Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rubik Küp(zeka küpü) Çözen Robot..Buyrun

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Said Ergöktaş tarafından paylaşıldı.

1. Said Ergöktaş

Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    " Japonlar zeka küpü de denilen rubik küpünü 3 dakikadan daha az bir sürede çözmeyi başaran bir robot geliştirdi.

Renkli karelerle tam 43 kentilyon farklı konum ya da matematik diliyle permütasyona sahip olan rubik küpünü çözebilen robot Kawasaki firması tarafından geliştirildi.

'Cube Kun' adı verilen robot henüz insan zihninin rekor hızına yetişemese de küpteki farklı renklerdeki 54 kareyi algılayabiliyor ve küpü elleriyle çevirerek eski haline getiriyor.

1974 yılında Macar mühendis Erno Rubik tarafından icat edilen küpü en kısa sürede çözme rekoru 11.76 saniye ile bir Güney Koreli'ye ait. "

kaynak : cnnturk.com

Robot ile ilgili haberde geçmeyen bir kaç bilgi daha eklemek istiyorum.
    Robot küpte yaptığı hamleleri(çevirmeleri) ekranında gösteriyor.Ayrıca küpü çözüp bitirdikten sonra kollarını kaldırarak ve ekranında renkli ışıklar çıkartarak sevincini belli ediyor..

Rubik küp benimde vazgeçemediğim bir şey.(henüz dakikanın altında çözmeyi başaramadım ama o da olacak bir gün :) )

fatihgüven, brol ve lepidoptera bunu beğendi.
  2. brol

brol Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    bu robotları her gördüğümde I,ROBOT ve TERMİNATOR filmleri aklıma geliyor...

msd_57 bunu beğendi.
  3. Said Ergöktaş

Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    I ROBOT benim de her defasında aklıma gelen ve sevdiğim filmlerden birisi..

Oldu mu olacakmıydı derken artık o filmlerdeki robotlar gerçek olmaya da başladı.Yapay zekalı robotlar...