Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble paslanması

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Burak Boralılar tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Burak Boralılar

Burak Boralılar Kıdemli Üye

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhabalar. 1 Hafta önce acemiliğim yüzünden rubleyi kir ve kireç çözücü ile temizlemeye kalkıştım ve ruble pas yaptı. Würth genel temizleme spreyi ile temizledim ama pas görünümü geçmedi. Üstüne yağ sürdüm biraz görüntü azaldı gibi ama yine pas kendini belli ediyor. Bu pas bana sorun yaratır mı? WD-40 ile temizlesem tekrardan işe yarar mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

2. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bi fotograf atsan keske :)

3. Burak Boralılar

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  4. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Suanki pası gecirirmi bilmiyorum fakat aklınızda olsun daha iyi bir temizlik olsun bidahakine diye belirteyim. March mutfak yeşil olan onunla rubelyi temizlerseniz sıkıp 10 dk kadar bekleyip sonra silin ruble yazgından arınıyor ve ilk günkü gibi oluyor renk görünüş olarak ama pası gecirirmi onu bilemicem. Gecmiş olsun can sıkıcı bi durum ayrıca.

5. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Tekeri sokup iyi bir fircalaman lazim pas sokucuyle , bnde soyle bir sey olmustu fazlalik rublelerimi yikayip yagini falan temizlemistim kurumaya birakinca hafif bi yerde pas oldu ama cikarttim onu , sonra yaglayip kaldirdim . istanbul icindeysen ucretsiz verebilirim rubleyi , vidalı ruble .

6. Canince

Canince Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Burakb993 Rubleyi komple sök hocam her dişliyi tek tek pas sökücüler ile temizle gerekirse iki kere yap , bir daha ki temizlikte kuru+yağlı tutmaya özen gösterirsen paslanma olmayacaktır :)

7. Burak Boralılar

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Uğur Recep AKGÜL Ben de aceleye getirdim hemen temizliyim dedim ama böyle durumla karşılaştım. Temizlik olarak o aklımda bulunsun hocam. Teşekkürler. :)
    @furkan.zaman Tekeri söküp bir deneme yapayım o zaman hocam. WD-40 ve normal bir pas sökücü alıp iyice fırçalıyım. Temizlemeye çalışayım ondan sonra yeni ruble işini düşünürüm hocam. Ayrıca ihtiyacı olan birine gitsin benim ikinci el bile olsa alma durumum var yeni ruble için. Teşekkür ederim teklif için. :harika:
    @Canince Rubleyi sökme işini hiç bilmiyorum hocam ya bilen birisinden yardım alırım ya da sökmeden elimden geldiğince temizlemeye çalışırım. Temizlik yaparken yağlı tutmadım bir de suyla durulama yapınca iyice pas oluştu. Öneri için teşekkür ederim hocam. :)

8. Canince

Canince Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Burakb993 bu şekilde rublenin her tarafına ulaşmanız mümkün değil , evde sökmek için gerekli ekipmanlar olmadığını düşünürsek bir bisikletçide 2 dakikada sökebilirsiniz.Sırf paslandığı için rubleyi değiştirmenizi önermem bütçenize yazık ha artık bana yetmiyor onun için derseniz anlarım :)

9. Burak Boralılar

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Canince Dediğiniz gibi o zaman bir bisikletçiden yardım alayım öyle temizlemeye çalışayım hocam. Böyle görünmesi canımı sıkıyor aslında yetmeme gibi durum yok şu an ama işte son çare olarak değişim olur diye düşünüyorum. :)

10. Canince

Canince Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Burakb993 Pas geçer hocam kafanıza takmaya değmez , hallettikten sonra buraya bilgi birikimlerinizi tekrar yazarsanız bilgi birikimi olur hepimize :) Kolay gelsin şimdiden :)

11. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    sram ruble kullanın hiç böyle tablolarla karşılaşmayın :) pg730 rublemi kaç kere suya sabuna yağmura çamura maruz bıraktım bilmiyorum ama maşallah üzerine nokta kadar pas yok. shimano rublelerin paslanması bilinen bişey ve bununla ilgili yazılan çizilen ciddi şeylerde var. sram ve campagnolo' da böyle şeyler olmuyor.

dişliniz anladığım kadarıyla 8 li shimano. sram' in 8' li rublelerinden birini alın problem kalksın ortadan. grilerin kromajlı gibi bir görütüsü var benim çok hoşuma gidiyor. 8li için pg820 30tl pg850 50tl.

12. Burak Boralılar

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Canince Tabi ki hocam sorunu çözdükten sonra buraya yazarım. Başka arkadaşlar da yararlansın. İlginiz için teşekkür ederim. :)
    @Sinan A. Gri rubleler benim de çok hoşuma gidiyor sürekli temiz gözüküyor. Bakalım şu sorunu bir çözeyim de belki keyfi olarak gri ruble alabilirim. :)

Canince bunu beğendi.
  13. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    o kromajlı rublenin birde vites değişimlerinde çıkardığı çatır çutur sesler var ki insanı gaza getiriyor :)

14. Burak Boralılar

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Sinan A. Evet bende severim o sesi. Keyfi olarak belki değiştiririm bakalım duruma göre hocam :)

15. Burak Boralılar

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar konuyu açalı uzun zaman oldu ve o geçen zaman içerisinde ben rubleyi biraz daha temiz hale getirdim. Çok iyi olmadı ama ilk halinden farkı var biraz. En son olarak komple grup set değişimi yaptım. Konu sonu bilinmez bir şekilde kalsın istemedim. Teşekkür ederim tekrardan ilgilenen arkadaşlara. :harika: