Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Romanya'da bisiklet bilinci..

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında Levent Topcu tarafından paylaşıldı.

1. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar,

Bugun Romanya'da gordugum manzarayi sizinle de paylaşmak istedim. Bir bankanın onunde sıra sıra bisikletler duruyordu, bizimle ilgilenen cocuga bunlar nedir diye sordum. Meger calisanlar icinmis. Yakinlarda 1-2 tane binalari varmis ve gelip giderken rahatlik olsun diye topluca bisiklet alip genel mudurlugun onune dizmisler.

Romanya ile dalga gecenlere duyurulur. Ati alan uskudari gecti yine. Biz hala birbirimizle ugrasmaya devam edelim.

...

-levent

2. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende Romanya'da park içinde güzel bir veledromda yarış bitirmiştim, Yarış bitti çocuklar dağ bisikletleri ile veledromda turluyorlardı, halka açık bir veledrom yani :) hangi şehirdeydi hiç aklıma değil ama büyük bir parkın içinde betondan bir veledrom. Julien arkadaşım bu başlığı okursa sanırım bilir.

çirkin ve Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  3. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Fotoğraf için teşekkürler. Gerçekten güzel bir manzara.Adamları tebrik etmek lazım. Bizde bisiklete binince len hala çocuk gibi bisiklet mi sürüyorsun diyenler oluyor.:(

Ali AKTAŞ ve Şerif Şentürk bunu beğendi.
  4. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Medeniyet diye ben buna derim.

5. alonebag

alonebag Üye

Seviye:
    ilgililere duuyurulur...bisiklet özendirmek geçen sene almanyada bremende gezerken bacanağım bana bisiklet gelen birini gösterip"BAK BİZİM BELEDİYE BAŞKANIMIZ"demişti ..olay bu..

seçkin erden, çirkin ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  6. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bisiklete binersek lüks otomobillerle nasıl gezip hava atarız. Sonra elalem ne der..Ayranımız yok içmeye, tahterevanla gideriz wc ye.Beğenmediğin Romanya aşmış gidiyor.Biz hala bisiklete binenleri ayıplayaduralım..

7. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    bunu çalışanlar kendilerimi yapmış.anlamakta zorlanmamın sebebi daha önce hiç böyle bir şeye tanık olmamıştım doğrusu.bende büyük bir firmada çalışıyorum.ve eğer buranın çalışanları araba yoksa kapıda yemeğe bile gitmiyorlar.yemekhane çok yakında olmasına rağmen arabanın gelmesini bekliyorlar.ondan sonra elalemle dalga geçiyorlar.şimdi ben bu fotoğraflları göstersem dönüp bakmazlar bile.helal olsun romenlere.ülkesini sevmek ve vatanını milletini korumak diye ben buna derim işte.

seçkin erden, çirkin ve 42FY bunu beğendi.
  8. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaslar bize yillardir sistemlerinden dolayi Bulgaristan, Romanya, Macaristan gibi ulkeleri yanlis tanitmaya calistilar ve basarili da oldular. Hep bu ulkeleri kucumsedik, ama gercek oyle degil, Avrupa kapikuleyi gecince basliyor.
    O karpatlarin manzaralari, insanlarin kulturu isvicreyle boy olcusur.
    Selamlar

9. £rk!n

£rk!n Yeni Üye

Seviye:
    alanyada da var buna benzer bir uygulama :) belirli noktalarda bisiklet parkları var bir de elektronik bişey bisiklet kiralamak isteyen kredi kartıyla ordan kiralıyor daha sonra bırakmak istediği zaman da diğer herhangi bir yere bırakabiliyor fiyatları tam bilmiyorum ama gayet ucuzdu sanırım :) alanya küçük bir yer olmasına rağmen 25-30 bisiklet kiralama noktası var belediyenin yaptığı ki başında kimse de beklemiyor çalınmasına karşılık da küçük bir sistemle korunuyormuş bisikletler :) Türkiyede tek olduğunu iddia ediyorlar tabi doğruluğunu bilemicem :)

seçkin erden ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  10. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yok calisanlar degil, sirket kendisi sunuyor bu hizmeti. Bir banka...

11. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir olmus olay anlatayım sizlere.
    Ulkemizden bir parlementer heyeti Norvec e ziyarete gider.Bir bakanla da gorusmek icin bakanlıga gidiyorlar.Bir bayan karsılıyor bizimkileri.Bakanla gorusmek istediklerini soyluyorlar. O bayan bizimkileri odaya alıyor. Ve soruyor ne iceceklerini.Bayan iceri giriyor ve elinde tepsi ilke geri gelip siparpsleri kisilere ikram ediyor. ve tepsiyi sehpaya koyup Masanın arkasındaki koltuga oturuyor ve buyurun benimle gorusmek istemissiniz diyor. BU kadın bakanmıs. biz neredeyiz onlar nerede. Once kafalarımızı degiştirmemiz lazim.:) Biz oyle oldukki.Sehir icinede istanbulada tuvaletede araba ile gitmeyi marifet sayarız hala.Bilmeyizki gece pijama giyilir. spordada esofman. Ama baloyada tk elbise ile gidilir.Kultur işi bu işler.... opuyorum katılımcıları..

12. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aynen ya :(

13. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    İstanbul'da ünlü bir bisikletçinin show-room(sergi mağazası) camekanında iki adet merida vardı. Bunlara fırsat buldukça bakardım. Tam 3 ay kalmışlardı vitrinde. Binin fiyatı 7 bin avroydu ki çift süspansiyon profesyonel down-hill bisikleti idi. (Zaten diğerinin 2008 modelini forumdan almıştım:))
    Bir gün gittiğimde camekanda 7 bin avroluk bisiklet yoktu. Sordum kim aldı diye. Hediye verdiklerini söylediler. Nasıl yani dedim?
    Romanyadaki bir çok bisiklet yedek parça tedarikçileri shimano parçalarını Türkiye'den alıyormuş. Avrupa'ya göre gümrük masrafları daha azmış. Adam 100 bin avroluk shimano yedek parçaları alınca hediye etmişler:eek:
    Sıkı durun Romanya'da o bisikleti 15 bin avroya satmışlar. Ohanda dedim kendi kendime. Romanya ya, Romanya.

ahmetvemert bunu beğendi.
  14. burak sumer

burak sumer Üye

Seviye:
    Çok doğru Mumtaz abi...

15. yuka

yuka Yeni Üye

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş tbr.

16. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Üzülerek söylemek isterimki bizim ülkemizde o bilincin gelişmesi için 200 yıldan fazla zaman gerekiyor.
    Hala trafikte bizi hiçe sayıyorlar.
    Hala tırlar , kamyonlar geyik olsun diye araçlarını üzerimize sürüp , kahkahalara boğulabiliyorlar.
    Hala taytımıza , kaskımıza gülüp arkamızdan mırıldanıyorlar.
    Bir park yerimiz bile yok.
    Tüm dünya bu sağlıklı ve bir o kadarda mutluluk kaynağı icadı baştacı yaparken, biz hala onu çocuk oyuncağı sanıyoruz.....

Yazık çok yazık !

mehmet kutbay, tatata ve Emrah Pektaş bunu beğendi.
  17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bir beton velodrom kaç para tutar acaba? Param olsa ben yaptıracam artık . Hayırseverler hep okul ,cami yaptıracağına spor tesisleri de yaptırsalar ne güzel olur. Vatandaşa en büyük hizmet

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  18. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Selam ,

İstanbul Bağdat Caddesinde 4 x 4 ciple kırmızı ışıkta 20 milyon benzin yakanlar ,

Bisiklet yolunda mangal yapıp bira içip şişeyi kıranlar , arabanın içinden
    pencereyi açıp yolda giden bisikletçiye böğürenler ,

Starbucks cafede cep telefonunu masaya koyup sınıf atladığını zannedenler ,

Oturacak evi dahi olmadan taksitle otomobil alma sevdasında olanlar ,

Global şirketlerde sözde çevre bilinciyle proje adı altında çalışma yapan fakat yönetici diye tabir edilen kesime özel araba tahsis eden zihniyet ,

Göbeği bağlayıp saatlerce fenerbahçe-galatasaray muhabbeti yapan fakat egsersiz yap deyince bizden geçti artık diyenler ,

Uphill , tophill , hophill vs gibi beton yığınlarında oturup karşı caddedeki lokantaya arabasıyla gidip birde değnekçiye 20 lira para verenler ,

Yakındır İstanbul ' da trafik kilitlenecek arabalarınızın içinde helikopterlerle kurtarılmayı bekleyeceksiniz .

Özlemini duyduğumuz bisiklet kültürünün olduğu herhangi bir ülke seviyesine gelebilmemiz için senelerin yetmeyeceğini düşünmekteyim .

Saygılar ,
    Tolga Gürgün

Tek Tabanca Bisiklet ile Türkiye Mesafe / Gün Rekoru İçin Tıklayınız

19. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kamu veya belirli sayıda işçisi olan yerler bisikletle gelen personeline ek ödeme yapabilir ya da vergi avantajları sağlanabilir bence.

20. seçkin erden

seçkin erden Aktif Üye

Seviye:

evet, bildiğim kadarıyla Türkiye'de tek; İBD'nin bi toplantısında Ege Üni İnş Müh Böl'den ulaştırmacı Yalçın Hocam, sunumunda anlatmıştı bu sistemi.

Tolga Gürgün bunu beğendi.