Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

RockShox Tora SL Bakımı! Yardım :)

Konu, 'Süspansiyon' kısmında SerkanH tarafından paylaşıldı.

1. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhabalar. Elinde RockShox Tora SL olan ve bakımının nasıl yapıldığını bilen arkadaşlar varsa bilgi paylaşımı yapabilirlemi. Service Manuel' lerine kadar aradım ancak söküp dağıtmamı sağlayacak detaylı veri bulamadım. Öncelikli endişem maşanın alt kısmını alyen anahtar ile sökünce içinden yağ boşalacağı :) Doğru mu değil mi bilmiyorum. Sadece emin olamadım. Resimli anlatımı olan yada tecrübesi olanlar paylaşabilirlerse sevinirim. Teşekkür ederim.

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Tamam şimdilik sadece alt boruyu çıkardım ve sorduğum soruyu kendim yanıtladım. Evet! alyen vidaları sökünce alt boru çıkıyor ve her yer yağ oluyormuş.
    2. Akan yağ alyen vidanın bağlandığı bacaklardan akıyordu benim gözlemlediğim kadar ve en az yarım çay bardağı kadar yağ kaybettim :(

3. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    SERKAN merhaba..Youtube de Rock Shox maşa ların bakımları vardı onlara bakarak yapmayı dene :) Birde korkma yavas yavas evde düzenli sekilde dagıt.. Mantıgını anlamaya calıs..Temizle yagını yenile topla ;)

SerkanH bunu beğendi.
  4. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bora :) söylemesi kolay. Benim zamanımda piyasada bulunan maşalar şimdinin zoom maşalarıydı. Segmanını çıkat hop maşa elinde yağını temizle yayını temizle iç boruyu temizle yağla birleştir bitti. Ama şimdi öyle değil sistem adamlar yük taşıması için bir basınç odası yapmışlar birde onu iten yani maşanın alt bölümünden üst bölümünü ayırmaya çalışan rebound denilen bir teknoloji yapmışlar. İşin enteresan tarafı o videolarda bulunan hiç bir maşa benimki ile aynı değil. Sanki RockShox firmasında mühendisin birisi sırf gıcıklığına bende ki maşayı üretmiş ama bir tane! Ne video ne service manuel ne resim. Belki de maşa ömürlük dür. bilemiyorum ama Hareket eden komplike cihazların hemen hemen hiç birisi ömürlük olmaz. Yağını ekledim. Gel ben biliyorum nasıl yapılacağını malzemelerini hazırla yardım edeyim dese en küçük parçasına kadar parçalarım. Soru yaşadığım yerde götürüp tamir ettirecek kimse yok. Yani toplayamazsam alternatifim yok :)

Enis Arslan bunu beğendi.
  5. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben axon s-rl için suntour'a mail atmıştım zamanında yağ değişimi için.Yardımcı olmuşlardı,sen de bi mail atıp sor istersen rock shox'a(sram).

SerkanH bunu beğendi.
  6. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba. Şu dosyayı bir inceler misiniz. Belki ihtiyacınız olan bilgiler buradadır...

Enis Arslan ve SerkanH bunu beğendi.
  7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Bu dosyayı ben de indirdim PC ye ama benim maşa ile ilgili sadece kırıntı şeklinde bilgi var. Yani sayfaların birinde maşanın bir bacağı çok farklı bir sayfada da diğer bacağın bir kısmı ile ilgili benzerlik taşıyan bir bilgi var. Gidondan kilitlemeli bir maşa ve borusunun içerisinde o kadar uzun bir yay olacağını düşünmüyorum. Ama yine de çok teşekkür ederim. Sanırım bir cesaret dalacağım bu işe. Hayır anlayan olması şart değil bir kişi gelip yanıma dursa daha önce benzer bir tecrübe yaşamış birisi o da yeter. :)

E-mail olayı sanırım bir çözüm olabilir. Onu bir deneyeceğim. Çok teşekkür ederim ilgi ve alakanızdan dolayı...

8. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tekrar Merhaba :) Ama dedigin gibi ''hareketli parcalar ömürlük olmaz'' temizlenmesi lazım hem iyi bir performans icin arada bu sart..Halil abide ek vermiş isallah yardımcı olur elinde kalsın istemem asla dikkatli ol kolay gelsin Serkan Abi :)

9. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim. Artık service manuel üzerinden kontrollü bir şekilde fotoğraflayarak sökeceğim ve bakımını yapacağım. Paylaşımını da buradan yaparım :)

Enis Arslan bunu beğendi.
  10. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Cok iyi Serkan abi Bende Raidon RLD Fork Review aldım Havalı tecrübe ediniriz :)

Cok iyi Serkan abi Bende Raidon RLD Fork Review aldım Havalı tecrübe ediniriz :)

SerkanH bunu beğendi.
  11. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hadi bakalım kim daha önce sökecek ve toplayabilecek :D

12. ozan erdem

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba Serkan Bey.Konunuzu dağıtmak gibi olmasın da;çalışmasından memnun musunuz bu maşanın?Erdoğanlar'da indirimdeydi,kullanıcı olarak tavsiye edebileceğiniz bi maşa mı,teşekkürler.

SerkanH bunu beğendi.
  13. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Çalışmasından memnundum. Bakımlarını sürekli yapıyordum. Ancak bisikleti hafifletmek ve bir üst seviyeye geçmek için sattım ve yerine havalı Manitou maşa aldım. Bu maşayı da satmayı düşünüyorum.. Bu seferde renk konseptini değiştireceğim için..

Maşa budur;
    Yeni aldığım Manitou Marvel Comp TS Air 27.5 Remote Lockout 100mm Maşa - BisikletForum

Bu da bisikletimdeki son hali;

Merida & Manitou - BisikletForum

ozan erdem bunu beğendi.
  14. ozan erdem

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Manitou benim de gönlümde yatan aslan :) fakat bu bütçede değil biliyosunuz siz de.

SerkanH bunu beğendi.
  15. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bilmez miyim.. :)