Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ruble sökme yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında sonerveozer tarafından paylaşıldı.

1. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kaset rublenin çeşidi varmı..?

görüldüğü üzre sabit olmayan bir çeşidi varmış ancak ben rubleden kurtulamadım..:D

üzerin de shimano 600 7v göbek var.. 7li bir de ruble var

nasıl sökülecek bilemiyorum..:rolleyes:

yardımlarınız için teşekkürler..

2. M.Haktan Derin

M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

Seviye:
    7 li sistem rubleler kaset tipi degil vidalıdır. herhangi bir bisikletcide sokturebilirsiniz. kendiniz sokmeniz biraz zor Kolay gelsin...

3. robosapiens17

robosapiens17 Yeni Üye

Selamlar arkadaşım. 7 vitesli kaset tipi göbeklerin bazılarında en küçük dişli vidalı veya kilit somunlu olabiliyor. Bunlardan hangisi olduğunu öncelikle öğrenmek gerek. Daha da önemlisi bu rubleyi sökmek için elinde anahtarının olup olmadığı. Öncelikle bunları temin etmelisin eğer ki kendi bisikletimi kendim tamir edeyim istiyorsan. Ben tamir işine igrmek istmem dersen de Condor arkadaşımızın dediği gibi bir bisikletçiye gitmeni tavsiye ederim.

4. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bisikletçi bir çözüm bulamadı.. olmadı komple göbek ruble olarak değiştiricem sağlık olsun..

5. Selçuk Çilek

Selçuk Çilek Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu öneriyi yapana kadar biraz bekledim....çünkü bisikletçi devredeyken bize düşmez...ama bisikletçi de çözüm bulamadığı için...
    şöyle bir deneme yap .
    tezgah mengenesinin içine kauçuk yerleştir ve arka göbek çıkıntısını mengeneye sık.
    arka teker mengenenin üstünde paralel olacak..yani yandan v.s. sıkmayacaksın..tekeri baş aşağı (ruble aşağıda mengenenin içinde olacak...) mengeneye doğru tutacaksın...
    şimdi geldik bazı teker tellerini ve başka dışarıda bulunan ucuz telleri feda etmeye.
    ucuz telleri yukarıdan tekerin içinden ve teker tellerinin çapraz yaptığı noktalardan rublenin en büyük dişlinin arkasında (eğer varsa) bulunan deliklerden dik bir şekilde sok.yani tekere çomak sokar gibi.
    tekeri dış çapından çevir ...muazzam bir tork elde edeceksin.....evet bazı sesler gelecek....yavaş yavaş teller bükülmeye başlayacak...ve tekerin iki üç teli de zarar görecek....ama ruble sökülecektir...
    rublede delik yoksa delik açılabilir....
    ama bu yöntem başka çare kalmayınca kullanılmalı...tekeri yavaş yavaş içine soktuğunuz tellerin direncine doğru yaklaştırılmalı..ani hareketler göbeğede zarar verebilir...
    ruble söküldükten sonra bükülen teller için bana kızmayın lütfen...uyarmıştım..
    slm

d.berkay bunu beğendi.