Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble kavrama yapmıyor?'(du)..Ama Neden?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Eren AYDIN tarafından paylaşıldı.

1. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Son birkaç gündüz karda bisiklete bindik. bu gün gene karlı havada akşam işten dönerken pedallar boşluk bıraktıktan sonraki basmamda kavrama yapmamaya başladı. durup inceledim. Pedalı ileri doğru çevirdiğimde boşa dönüyordu. Ruble kavrama yapmıyordu. Birkaç dakikalık uğraşlardan sonra anca kavrama yapıyordu. Giderken hiç boşluk bırakmadan sürekli pedal basmak zorunda kaldım. Boşluk olduğu anda pedallar rubleden boşa dönüyordu. Eve geldim bisikleti yıkadım. Bu sorun ortadan kalktı.
    Bu rublenin iç yapısı ve çalışma sistemini bilen var mı? Kavrama yapmamasının sebebi nedir? İçinde nasıl bir dişli sistemi vardır? Bilgisi olan arkadaşlar ruble hakkında bilgi verirse çok sevinirim. rublesi sökülmüş durumda fotoğrafı olan arkadaşlardanda fotoları yüklemesini rica ederim. Bakalım rublenin iç yapısı nasıl birşeymiş? Kavrama yapmamasının sebebi neymiş?

2. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Bisikleti dışarıda veya soğukta mı bırakmıştınız? Bana kalırsa soğuktan ruble içersindeki yağ iyice katılaşmış, mekanizmanın tırnaklarının geri dönüp yerine oturmasını engellemiş. Daha sonra suyla yıkayınca ısınıp eski haline dönmüştür.

Eren AYDIN, Hasan Çağri ve Genar Batur bunu beğendi.
  3. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bencede buzlanmadan olmuştur.

Eren AYDIN bunu beğendi.
  4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Soğuktan olmuş belliki, kar ile tanışan her bisikletinin başına gelebilir :)
    Tırnaklar soğuktan donduğu için kavrama yapmamış. Eğer bakım yapılabilen bir filibiir gövdesine sahipse göbek (mavic vs) açılıp ince bir yağ ile çalışma kolaylaştırılabilir. Shimano gibi kapalı sistem ise çok bir müdahale imkanı yok...

Eren AYDIN ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  5. Eren AYDIN

Seviye:
    Evet karda kullandık son 2-3 gündür. Ama her akşam yıkamıştım bisikleti. Dün akşam eve zor gittim rublenin kavramaması yüzünden. Bisikleti yıkayınca olay düzeliyor. Peki bu bi arızamıdır? Birşey yapmam gereklimidir? Normal günlerde binerken bir sorun çıkartır mı? Ne yapmam lazım? Bu gün bir güzel pas sökücü ve yağlayıcı ile temizledim. İnşallah bi sorunu yoktur.

Bisikletin nerde kullanıldığını görmek için;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=56206
    tıklayınız lütfen.

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Belki yıkama sonucu filibire su kaçtıysa o da neden olabilir donarak tırnakların çalışmamasına. Soğuklar geçsin geçer, normal zamanda sorun olmaz. Eğer herhangi bir zaman başınıza gelirse sert bir cisimle arka göbeğe hafifçe tıklatarak tırnakların açmasını sağlayabilirsiniz çok donmadıysa, yada ılık su dökebilirsiniz, çoğu zaman iş görecek ve tırnaklar yeniden çalışmaya başlayacaktır.

Nicotine34, Eren AYDIN ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İçeri kaçan suyun bu soğuklarda donmasından dolayı olmuştur kesinlikle... benimde başıma gelmişti...

İçeriye kaçan su donarak tırnakların çalışmasını engelliyor ya da yağ kaçmasa bir gres çok katılaştığı için olabiliyor...

Bu bir arıza değildir fakat uygulayabiliyor iseniz iç kısma sıvı gre sıkarak takviye yapmanızı tavsiye ederim...

Bunun önüne geçmenin tek yolu ise kavramayı tırnak sistemi ile değil, taşıtlardaki konik dişlye sahip şanzıman mantığı ile yapan chris King arka göbeklerden kullanmak :)

Hakan Yazman ve Eren AYDIN bunu beğendi.
  8. Eren AYDIN

Seviye:
    OoOo :) Senede 1 kere karda binicez diye komple şanzımanı değiştirmeye gerek yok:) içine greste süremiyorum. Neyse karda kışta o soğukta kabul edilebilir bi durum :)
    Ruble kısmına elle sertçe vurdum biraz o sayede kavrama oldu. Umarım ileride bi sıkıntı yaratmaz.
    Ben birde iç yapısını merak etmiştimde konuya bakanlarda bununla ilgili foto yok sanırım. Neyse. Büyük bir problem olmadığını anlamış olduk.
    Cevaplarınız için teşekkürler.