Rotor düzeltme

Charriere

Daimi Üye
Tepki
135
Biliyorum Rotor düzeltme hiç kolay bir iş değil fakat rotorumdaki belki 1 mm bile olmayan yamukluk için yeni rotor almak istemiyorum.Rotorun 90 derecelik yayında çok az miktarda eğiklik var ve bu nedenle balatalara sürtüyor.Rotorun markası shimano ama modelini bilmiyorum, enazından deore ayarında bişey olmalı.Eğiklik sadece balataların sürttüğü kısımda, merkezde hiç bir sorun yok.
Düz bir zeminde çekiçle düzeltmeti denedim fakat olmuyor.Sanırım ısıtmak gerek :D

Sadede gelirsek, bu konuda yapılabilecek bişeyler bilen arkadaşlardan paylaşmalarını rica ediyorum.

Scudo

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Balatalar pistonlar sayesinde öne geliyor. Gidonda frenlere bastığınızda mekanizmada ki piston balatayı itiyor balatalarda disk'e güç uyguluyor.Disk ayarı bulmayı biliyormusunuz?Eğer biliyorsanız mekanizmayı yerinden sokun içinde balataları çıkarıp pistonları biraz geri itin(biraz kuvvet gerekiyor)sonra balataları tekrar takın ve öyle ayar yapmaya çalışın.Yalnız bu arada frenlerde biraz boşalma olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Charriere

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
1 milimetre bile olmayan yamukluk için aletle düzeltmeye hiç uğraşma derim daha kötü de olabilir.Bisiklete bin uzun uzun sert fren yapa yapa in.Ama bunu yapıcam derkende fazla ısınmasın kaliperlere hava yaptırma.Bir süre sonra kendi düzelecektir büyük ihtimal.Bu şekilde 203 lük Hayes rotor düzelmişti bende. Daha kötü yamukluklar için özel düzeltme aletleri oluyor ama Türkiyedeki servislerde yok sanırım.Onun yerine İngiliz anahtarının hassası olan kurbacık anahtarı tarzında alet veya mengene kullanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Charriere

Charriere

Daimi Üye
Tepki
135
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, şu an parmağım sakat düzeldiğinde dediğiniz şekilde deniyeceğim.

Tunahan_06

Daimi Üye
Tepki
274
Bisiklet
Salcano
Bende de çok az bir yamukluk vardı,hatta yeni rotor almıştım aynı yamukluk onda da olunca iş başa düştü tabi.Önce bi yokuştan fren sıkarak inip ısıttım rotoru,sonra elimde eldiven ile sağa sola çekerek düzelttim :)

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Bende eğik rotorlarımı hep elimle düzeltmişimdir.Ayrıca rotoru ısıtmaya pek de gerek yok.rotorun yamuk kısmını bulup yamuk kısmı alt tarafa getiriyorum(elim daha iyi yanaşsın diye)
sonra balataların değdiği yere peçete sarıyorum(elimin yagı bulaşmasın diye) ve hangi tarafa eğikse ters tarafına doğru kastırıyorum.
püf nokta:Rotora ne kadar yükleneceğinizi çok iyi ayarlamanız gerekiyor.Fazla asılırsanız bu sefer ters tarafa doğru eğilir.Biraz sabırla ufak ufak ilermek en iyi sonucu getiriyor.Sıfır halinden daha iyi olmuştu benim rotorlar...;)

ekleme:Rotoru düzeltmek için sakın çekiş vb sert cisimler kullanmayın.Zaten ne kadar döverseniz dövün düzelmez.hatta daha kötü olur.Çünkü yamukluk çok az.Ayrıca döverken çekiç izi vs oluşabilir.İstenmeyecek bir durumdur.

• Beğen
Tepkiler: Sinan Yorulmaz

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Rotorum 8 çiziyor :) Ufak bir kaliper ayarlamasıyla sürtmeyi önleyebilirsiniz. Rotorla uğraşmaya gerek yok pek.