Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ross Gran Tour II

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında Hasan Çabuk tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Çabuk

Hasan Çabuk Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar,
    Bu foruma şehir bisikleti almak için üye olmuştum. İki ay önce de ilk bisikletimi aldım. Şimdi yılın önemli bir kısmını İzmir'de geçirdiğim için, ikinci bir bisikletim olsa güzel olur demeye başladım. Niyetim klasik bir bisiklet bulup onu yenilemeye çalışmak. Klasik bir bisiklet veya kadro nerede bulurum diye düşünürken, bugün okulumun çok az kullanılan bir yolunun kenarında kilitli bir halde bu bisikleti gördüm.
    Biraz araştırdım, sanırım 1980'li yıllarda üretilmiş bir Ross Gran Tour II. Bisikletin durumu bayağı kötü, bulunduğu yer yılın her günü nemli olan bir yer. Fotoğraflarını telefonla çekmeye çalıştım. Sizce uğraşmaya değecek bir bisiklet midir? Amacım çok fazla para harcamadan güzel bir bisiklet toplamak. Öğrenci olduğum için epey boş zamanım var.
    Arka aktarıcın markası Suntour, bunun dışında pek bir şey okuyamadım. Kadro boyunu ölçmek aklıma gelmedi. Yarın tekrar gidip bakabilirim.
    Sizin yorumlarınızı bekliyorum, eğer uğraşmaya değer bir bisikletse sahibini bulmaya çalışacağım.

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Hasan selam,
    Normal şartlarda hemen her eski, klasik ya da başkası için hurda olan bisikletler benim için eşsiz kıymetli olup, tekrar eski güzelliklerine kazandırılmalıdır diye düşünürm ama bazı istisnalar da vardır ki çok fazla emeği kaldıramayacağı gibi ne kadar yenilenseler de aşılamayacağı noktaları vardır. Ki bu fotograftaki bisikletinde en büyük sorunlarından bir tanesi orta göbek BB standartının klasik en yaygın İngiliz standartları bir yana İtalyan ya da Fransız standartı olmadığı gibi Thomson dediğimiz BB yuvası ve BB standartını destekliyor olmasıdır. Yani daha anlaşılabilir olmak gerekirse bu kadroyu yenilemiş olsanda krank kısmı seni bir hayli kısıtlayacağı gibi ancak eski BMX (oldschool bmx diye de tabir edilen) bisikletlerinde kullanılan kranklar ile ayaklanabilir.
    İyisi mi sana tavsiyem bu ince lastiklere, ince borulara kanmadan arayışına devam et.

Burçak Erbil ve Hasan Çabuk bunu beğendi.
  3. Hasan Çabuk

Hasan Çabuk Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Bu konuda hiç tecrübem yokken parçaları çok zor bulunan bu bisikleti yenileyemem sanırım. Umarım orada çürümeye devam etmez, birisi kurtarır onu. Dediğiniz gibi İngiliz standartlarında orta göbeğe sahip olan bir bisiklet bulmaya çalışacağım. Size sorum bu bisikletlerdeki orta göbek standartlarını nasıl ayırt edebilirim?