Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rotor Farkı

Konu, 'Frenler' kısmında F.Ertuğrul Aydın tarafından paylaşıldı.

1. F.Ertuğrul Aydın

F.Ertuğrul Aydın Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Örneğin : 185 mm Rotor ile 160 mm arasındaki fark nedir? veya Shimano marka Hidrolik Fren Setine Sram marka rotor taksak farkı olurmu? olursa ne gibi farklar vardır?

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Genelde arkada 160mm lik rotor kullanılıyor, bunun spesifik bir nedeni var mı?
    Daha büyük rotor kullanıldığında problem oluşmasından mı tercih edilmiyor yoksa 160mm lik rotor perfermansının yeterli olmasından mı?

3. Gürkan Karataş

Gürkan Karataş Kıdemli Üye

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kadroların ve maşaların destekledikleri rotor çapları belirlidir, desteklenen çaptan büyük rotor kullanılması kadronun ya da maşanın aşırı esnemesine ve ilerleyen zamanlarda da kırılmasına neden olur.

desteklemesine rağmen 160lık rotor kullanılması fazlasına ihtiyaç olmaması ve boyut arttıkça rotorun sağa sola çarpıp yamulma riskinin artmasından kaynaklanmaktadır

F.Ertuğrul Aydın ve Kkazim bunu beğendi.
  4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Cevap için teşekkür ederim.

Ucuza fren seti denk geldi, ön arka ikisi de 185lik, uyum konusunda sıkıntı olmaması açısından sormak istedim, alıp da elimde kalsın istemiyorum..
    Kullanılacak olan kaliper rotor çapına göre değişir mi? yani 160lık rotor ile 180lik rotor aynı kaliperde kullanılabilir mi?
    Ayrıca kadronun desteklediği maksimum rotor çapını nasıl öğrenebiliriz, maşa için öğrendim fakat kadronunkini öğrenemedim.

5. Gürkan Karataş

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    eğer xc koşulları altında kullanılacaksa 160 mm yeterli zaten, aynı kaliperle kullanabilirsiniz, ama aynı adaptörle kullanmazsınız, 160lık rotor ve 160 mm rotor adaptörü almanız gerekecektir.

Kkazim bunu beğendi.
  6. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla cidden teşekkür ederim, cevaplar gayet net, ama cevap verildikçe yeni sorular geliyor, umarım çok soru sorup sıkmıyorumdur.

Elimde fazlalık 160mm shimano xt rotor var, çapa uygun adaptör ile bu rotoru Elixir fren ile kullanabilir miyim?

Bir de centerlock veya 6 vidalı olması, göbeğe montajı haricinde fark yaratır mı? Demek istediğim aynı aynı kaliperde centerlock veya 6vidalı rotor kullanılabilir mi?

7. Gürkan Karataş

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    frenleme olarak her türlü frenleme yapar xt rotor ve elixir frenler, fakat frenleme performansını ancak kendi rotorlarıyla gösterirler.

centerlock veya 6 vida olması sadece montaj farkı yaratır, adaptör değiştirmenize gerek yoktur. önemli olan rotorun çapıdır.

Kkazim bunu beğendi.
  8. Atakan DEMİR

Atakan DEMİR Forum Demirbaşı

Seviye:
    rotor shimano dostum alabiliyorsan xt xtr gibi bir seriden al daha da iyi olur

9. MURAT TÜRKMEN

MURAT TÜRKMEN Üye

Seviye:
    moment meselesı cap artınca aynı kuvvet ıle daha cook frenleme gucu olusuyor bide soguması daha kolay olur
    orjınal her zaman ıyıdır kardes knedı rotorunu kullansan daha guzel olur ama ben shımano frenlerde farklı rotor olmuyor pek sıkıntı cıkarıyor
    bıde arkaya 160mm buyuk takamazsın full süspansiyon degilse bisikletın on tarafada masanın durumuna gore 185 203 mm rotor takabılırsın