Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rotor Ömrü ve duvara çarpma :)

Konu, 'Frenler' kısmında Onur Gençoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün MTB bisikletim ile Bursa Zeyniler köyüne çıktım. ortalama %20 eğim olan virajlı bir yolu vardır. Dönüş yolunda yol sağa dönüyor ve yolun sol tarafında bir duvar var. Buradan hızlı bir şekilde başarılı olarak zamanında frenleme yaparak dönüyordum fakat bugün işler yolunda gitmedi ve frenlerimin eskisi gibi tutmadığını ve yanlamasına duvara çarpmanın nasıl bir şey olduğunu gördüm. Bugünkü inişim ile önceki inişlerim arasındaki hızlar aynı hatta bugün biraz daha yavaş indim diyebilirim. Fren mesafesi olarak geç kaldığımıda düşünmüyorum. Balataları değiştireli düz yol 200km olmamıştır. Ancak yeteri kadar yavaşlayıp dönemediğim için duvara çarptım. Bu yavaşlayamamın sebebi ne olabilir ? Rotorlarımdan şüpheleniyorum, 5000km'ye yaklaşıtım rotorlarla, ömrü bitmiş olabilirmi?

Salcano İnsomnia 273
    HİDROLİK DİSK FREN TAKIMI: SHIMANO M445, TEKTRO 160MM 6 BOLT ROTOR

2. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet arkadaşlar rotorların ömrü bitmiş olabilir mi? Başka neler olabilir ? Yorumlarınızı beklemekteyim :)

3. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    İlk Önce Lastiklerinizin Durumunu Bir Gözden Geçirin Yol Tutuşu İyi Bir Lastik Frenleme Mesafesine Direk Etki Eder Çünkü
    SHIMANO M 445 ' İn Sahip Olduğu Belirli Bir Potansiyel Var (Bende Kullanıyorum) Üst Düzeyde Bir Verim Beklemek Hata Olur Elbetteki Caliper Ya Da Rotor Değişimi Performansta Bir Nebzede Olsa Değişikilik Yapabilir Ancak Sürekli Teknik Antrenmanlar Gerçekleştiriyor Yarışmayı Hedefliyorsanız Bu Fren Setini Üst Düzey Bir Setle Değiştirmenizi Tavsiye Edebilirim
    Örnek Sram XO , XX Magura Marta SL , Shımano XT , XTR , Avid Code Gibi

4. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler Reşit Bey, yarış gibi bir amacım yok fakat bu kazadan sonra frenlerimi kontrolden geçireceğim ve gerekirse direk değiştireceğim seti. Benim anlamadığım her zaman durduğum yerde duramamam. Bisikletimi ayrıntılı inceleyemedim fakat rotorlarda siyah lekeler var. Yağ olduğunu düşündüm ama geçen hafta iyice temizlemiştim rotorlarımı.

Bu gibi durumlarda bizim ne yapmamız gerekir? Bayır aşağı inerken frenlerimiz patladı diyelim mesela :))

5. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    böyle bir ihtimali sezinlediğiniz an da bisikleti en çabuk şekilde terk etmek ( dilerim bunu yapmak zorunda kalmazsınız )
    arazide fren önemlidir bakımlarınız tam değilse asla risk almayın iyi forumlar

6. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sağolun Reşit Bey. Teşekkürler.

7. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Rotorları ne ile temizlediniz?

8. ipek yetginer

ipek yetginer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    avid code aşırı olur bence ç
    nkü 4pistonlu bir fren seti ama daha önce xx kulandım m 445 de kullandım şuandada m785 xt kullanıyorum kesinlikle fark edicektir fren değiştridğinizde ama şunudasöyleyebilrim frenleme mesafesine reşit beyinde dediği gibi lastiklerin kalitesi ve kabaklaşma oranı direk etki ediyo aynı zamanda yolun sıcaklığı soğukluğu o andaki yerdeki çakıllar lastik havaları yani hemen hemen hersey değiştiriyor frenleme mesafesini bu arda frenlerin balatalarıda eskimiş olabilir detaylı inceleme ile bunun önüne geçebilirsiniz:in:

Onur Gençoğlu bunu beğendi.
  9. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rotorlarımı bir abimin tavsiyesi ile detarjanlı su ile temizlemiştim, ayrıca o gün bayır aşağı inerken seleyi indirmediğimi farkettim,, sanırsam bütün yük ön tekere bindi ve arka fren bir nevi iş yapmadı.