Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ruble değişimi :)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Okan Aydoğan tarafından paylaşıldı.

1. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadaşlar benim bir sorum olacak.öncelikle yol bisikleti kullanıyorum ve rublemi değiştirmek istiyorum.şimdiki rublem SRAM PG-830, 11-28 T.rubleyi biraz küçültmek istiyorum açıkçası sora 3400 12-23 8 vites ruble alıcam.yeni rubleyi taktığımda zincir boyunda ne gibi değişiklikler yapmalıyım?ve sizce bu değişim gereklimi?bu arada aynakolum 3 lü truvativ 52 x 42 x 30 T. zincirimde HG 50 KMC.
    şimdiden cvplar için herkese teşekkürler :)

2. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    küçültme işleme için zincirinizi mutlaka ama mutlaka değiştirin önceki zinciriniz 8li sisteme büyük gelecektir :)

3. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    peki rubleyi değiştirmelimiyim arkadaşlar? bu konuda bilgisi olan?:)

4. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    birazda kullanacağınız yerlere bağlı diye düşünüyorum ama değişikliğe gerek olduğunu sanmıyorum yinede sizi yanlış yönlendirmeyeyim :)

5. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tm bn araştırdım bu konuyu değiştirmeme gerek olmadığı sonucuna vardım:)teşekkürler:)

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sonradan fikrinizi değiştirtmek istemem ama soruya cevap vermek için yeni fırsat buldum :).Eğer 3 lü aynakol kullanıyorsanız 28 dişi olan bir ruble kullanmanız çok iyi bir şey değil 11-28 rublede vitesler arası diş farkı daha fazla oldugundan kadans sabitlemek zor olur.Eğer 2 li aynakol kullansaydınız ve yeni başladığınız için bacaklarım kuvvetsiz rampalarda sıkıntı yaşıyorum deseydiniz 11-28 ideal olacaktı fakat 3 lü aynakolda kesinlikle 28 diş çok fazla.Bende ilk yol bisikletimi aldıgımda 12-27 rublem vardı ilk işim 11-23 ile değiştirmek oldu .Benim aynakolum da 3 lü 30-39-52 diş oranına sahip ve yüzde 15-20 arasındaki eğimleri bile aynakolun küçük dişine aldıgım zaman çok rahat çıkıyorum. hatta çoğu zaman almıyorum 39 dişte çapraza düşmeden ruble 18 lerde filan çıkılıyor.Sizede tavsiyem rubleyi ufaltmanız ama 11 dişli olanını almanız. 11 ila 12 dişli arasında da düz yolda bariz farklar oluyor özellikle arkadan rüzgar aldıgınız zaman o aradaki 1 diş 52 li aynakol ve 90 kadans olarak düşündüğünüzde yüzde 5-10 arası bir hız farkı yaratıyor.

Hologram ve Cyclist999 bunu beğendi.
  7. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    evt anladım :) peki alıcağım model 12-23 bunu alınca bnm eski rubledeki 11 yaprağı yenisinin 12 yaprağıyla değiştirebilirmiyim?:)

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    12-23 rublenin ikinci dişlisi 13 tür.O zaman 11 den 13 sayılı dişe geçecek ki hiç hoş bir durum değil (yuvaya oturduğunu varsayıyorum olup olmadıgını hiç denemedim o yuzden bir şey diyemem) emin oldugum şey ise 11-13-14 diye bir diş ortalaması yol bisikletçiliğinde istenen bir durum değildir.Zaten yol bisikletlerinin 10 lu 11 li sistemlerde olmasının sebebi diş sayılarının birbirine yakın olması ve kadans kaybının en aza indirilmesi ve seri vites geçişi içindir.Sizin söylediğiniz fiziksel olarak olsa bile hem bu açıdan hemde vites değişimi açısından oldukça sakıncalı durumlar ortaya çıkaracaktır.12-23 kullanmanız daha faydalı ilerideki ruble değişiminde 11-25 veya 11-23 alırsınız.

9. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben ozman 11-23 ruble arıcam :) teşekkürler :)

10. Okan Aydoğan

Okan Aydoğan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    peki yeni alacağım shimano ruble 12-23 uyumlu olacakmı göbeğe sizce?