Rotor yamukluğu,fren sesi,yumuşak frenler...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Merhaba arkadaşlar,avid rotorda gözle görülecek derecede yamukluk var ve haliyle hafif sürtme yapıyor yani tam ortalayamıyorum kaliperi.Sebebini bilemediğim bir şekilde de tek vidası düşmüş acaba bunun yüzündenmidir yamukluk?Bu diskin çekiç veya başka birşeyle düzeltilme imkanı varmıdır?dahamı zararlı olur? İkinci sorunum ise frenleme yaparken inanılmaz şekilde ötmesi temizledim vs. yinede engelleyemedim bu sesi.Bunun çaresi varmıdır acaba? Üçüncüsü ise frenleri kitleyemiyorum ve aniden durmak istediğimde sorun yaratıyorlar,oldukça yumuşaklar yani.Hidrolik ekletmemmi gerekir?Oldukça dertliyim bu frenlerden yana:( Frenlerim avid juicy 3,yardım edebilecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
@Tech. Türk

Öncelikle teşekkür ederim.Fren diskini prilli bezle temizledim iyice ama sanırım sorun balatalarda çünkü çok önceden yetkili serviste disklere yağ sürülmüştü sürtme sesinin geçmesi için:eek: Balata değişimi şart sanırım bu durumda? Ve şimdi kontrol ettim vidaları oldukça yumuşamışlar uygun anahtar olmadığı içinde sıkamadım tam.Tek vida olarak satılıyormu bunlar acaba?Set halinde bulabildim hep.

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
@Samet Şenel

Yağmı sürdüler:eek: hemde yetkili servis...eğitim şart arkadaşım.
Balatalarını balata spreyiyle temizledikten sonra çok az zımparala yada uzun bir süre frene basılı git oluşan ısıdan yağ yanacaktır. Tornavida konusunda ise set almanı tavsiye ederim gün gelir diğerlerinede işin düşer;)

Sağlıcakla kal

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
disklere yağ mı sürülmüştü?servisin yetkili servis olduğundan eminmisiniz çünkü bu işten azda olsa anlayan birinin disk frenlerin başlıca düşmanlarından birinin rotora bulaşan yağ olduğunu bilmesi gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Eee her köşe başındaki mahalle bisikletçisini "yetkili" diye adlandırırlarsa bu tip durumlar normal tabii. Öncelikle hiç boşuna uğraşma arkadaşım bir kere yağı emen balatadan bir daha hayır gelmez, yani ister zımparala ister çeşitli spreyler, temizleyiciler kullan yinede ilk hali gibi olmaz, bunun sebebide organik pad emici yapıya sahiptir.
Sana tavsiyem bisiklet için tasarlanmış içinde bisiklet için gerekli herşey bulunan tamir çakılarından bir adet edinmen.
Rotor yamukluğu konusunda rotora dik bakarak balatalara değme yüzeyine göre yamukluğu sapta ve el yordamıyla abartmadan bir miktar tersi yöne gerdir rotoru.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Diske yağ sürdüler derken, sakın balata temizleyici ve benzeri bir sprey sıkmış olmasınlar?

Eğer diske gerçekten yağ sürdülerse, gidip o "yetkili" servisten yeni bir set balata alın.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Evet maalesef bildiğimiz yağı sürmüşlerdi rotora o zaman pek anlamamıştım ama sonradan öğrendim ne kadar aptalca birşey olduğunu:( Balataları temizledim prilli köpüklü bez ile ön frende ses kesildi gibi ama arkada hala var ses.O servistekilerin kulaklarını bol bol çınlatıyorum bu aralar zaten bir daha hayatta uğramam,ilk bakım mecbur olunca yaptırmak zorunda kalmıştım orda.Salco yaktın beni,sinir,stres ettin :)

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Fren konusunda aynı sıkıntıları azda olsa bende çekiyorum. Frenlerim bir türlü beni tatmin etmeye yetemediler. Sıktığımda direk kilitlenmek yerine sürtme yapıyor. Bu normal mi acaba tam bilmiyorum ama kullandığım birkaç mekanik frende frenin aniden kilitlenmesi benim de düşünmeme neden oldu...Bu işin nedeni padlar olabilir mi?

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
@monstermania

Temizlememe rağmen geçmediler maalesef sanırım sorunun çözümü 2 çift balata almak:( Salcanoyada mail attım bakalım yenisini göndermeleri için umarım sorun çözülür

kory

Daimi Üye
Tepki
106
yok yaw o yağ değildir...
inanmak istemiyorum, şöyle bir test yap (zaten kullanıyorsan sorun da yoktur) frenler çalışıyorsa (kilon kaç?) o yağ değildir. ses genelde balata ile ilgili olur. mümkünse başka bir balata tak. disk yamukluğu da yarım milimden fazla mı?

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
@kory
Evet bildiğimiz yağı sürmüşlerdi o zaman pek zararı olucağını düşünmemiştim tabi ama bilgilenince anladık,geç oldu tabi biraz.Kilomda 67 zorlayacağını hiç sanmıyorum:)Balataları söküp iyice temizledim ve hafif zımparaladım bakalım yarına kuruyunca düzelicekmi.Yamukluk ise yarım milimden fazladır,bir yere çarpmadım etmedim nasıl yamulur anlamadım bende sanırım ilk alındığında montaj yapılırken yamultulmuş bir şekilde.Zaten çok şansızımdır mutlaka sorun çıkar yeni aldığım bir şeyde :)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.