Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble ile aktarıcı marka uyumu şartmı???

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında bcn17 tarafından paylaşıldı.

1. bcn17

bcn17 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sram rubleye shimano aktarıcı uyarmı? Yada tam tersi?

Bir de 9lu rublelerde 11-34 ve 11-32 ler var. Bunu secerken arka aktariciyi da mı buna gore sececegiz.

Bazi rublelerde super ince HG zincire uyumlu diyor. Bu ozellikle on aktaricida sıkıntı yaratirmi.?

2. Sezer İmamoğlu

Sezer İmamoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benim bisikletle fabrika çıkışı ruble sram arka attırıcı shımano yani sıkıntılı olmaz ;)

bcn17 bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Farklı markalar olması uyum sorunu çıkartmaz, önemli olan birbirleri ile uyumlu olanları kullanmak.

bcn17 bunu beğendi.
  4. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Rubledeki disli sayisi ve disliler ayni oldugu surece sorunsuz calisir, marka farkinin bir onemi yok deniyor. 11-34e gelince, arka aktaricilarin farkli bacak uzunluklari var ona dikkat etmeniz gerekiyor diye biliyorum

bcn17 bunu beğendi.
  5. bcn17

bcn17 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Birbirleriyle uyumlu derken kastınız neydi?

6. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu konuyu daha once de acmistik orada sevgili dostlarimizla konu tartisilirken ruble ve kollarin uyumu daha on plana cikmisti campy ruble spacer lari campy kollarla kullanilmali aynakol ve aktaricilarin onemi olmayabiliyor sram ve shimano genelde birbiri ile uyumlu ruble spacerlari da uyumlu diye biliyorum.campy kollarla shimano ve sram rublelerde 10 lu sistemde calisma gozlense de cok rahat olamayabiliyor.ideal olan birbiri ile calistirmak

7. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Farklı markaların birbiri ile kullanabileceğiniz parçaları var kullanamayacağınız parçaları var. Sram ve Shimano rubleler birbirinin yerine kullanılabilir. Rubleyi seçerken dikkat etmeniz gereken arka aktarıcının max. diş ve toplam diş kapasitesidir. Aktarıcıların teknik detaylarında bunlar belirtilir. Mesela 11-34 diş bir ruble kullanmak istiyorsunuz. Arkacının da Deore Rd 591 olduğunu varsayalım. Bu aktarıcının kabul ettiği max. diş 34, toplam kapasite 45 diş. Maksimum diş sayısı uyuyor, sorun yok. Toplam diş sayısının ise bir hesabı var:

Aynakolun en büyük dişlisi (atıyorum, 44 olsun) - en küçük dişlisi (22 diyelim) + Rublenin en büyük dişlisi (34) - en küçük dişlisi (11). Yani; 44-22+34-11= 45

Gördüğünüz gibi, bu rakam da uygun. Yani bu aktarıcı ile bu rubleyi kullanabilirsiniz. Bu rakamları ve hesapları göz ardı ederek ruble seçimi yapmanız muhtemelen sorun çıkaracaktır.

Süha Tanrıöver ve bcn17 bunu beğendi.
  8. bcn17

bcn17 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim amacım sramın 11-34lük rubleye deore 9lu rd591 takmak. zaten bu aktarici 45max destekliyor. Bunim aynakol 22-32-42lik. Hesap uygun. Hem önüde belki 44lükle degistiririm.
    Sram rublede daha ekonomik geldi bana.

9. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    O zaman nokta atışı yapmışım :) Evet, bu parçalar birbiri ile uyumludur. Tabi rublenin 9'lu olduğunu varsayıyorum.