Ruble - AynaKol Hizalaması

Tepki
3
Selamlar. Konu hakkında forum içerisinde biraz arama yaptım ama benzer bir konuya denk gelemedim. Eski bir İtalyan Bianchi Thomisus'a sahibim. Ayna Kol ve arka değiştiriciyi Alivio olarak değiştirdim. Ancak tekerlekleri komple set olarak değiştirdiğimde 8 li shimano ruble (eskiden 7 liydi ancak vites değiştiricileri de değiştirip daha önceden hazırlamıştım) takınca Hizalamada sıkıntı oldu. Ayna kol en büyük çarktayken rublede en küçüğe geçirdiğimde ikisinin de birbirine yakın bi hizada olması gerekiyor diye biliyorum. Özellikle orta viteslerde zincirin hiç bükülmemesi gerekiyor ancak özellikle en ağır viteste zincirde hafiften bi zigzag meydana geliyor ki bu da zincirin rubleye sürtüp rahatsız edici ses ve titreşim çıkarmasına neden oluyor.

Tekerlek akor ayarları tam. Simetrik ve kusursuz. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden Teşekkürler.

Scudo

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Selam.
Bisikletlerde hiçbir zaman en büyük dişli ve enküçük dişli ile sürmek tavsiye edilmez. Parelel çalışma sınırlarını aşmış olursunuz.(Yeni 10 lu sistem hariç)

9 lu,8 li ve 7 li sistem böyledir.
Eger aynakolu bağladığınız alt braketi (68 veya 73 mm gövde varsa farklı pullar kullanılır) doğru montajlamış iseniz, rubleyi de sıkıştırma pulu ile doğru montajlamışsanız sorun olmaması lazım. Arka değiştirici ayarı yaparak(alt ve üst dişli geçiş ayar vidalarından) sorunsuz çalıştırırsınız.

Hizalama sorunu için tekrar edeyim; Eğer orta göbek pulları doğru takıldı ise, ki zincir hattı dediğimiz bu ölçü aynakol için 50-55mm arasıdır rubleyi ortalar. Herşeyin doğru olduğunu varsayarsak mutlaka zincirinizi kontrol edin veya değiştirin. Ki bence zincir değiştirince sorun kalmayacak. Aman zinciri ters takmayın. Bildiğiniz gibi yazılar bisikletin sağ tarafına denk gelecek...

Saygılar.

yavuz erkut

Daimi Üye
Tepki
96
orta göbekte problem olması mümkün mü? ölçülerin tutmaması gibi bi durum falan?

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Vitesin paralel olmaması durumlarında zincirin yaptığı çatırtı biraz da zincirin markası ve ne kadar kullanıldığıyla ilgilidir. Bu konuda shimano zincirler sram zincirlere göre çarpraz pozisyona daha fazla müsaade etmektedir. Eskimiş ve bunun sonucunda uzamış zincirlerde de bu çatırdamayı sık duyabilirsiniz. Bu yüzden dolayı uzamış zincirleri zamanında değiştirelim. Değiştirmezsek uzamış zincirler aynakolu ve rubleyi çabuk aşındırır.

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
@Levent Sönmezer

en büyükle büyük, en küçükle küçük olmasın.. En küçükle en büyüğe getirildiğinde paralel olmaz mı?

• Beğen
Tepkiler: Levent Sönmezer

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
@Mücahit Kıvrak

Evet dediğiniz doğru ama ben çapraz kullanımdan bahsettim.Tam anlatamadım .Teşekkürler.

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
@Levent Sönmezer

o artık çok bariz birşey.. :)
ama tabiki, bilemeyen olabilir. Yaptığınız pekiştirici nitelikteki tavsiyeler yeni arkadaşlarımıza da ışık tutuyor.. :)