Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rotordaki eğiklik nasıl giderilir?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Emre Çevik tarafından paylaşıldı.

1. Emre Çevik

Emre Çevik Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar Salcano NG650 29" HD modelini almıştım 5 gün önce. ilk aldığımda frenden sürtme sesi geliyordu. servise ilk ücretsiz bakıma gittim aldığımda. adam orda uğraştı frenler felan ve tamamdır dedi. yolda giderken farketmedim ama ne kadar ağır bisiklet dedim resmen gitmemek için direniyodu. herhalde ham olduğumdan kaynaklanıyodur diye düşündüm. bugün ayrıntılı bi inceleme yaptım. tekeri çevirince diskten hala sürtme sesi geliyor ama kesik kesik. rotora bakıyorum dönerken. hafiften bir eğiklik var hem arkada hem önde. haliyle ne kadar ayarlansada sürtüyor. bu da yolda canıma okuyo. yok mudur bunun bir çaresi. zaten ayarlayım derken ön fren ayarını iyice bozdum :) servise gitsem ya siz yamultmuşsunuzdur diyecek ya da yamukluk yok normaldir diyecek. o şekilde sürttükten sonra ben niye fazla para verdim ki hidrolik frene.. illa rotorun değişmesi mi lazım?

2. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ingiliz anahtarı

3. veli gülseren

veli gülseren Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    rotoru bisikletin üzerinde iken düzeltmek biraz tecrübe ister.bunun için rotor düzeltme aletine ihtiyacın var.hatta iki tane olursa daha iyi hakim olursunuz.netten araştır videolar var.rotor vidalıysa rotoru çıkar ve iki mdf ,tahta arasında sıkarak bir akşam beklet yada iki tahta parçası arasında çekiçle gibi kaba yöntemler de var ...centrallock sa 20*20 18 mm mdf kestir iki tane.sonra marangoza tam ortasında 8cm delik açtır.şekil söyle olacak 20*20cm kare ortası 8cm çapında boş...dört köşeden vidayla birleştirmek için vida yuvaları açınız.sonra rotoru arasına koyun vidaları kontrollü ve eşit sıkın sabah dümdüz bir rotorunuz olur.bu benim yöntemim.Benim elim alışır rotoru bisikletin üzerinede düzeltirim diyene de lafım olmaz...

4. Emre Çevik

Emre Çevik Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam ingiliz anahtarı rotoru zedelemesin sonra?

hocam o son anlattığın şeyi anlamadım anladım gibide tam anlamadım. ve maliyeti ne kadardır o dediğin aletin? ben okuduğum yazılarda sıfır rotor alanlarda da rotoru yamuk gelenler var. elimle iteledim çektim diyenler var. bende aldım elime bezi döndürdüm tekeri baktım neresi sürtüyo diye. sürten kısımları azar azar çekiştirdim. biraz daha adam oldu gibi. en azından eskisi kadar şiddetli sürtmüyo. ama o dediğin aleti merak ettim hocam. sen yaptırmışsın bi resmini çekip koysan?

5. hsyngrztuzla

hsyngrztuzla Yeni Üye

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    sanayiye git pres bul ve bir marlboro alarak preslettir ikisinide :in: