Rock Shox xc30 sıfır maşa kitlenmiyor

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
image.jpg Merhabalar,
Henüz 40 km yaptığım 1 haftalık cube analog 2015 bisikletimdeki RS xc30 maşanın kitlenmesinde sorun olduğunu farkettim.
Bu maşada kitlendikten sonra bile 10 15 mm civarı hareketin devam ettiğini biliyorum ancak benimkinde sanki kitlendikten sonra bir şey farketmiyor ve sertleştiğini anlayamıyorum.
Acaba sertlik ayarında ilgili mi bir yanlış yapıyorum, çünkü bir arıza, yağ sızıntısı veya gidondan kitlemede bir sorun gözükmüyor. Sorun ne olabilir servise mi götürmek lazım ? Teşekkürler

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Omrmz Büyük ihtimalle servisin cevabı''Olur öyle,normaldir'' olacak ama yine de servise göstermelisin dostum.

• Beğen
Tepkiler: Omrmz

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
@Barış TURAN teşekkürler yorumunuz için. Sürüşte kilitlemeye çalışmak veya açmaktan arızalanmış olabilir mi peki? Normalde dururken mi kitlenmeli maşa

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Omrmz Gidondan kilitli maşa ise böyle birşey olmaması lazım.İlgi alanına giren arkadaşlar cevaplayacaktır.Yine de servise gösterin.

• Beğen

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Kullanirken kitlenmenin olmadigini ve bu yuzden performansinizin düştüğünü hissediyormusunuz?

• Beğen

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
@kasapogluu bugün farkında olmadan kitli durumda sürdüm ve hızımın aynı tempoya rağmen daha iyi olduğunu farkettim. Daha önceki 33km Hız aynı yerde aynı tempoda 36 civarıydı. Farkettikten sonra kilidi açıp bi daha deneme yapmadım. Sürüş dinamiklerine değilde statik haldeyken uyguladığım kuvvete göre edindiğim izlenimlerim bunlar. Kitliyken ki esneme kilitsiz durumla aynı gibi. Gidondan kitleme bu arada maşa

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
@Omrmz eğer gidon kilitleme aparatının altında bir ayar vidası varsa fren elciklerin de olduğu gibi o ayarı açmanızı öneririm benim gidondan kilitli suntour xcm maşamda da kilitleme problemi vardı o vidayı gevşetince yani telin gerginliğini arttırınca düzelmişdi.

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
@muhyt kitleme mekanizması sanırım sadece yağ akışını kesmeye yarıyor, kartuşu kapatıyor ve hareketi kısıtlıyor mekanik bir kilit değil, bana da sanki bu işlevi tam anlamıyla yapmıyor gibi geldi. Ancak garanti Yüzünden müdahale etmek sorun olmasın diye fazla kurcalamadım.

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Evet kilitleme mekanizmasi yag akışını tam olarak kapatmiyor asagidaki piston hareket etmeye devam ediyor yani ufak tefek esnemeler normaldir olmasida gereklidir fakat forkunuzun kilitli ve kilitli olmayan iki pozisyonu arasinda bir fark hissedemiyorsaniz kesinlikle bir problem vardir servise götürün ve yaptirana kadarda birakmayin, varsa ayni suspansiyonda deneme yapin ve karsilastirin.

• Beğen

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar bu gidondan kitleme mekanizması acaba demonte olarak mı geliyor, kurulumu bisikletle beraber mi yapılıyor. Yani sonuç olarak kurulumu yapan bayi tel ayarını doğru yapmamış olabilir mi?

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Demonte olarak geldigini sanmiyorum

• Beğen

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Normalde de mi çok sert maşa? Yaylanmasi lazim frene falan asildiginda..Eksi yone cevirin sert ise.(Cok da oynamayin bir kere kilonuza gore ayarlayip birakin)
Bu arada amortisor çökükken kilitlemeyin.Uzun vadede zararlı imiş.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bendeki maşa kilitlenince dediğiniz gibi 10-15mm içeri giriyordu önemsemedim. Dün maşadaki tel sıkıştırma vidasını açtım öylesine sonra tekrar teli iyice gerdirip sıktım artık neredekse 1-2mm kadar girmeye başladı. Sizde böyle bişey yapabilirsiniz. Bendeki maşa marvel pro.

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
@Muhittin Cihan yaylanmasında bir sorun yok. Kilo ayarını değiştirince sertliği değişiyor sadece kirlenmenin herhangi bir etkisi olmuyor, hangi sertlikte ise kitleyince aynı şekilde yaylanıyor

@mehmet.ali sanırım bendeki sorun da benzer yarın müdahale edicem ya da servise uğrucam, bir çok kişi de benzer sorunla karşılaşmış heralde default olarak ayarlı gelmeyebiliyor ya da tel gevşek bırakılmış oluyor

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Maşa icerseyken kitlemenin zatarli olmasi durumu her maşa icin gecerli degil, sizin masanizdaki problem kitlemeden masaya aktarimda yani icerde bi sorun oldugunu sanmiyorum buyuk ihtimal teliniz bosa dönüyor

• Beğen

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar maşa arızalıymış, kuvvet ayarı da çalışmıyormuş yani sertlik de değişmiyor. Sorun içerde yani telle alakası yok. Sonuç olarak yenisiyle değiştirdil, şu an olması gerektiği gibi sanırım. Hatta gayet sesli çalışan bir maşaymış, arazi koşullarında belirgin bir amortisör sesi duyuluyor kitleyince rigid hale geliyor.

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Adınıza sevindim keyifli sürüşler, değişim durumunuda takdir ettim.

• Beğen

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
@kasapogluu teşekkürler, maşayı değiştirdik tabi, aynı modelden çıkartıp benim bisiklete takıldı. Yine de düzgün bir yaklaşım, bisiklete mal edilecek bir durum değil zaten

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu