Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ruble değişimi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Eray Helvacı tarafından paylaşıldı.

1. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    7 li rublemi 8-9 yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor maliyeti ne kadar olur Teşekürler

2. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şuan senin kullanmış olduğun ruble vidalı ruble.Takmayı düşündüğün ruble ise (8-9'lu) kaset ruble olarak geçer.Bunun için arka göbeği değiştirmen gerekir.Ayrıca çekiş sisteminde 7'li uyumlu olduğu için çekiş sistemni de değiştirmen gerekecektir.Masraf senin maddiyatına kalmış ne kadar köfte o kadar ekmek

Eray Helvacı bunu beğendi.
  3. Sercan Can

Sercan Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aynısını bende yapacaktım, yeni bisiklet parasına çıkıyor hemen hemen. 8'li kaset bir işe yaramaz, yapmışken 9 veya 10'lu yapmak lazım. Ama dediğim gibi, zincir değişiyor, vites kolları değişiyor, hatta aynakol değişiyor derken 500TL ve üstü rakamlara çıkıyor masraf.

4. Melih Akdogan

Melih Akdogan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    göbekler değişecek önce arkaya yeni göbek ördüreceksin yeni göbek maliyeti + ördürmesi 80 lira kafadan. yeni ruble alacaksın ruble ile uyumcu ince zincir ve bu zincire uyum sağlayacak aynakol ve yeni bir arka aktarıcı. aynakol değişince ortagöbekte değişecek. birde yeni vites kolları. Tahminimce senin vites kollarında fren kolları ile tümleşiktir. o yüzdende yeni fren kolları alacaksın. hiç uğraşma yeni bisiklet al.b

5. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Arka dişli ister 10 lu olsun ister 6 lı olsun ama o en küçük dişlinin boyutu aynı eğer dağa taşa yada çok dik yokuşlara çıkmayacaksan gerek yok.

6. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

7'li sistemde en küçük dişli 12'dir.Ayrıca küçük dişliye değil dişli oranlarına bakmak gerekir.Misal; 6 ileri vitesi olan bir araba 5 ileri vitesi olandan daha seridir çünkü dişliler arasındakı fark oranı düşer.Bisiklette de dişliler arasında ölçü farkları azaldıkça daha verimli vites geçişleri oluşur ve performansa etki eder.Benim fikrim çekiş sistemi değiştirmeden önce kullanıcının öz eleştiri yaparak kendi performasını ölçmesi.Şaşkınlık yaratacak farklar oluşmayacak tabiki kısa vadede...

Mesut DOĞRU bunu beğendi.
  7. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yeni bisiklet alırım daha iyi zaten şuan öyle düşünüyorum:)

8. DOKTORBEY

DOKTORBEY Bianchi TDL 1100

Adı:
    Samet
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Sayın bisikletforum üyeleri bisikletim 8 dişli bir rubleye sahip ben bunu 9dişli bir rubleye nasıl döndürüm çok masraf yapar mı ?

9. pYRoSpeC

pYRoSpeC Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @DOKTORBEY

Arkadaşlar gerekeni zaten söylemişler diye düşünüyorum. Olay sadece ruble ile bitmiyor. Zincir, arka aktarıcı , yeni vites kolları v.b gibi yeni aparatlar ile değiştirmen gerekebilir.

10. silent_ship

silent_ship Yeni Üye

Adı:
    Srd
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bence maliyet hesabını iyi yapmak lazım. Bisikletin vites sistemi hariç geri kalanından memnun iseniz denemeye değer, en azından araştırma yapmaya değer. Bir çok bisiklete baktım hepsi farklı farklı fiyatlarda. Kadrosunu çok beğendiğim bisikletin vites sistemi orta şekerde, vites sistemi iyi olanın kadrosunu beğenmedim v.b. İkisini de beğendiğim bisikletin fiyatı çok uçuk olabiliyor. Bence elinizden geliyorsa gönlünüzdeki sistemi (gerekirse ikinci el alternatifini de değerlendirerek ki ciddi maliyet avantajı oluyor) toplayarak montajını yapmanız.

Ben arkadaşımdan ikinci el aldığım bisikleti shimano veya sram'ın orta seviye vites ekipmanlarını (gerekirse ve bulabilirsem ikinci elde olabilir) takarak orta halliden biraz daha iyi bir mtb'ye dönüştürme planım var. En fazla 500 gibi bir rakam ayırdım. Mtb mi bu halde iken bırakacağım. Elimin altında bir tane mtb olsun istiyorum. Sonrasında asıl bisiklet harcamamı tur bisikletine yapmayı düşünüyorum. Hatta ona da fazla harcama yapmayı düşünmüyorum. Belki de MTB bisikletime iki tane ince teker (jant v.s.hazır halde istediğim zaman iki dakikada değiştirebileceğim şekilde) lastik takarak turda kullanabilirim. Bilinen markaların en alt sistemleri bile kolay kolay arıza vermiyor sonuçta. Bizi ortalama bir bisiklet istediğimiz her yere götürür diye düşünüyorum.

Saygılar

11. bi'relax

bi'relax New Day New Road...

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba.öncelikle arkadaşın konusunu böldüğüm için kusura bakmayın ama malum hazır konu varken yeni konu açmak istemiyorum.Benim de bir sorum var. SHIMANO HG 200 9'lu, 11-34 diş rubleyi hangi tip 10 lu rubleyle değiştirmeliyim (değiştirmek istediğim bisiklet btwin 540) ve minimum 11-36 diş olmalı.mesela şunun gibi bir rubleyle değiştirebilir miyim?(not:aynakolu değiştirmek istemiyorum)
    Shimano Deore XT M771 10 lu Ruble 11-36 - Shimano Deore XT M771 10 lu Ruble 11-36 - Rubleler yoksa değişmesi için sadece kendi modelinden mi olmalı shimano hg 500 gibi
    Shimano Cs-hg500-10 Kaset Ruble 10'lu 11-32t GittiGidiyor'da 248577438
    yanıtlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler

12. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @bi'relax

Çekiş sisteminizi 10'lu sisteme yükseltmek için kaset dişliden (ruble) fazlasını değiştirmeniz gerek.

- Arka aktarıcınız da 10'lu sisteme uyumlu olmalı.
    - Aktarıcıyı kontrol edebilmek için vites kollarının da 10'lu düzene uygun hale gelmesi gerek
    - Yeni kaset dişlinin diş aralıkları daha dar olacağı için zinciriniz de değişecek mecburen.
    - Aynakolunuzun modeline göre değişim ihtiyacı olmayabilir, bakmak gerek.

Tüm bu masrafı sadece kasetinizdeki büyük dişlinin diş sayısını artırmak için yapacaksanız tercihiniz yanlış. Arka aktarıcınızın kapasitesi yeterli ise sadece kaset ve zincir değişimi ile çözülebilecek bir sorun sizinkisi.

yusufgs3625 bunu beğendi.