendi.
  20. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tazzikli su aman ha ,
    yakın mesafeden ayna kola sıktırdım o zamanlar bu bisiklette truativ ayna kol var idi ve sonra ne oldu pedal boşlama yaptı hemen yeşile koştuk, hakan dediki ,sen ne yaptın ,yakın mesafeden su sıktırdım,
    açtı baktı içine su kaçmış yağla temasa geçmiş tabi orta göbek oldu haşat ,

doğan_69 bunu beğendi.