Rotor Yardım

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
arkadaşlar kron xc1000 ime avid bb7 veya bb5 mekanik disk taktırmaya karar verdim.ancak rotorların boyuna karar veremedim.öne 203 mm arkaya 180 mm lik rotor taktırmak istiyorum.rotorlar büyüdükçe performansta ne gibi değişiklikler olur.sizce bu boyutlar bi problem çıkarır mı?bu işi bilenlere bırakıyorum

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
160'lık rotorlar gayet işinizi görür.Eğer 203'lük rotor kullanırsanız maşanız zamanla yamulacaktır,maşanız da büyük ihtimal en fazla 185'lik rotor öneriliyordur.

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
evet ama 160 lık rotorlar bakınca çok küçük gözüküyor:Dpeki önü 180 arkayı 160 yapsam olurmu.bide performans değişirmi.şimdi aklıma geldi sizce rotorun centerlock olması mı daha iyi yoksa altı vidalı mı?ileride sizce hangisi daha iyi olur?ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Maşanız destekliyorsa kullanabilirsiniz tabi ki ama gerek yok bence.Centerlock ve 6 vidalı kullandım,centerlocklar daha esnemez gibi geldi bana tercih size kalmış yani :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa Fatih Tahta

rotor boyuna siz karar veremezsiniz.üretici sitesine girin, maşanızın modelini bulun orda yazar max. rotor boyu. xc koşulları için 160lığın üstüne hiç gerek yok bence. rotor büyüdükçe frenleme performansı artar, fakat max. rotor çapından büyük bi rotor kullanırsanız sert bi frenlemede maşanız kırılır.

tavsiyem ön arka 160 lık rotor kullanın keyfinize bakın.

cl ve 6 vida sistemleri arasındaki farkı çok bilmiyorum ama cl rotorlar zamanla gevşeme yapabiliyormuş, o nedenle 6 vida rotor kullanmak daha mantıklı.

kory

Daimi Üye
Tepki
106
@Mustafa Fatih Tahta

bu çok uygun bir rotor boyu olur. genelde tüm bisikletlerde ölçüler böyle. ama arkaya 180 öne 203 yapmayın derim.
saygılar

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Benim önerim 160 lık avid BB rotorları. BB nin rotorları diğerlerinden biraz daha az hava delikli ve daha cok sürtünme alanına sahip. Eğer farklı bir rotor kullanacaksanız yine avid firmasının rotorlarını ön:180 arka:160 olarak kullanmanız performans açısından düşüşün önüne geçecektir.

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
bide bi soru daha geldi aklıma.bb7 ve bb5 arasında ne tür farklar var.sitesinde yazıyor fakat ingilizce.

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
@Mustafa Fatih Tahta

En onemli farki BB7`de iki taraftaki padin de diske olan uzakligi ayarlanabilirken, BB5`de sadece ic taraftaki padin uzakligi ayarlanabilir. Bunun disinda BB7`nin kaliperi iki parcalidir, BB5 monobloktur.

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Eğer elinizde uygun bir adaptör varsa takabilirsiniz. Burada önemli olan 180.. mm adaptördür. Ön ve arka adaptörler farklıdır.

• Beğen
Tepkiler: miran demir

yusuf Ç

Üye
Tepki
17
bisikletim MİVOK 1052 D arka göbekteki rotor 1 veya 2 mm tahminen ileri ve geri dönmekte göbekten bağımsız böyle bi sorunum var sorunu nasıl çözebilirim

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@yusuf Ç

Vidalarını sıkmayı denedin mi? Bu yeni bisikletlerde sık karşılaşılan bir sorun..

yusuf Ç

Üye
Tepki
17
@Ahmet Turan BABACAN

üzerinde normal alyan yada sıkabileceğim bi vida göremedim perçinli sanırım yada nasıl sıkılır bilmiyorum servise götürmek gerekli sanırım

yusuf Ç

Üye
Tepki
17
@Semican Baydur

valla tam olarak bilmiyorum modelini ama şuna çook benziyo shimano
http://www.nexternal.com/icycles/images/rt52rotor.jpg

coskunk

Üye
Tepki
54
aynı sorun bendede ön diskte var, aynı rotor ve 2 haftalık bisiklet. ama ben göbekten olabileceğini düşünüyorum. ön freni sıkıp ileri doğru direnç gösterdiğim zaman rotor sabit oynamazken lastik birkaç mm dönüyor, ama arkada boyle bişey söz konusu değil. sebebini bilen birileri varmı ?

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@yusuf Ç

Rotorun oynadığına kesinlikle emin misiniz?

Disk frenlerde genel olarak freni sıkıp tekerleği ileri geri oynattığınızda 1-2 mm oynaması normaldir. Bunun sebebi de fren balatalarının, kaliper içinde biraz oynamasıdır. Bu yüzden size rotor hareket ediyor gibi gelebilir.

Bunun dışında rotorda gerçekten de bir oynama varsa, hemen bir bisikletçiye kontrol ettirmenizi öneririm. Çünkü rotor vidaları gevşek bile olsa, bağlantı şeklinden dolayı ileri geri hareket etmemesi gerekir. Centerlock veya 6 vida olması önemli değil, böyle bir sorun, rotorda veya göbekteki yapısal bir sorun yüzünden olabilir ki bu da sürüş güvenliği açısından oldukça tehlikeli bir durum.