Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble "S" çiziyor :)

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Cüneyt Y. tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet forum üyeleri yeni bir sorunumla karşınızdayım :D.Dün akşam bisikletimi Yaz'a hazırlayayım biraz temizliğini yapayım dedim ve işe koyuldum.İlk iş zinciri wd-40 ile temizledim sonra kuru bir bezle kuruladım tekrar sildim tekrar kuruladım zincir parlamaya başlamıştı ve yerler simsiyah olmuştu.Sonra hemen yağlama yapacağım için zinciri temizlemek için zincire alkol sıktım aklıma nerden geldi bilmiyorum ama sıktım :) sonra bez ile rublenin içlerini teker teker temizledim ve zinciride temizledim artık yağlamaya hazırdı.Sonra kaba bir şekilde yağladım zinciri ve hemen bir bez ile artık kalan yağları temizledim sonra hafif bir kez daha ağ attım üstüne sonra vites-fren tellerini yağladıktan sonra vites ayarlarını kontrol etmek için pedal çevirdim vites ayarları doğruydu ama "fıtk fıtk" diye ses geliyordu biraz dikkat ettikten sonra teker dönerken rublenin kendi koruyucusuna deydiğini gördüm zincir atınca jantın arasına girmeyi engelleyen parçaya sürtüyordu ve teker ne kadar hızlı dönerse o kadar çok yalpalanıyor ve koruyucusuna sürtüyordu.Şimdi bir sorum var sorun göbeklerdemi yoksa rubledemi ?Göbekler dandik isimsiz birşey ruble shimano tz-21 mi ne öyle birşey.Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?
    not:yağ sökme ve yağlama sırasında göbeği 4 kat gazete ile kapladım ve yağlama sonrasında gazeteyi çıkardığımda ruble aynı halde duruyordu.Göbeğe karıştığını sanmıyorum.

2. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    olayın yaglamanla uzakdan yakından ilgisi yok. sadece ilgilenirken farketmissin shimano göbeklerde düzgün kapatılmazsa şiddetli derecede ortaya cıkan bi durum aynısını bende yasadım ruble iyi sıkılmamıştı. ama sıkıldıgında da sorun tamamen geçmedi azda olsa her shimano göbek cok hızlı döndüğünde yalpa yapıyor. sorun göbeğin kaset bölümünde o bölümün bakımını yapacak kişi gerçek bir usta ise zaten göbek parası para ister.

3. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    o az yalpa acaba vites atımını rahatlaştırmak için olabilirmi, aynakol dişlilerinde de bazen oluyor bildiğim kadarıyla?

4. özer çankaya

özer çankaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    vallahi beni bisikletimdede vardı aynı sorun rublede. kaçkar bisiklettte mustafaya sordum vites geçişini yapması için normal dedi ...

5. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    ama benimki artık koruyucuya sürterek rahatsız edici bir ses çıkarıyor ve gerçekten çok yalpalanıyor.Ve sorun göbekdemi rubledemi hangisini değiştirmeliyim ?

6. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    sanırım aynı yalpadan bahsetmiyoruz zincire bakdıgınızda oluşan ufak zigzaklar değil. pedalı cevirip bırakdıkdan sonraki teker dönerken pedal sabitkenki rublenin yalpa yapması söz konusu. eğer bunu diyosanız mavic lerde 1 milim bile göbek atma huyu yok.

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  7. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    video çektim vakit bulduğumda atacağım