rotorun aşırı ısınması??

mustall165

Aktif Üye
Tepki
7
slm.arkadaşlar rampa aşağı hız denemesi yaparken(72.4 ü gördüm:D)aniden ön frende bir güç kaybı oldu..durdum fren asırı ısınmıs ve rengi hafif mor gibi olmus..kendi kendine soğumasını bekledim eskisine döner diye ama aynı fren soğuk bütün ayarlarını gözden geçirildi ama performans yok çok az tutuyor..nedeni ne olabilir ve ne önersiniz???

Scudo

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
balatalar..fren balataları olabilir bi baktır istersen...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Frenlerin nedir bilmiyorum ama çok aşırı yüksek sıcaklıklarda belki hidrolik yağı ısınmış ve kaynama yapmış olabilir buda havaya sebep olabilir frende ki çooooooook düşük bir ihtimal...

en büyük ihtimal ise padlerin yüzeyinin aşırı ısınmadan dolayı camlaşma yapması ve gücünü kaybetmesi... Pad leri söküp ince bir zımpara ile biraz üstlerini zımparalara daha sonra tekrar bir alışma devresi geçirip eski hallerine döneceklerdir...

Çünkü rotorun ısınması ise rotor yüzeyince kolay kolay bir problem oluşmaz... Rotorlarının morlaşması demek onların 350-400 derece gibi sıcaklıklara ulaştığını gösterir... Çelikler 400 derece üstünde akkor hale gelir buna yakın sıcaklılarda ise akkor hale yaklaşmada morlaşmalar olur...

mustall165

Aktif Üye
Tepki
7
beyler teşekkürler değerli bilgiler için zımparayı bi denicem olmadı ztn bb7 yada juicy 5 alcaktım o zmn kadar idare etcez artık saolun..sonucu 2 gün içnde rapor ederim..