Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble ve Aynakolumdan memnun değilim

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    İzmir Köyceğiz yaptım bu hafta Söke-Bodrum-Ören-Köyceğiz rotası üzerinden. 13 kg kadar da çanta ağırlığım vardı. Yokuşlarda çok zorlanıyorum. En çok kullandığım vites en hafif vites. Bazen 30-40 kadansa kadar düşüyorum yokuşlarda, 4-5 ile giderken. Normalde düz yolda 80 kadans civarı çeviriyorum ve çok güç harcayarak düşük kadans çevirdiğim zaman yorgunluklar ertesi güne sarkıyor.

Bisikletin en ağır vitesini ise hiç kullanmıyorum. Yani öndeki büyük dişli hiç olmasaydı, umrumda olmazdı, ön orta dişlideyken, arka en küçükdeyken zaten 35-40 gidiyor bisiklet benim kendimi rahat hissettiğim kadanslarda. Benim de daha hızlı gitmek gibi bir niyetim yok.

Kendim saymadım ama internetten gördüğüm kadarıyla arka ruble 11-32 imiş, aynakol 28-38-48 imiş.

Ben en hafif vitesi daha da hafifleştirmek istiyorum. Ağır vitesler olmasa da olur. Mesela 4'le giderken 60-70 kadans çevirebileceğim bir kombinasyon istiyorum.

Mümkün müdür, tavsiyelerinizi rica ederim. Bisiklet Sedona 321

2. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba,
    Bende aynı rahatsızlığı duyuyorum.Bisikletim trek FX7.3 ayna kol değerlerim Acera 28/38/48 arka dişli 11-32.
    Ayna kolu 22/32/42 olarak Delta bisiklette değiştirmek istiyorum.Yanlız ön aktarıcının da değişmesi gerekir.Belki zincir .Arka rubleye bir şey yapma.
    Bu arada bisikletinde vites sistemini 8 li olduğunu tahmın ediyorum.

3. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet 8'li arka ruble. 22/32/42'den daha küçük aynakollar var mı?
    Mevcut aynakolda 8.2 civarı hızlarda en hafif viteste 80 kadans dönüyor.
    Yukarıdakiyle değiştirirsem 6.4'le giderken 80 kadans dönecek. 4'le giderken 50 kadans dönecek.
    Biraz daha küçüğü olsa, beni daha fazla rahatlatır muhtemelen.

4. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba,
    Benim bildiğim yok.Ama yine de emin olmak lazım.22 den küçük de artık iyicene lastik dönmez gibi olur.22/32/42 iyidir. En küçük dişliyi düşürmekle iş bitmiyor diğerlerini de düşürmek lazım yoksa ön vites çalışmaz.Bence sizde 22/32/42 kombinasyonuna geçin.
    Yarın hava ve diğer şartlarım uyarsa bisikleti delta ya götürmek istiyorum.Gerçi hafta sonu usta izinde ama bisikleti bırakır hafta ortası uğrarım.
    Şimdilik rubleyi değiştirmiycem eğer yine de sıkıntı yaşarsam ruble yi 32 den büyük yapmayı istiyorum(34 veya 36 tabi oluyorsa).Bundanda sıkıntı yaşarsam iş rohloff virtes' doğru gidiyor :)

5. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Eğer aynakol 4 kollu ise, Shimano' da bir küçük ayna dişli var 20 dişli . Aynakola 64 mm. çap üzerinde takılıyor.
    Aynakol 5 kollu ise bir microdrive modeli var. Ama 58 mm. çap üzerinden takılıyor ve en büyük dişli 30 dişli.

6. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Shimano 8'li megarance rubleyi tavsiye ederim.Yokuşlarda büyük dişlisi,ağır eşya taşımada çok kolaylık sağlıyor.Bu ruble işine çok yarıcak.Deltabisiklet veya performansbisiklette bulabilirsin.

7. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aynı şeyi arkadaşımla tartışmıştık. Bisikletimde 3x10 vites sistemi var ve bence hiç gereği yok, 2x10 olsaydı yeterdi hatta sram 1x11 çıkartmış o bile olabilir. Yalnız daha sonra şu konu aklımıza geldi bu sistemlerin ayna kollarında ki en küçük dişli bizim 3'lü aynakolda ki kadar küçük değil. Yani yokuş çıkarken en küçük vites 3x10'un 2 veya 3. vitesi gibi hissettirebilir. (2x10'un rublesinin en büyük dişlisinin, 3x10'unkiyle aynı boyutta olduğunu varsaydık.) Ama kondüsyonumuz iyi ve sorun olacağını sanmıyorum. Sizde bu konuya dikkat edin.
    Biraz karışık oldu ama umarım anlaşılmıştır.

8. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    28 en düşük aynakolunuzu 22 yaparsanız 22x32 yeterli olur diye düşünüyorum... sadece aynakol değişimi yeterli olacaktır, daha da isterseniz 8 vites arka 34 en büyük dişli var. Ören taraflarını bilirim ne kadar düşük o kadar iyi oluyor oralarda, bende 24x34 var anca yeter oralarda...

özetle aynakol 22x32x42 veya 22x34x44
    arka ruble 11-34 yapın

9. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler, aynakolu değiştirmeye karar verdim tavsiyeler doğrultusunda. Rubleye dokunmayacağım.
    Biraz kilo verme niyetim var. 80 kiloyum şimdi, bir 5 kilo atabilirsem...
    Yanıma aldığım eşyaları ince eleyip sık dokuyup ordan biraz ağırlık tasarrufu yapmaya çalışacam.
    Biraz da yokuş çıkma antremanı yaparaktan sıkıntıyı çözmeye çalışacam. Muaffak oluruz inşallah :)

10. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu projeyi abimden önce ben hayata geçirdim. Shimano Alivio FC-M410 22-32-42 aynakol aldım. Sıfırı montaj dahil 75 liraya geldi.

Ön vitesi değiştirmek gerekmedi. Zincirin de kısaltılmasına gerek yok dediler, ama ön 1'de (en küçükte) arka 5-6-7-8'de (en küçük 4 dişlide) iken arka aktarıcı çok geri gittiği için zincir aktarıcıya sürtüyor. Her ne kadar kullanılmayan bir kombinasyon grubu olsa da kitabına uygun olsun diyerek birkaç bakla çıkarabilirim. Ön ortada ve büyükteyken arkadaki tüm vitesler sorunsuz kullanılabiliyor.

Takmadan önce küçük gelir diyenler olmuştu, ancak en yüksek viteste 80-90 kadans civarında 40-45 km/s arası hızlarda rahatlıkla pedal çevrilebiliyor. Yüksek kadans çevirerek daha hızlı gitmek de mümkün olabilir. Ancak bu hızlar zaten düz yolda görülebilecek hızlar değil. Yokuş aşağı inerken de pedal çevirmek bir zorunluluk değil. Bu bağlamda düz yoldaki performanstan bir şey kaybetmeden daha kolay yokuş çıkma adına isabetli bir değişiklik olduğunu düşünüyorum.

11. batu aksel

batu aksel Yeni Üye

Seviye:
    2012 321 kullanıcıları, 2013 ve 2012 321 modellerini kıyaslayabilirler mi. Ben bildiklerimi yazayım.
    Bu sayfadan anladığım kadarı ile aynakollar farklı. 2013 modelinde SHIMANO FC-M311 22x32x42 aynakol kullanılmış. 2012 modelinde ise 28x38x48 aynakol var. 22x32x42 bir tur bisikleti için az gibi görünse de 2012 321 kullanıcıları aynakolu 22 x 32 x 42 ile değiştirmişler.
    Bundan başka, 2013 321 de kullanılan maşanın 2012 ye göre daha hafif olduğu söyleniyor. Acaba doğru mudur ?

12. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mesajım bulunsun, bilgiler gelecekte lazım olabilir.

13. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    48-38-28'lik aynakol genelde tur bisikletlerinde bulunur. 28'lik aynakol dişlisine taksanız bile yükünüz varken zorlanmanız normal. 44-32-22 gibi bir MTB aynakolu işinizi fazlasıyla görecektir diye düşünüyorum...

14. Ömer Çelebi

Ömer Çelebi Sabret ve doğruluktan şaşma....

Adı:
    Ö.Taha Y.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Bianchi aspid için yeni Aynakol 48 38 28 taktirdim,bu aynakola en uygun olacak dişli Ruble türü ve kasetli yada vidalı hangisini tavsiye edersiniz ? Aynakola rulmanli göbek istiyorum bana hangi marka tavsiye edersiniz ,bianchi bisikletime nasıl bir göbek takılabilir...AMACIM arttirabildigim kadar hız artırmak..Arkadaşlar yorumlarinizi bekliyorum,saygılar