Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rock Shox Tora Rebound bölümü

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Tunahan_06 tarafından paylaşıldı.

1. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dün rock show tora maşamın sağ alt kısmında siyah bir çubuk olduğunu fark ettim çevriliyordu da sağa sola.Maşada bulunan etikette ise sağ yönde kapumbağa sol yönde tavşan işareti vardı.Hızlı giderken onu yavaş giderken onu kullanacağız heralde ama bu alet ne iş görür bilen var mı?

2. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    maşanın rebound ayar kısmıdır...

yavaş giderken hızlı giderken değilde...

nerede nasıl kullandığınızla alakalıdır...

arazi şartlarında düşk rebound maşanın engellere tepkisiz veya yeterli tepkiyi göstememesine neden olur...
    o yüzden arazi şartlarında max rebound değilde nasıl rahat ediyorsanız ona göre kullanmanızı tavsiye ederim...
    ben rebound suz bi maşa kulanıyorum ama arkadaşımın bisikletini 2-3 gün kullandım arazide kullandım ayrıca ben reboundu %80 gibi bi oranda açık kullanıyordum..
    düz yoldaysa
    düşük rebound işinize gelir çünkü karşınıza çıkan engel oz oluğundan ve bu engele yüksek hızla girip maşanızınn birden geri hızlıca tepmesi sizi zordurumda bırakabilir...

biraz kurcalayıp deneyip öğrenebilirsiniz...

Tunahan_06 bunu beğendi.
  3. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tunahan_06 bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rebound için ideal tek bir ayar vardır, kilonuzla veya nerede sürdüğünüzle pek alakalı değildir. Tabi ki isteğinize göre hızlı-yavaş ayarlayabilirsiniz ancak doğru olan ayar; bisikletinizin üzerinde değilken gidondan maşanızı bastırabildiğiniz kadar aşağı bastırmanız, sonra da aniden bırakmanız gerekiyor. Haliyle maşanız geri tepecektir, işte bu geri tepmeyi rebound ayarlar. Siz, öyle bir ayar bulmalısınız ki maşanız geri teptiğinde ön lastik yerden zıplamamalıdır, fakat çok yavaş da geri tepmemelidir. Bu ayar, lastiğinizin zıpladığı son noktadan bir nokta daha yavaş (lastiği yerde kalmasına yetecek kadar yavaş) olan noktadır, yani lastiğinizi yerden zıplatmayan son nokta.

Arazi şartları, düz yol vb etmenlere göre seçilecek olan ayar rebound değil, onun tersi olan maşanın içeri giriş ayarıdır. Tora'da lock out kolunun yarım çevirilmesi buna etki eder, Fox'larda bu ayar sağ bacağın altında bulunur, Rock Shox'ın maşalarında flood gate bu işe yarar.

5. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Rebaund (Tepme) ayarı çubuğudur kendileri :) Tavşan hızlı,kaplumbağa yavaş çalıştırır maşayı.Çok hızlıya ayarlarsanız ön tekeriniz darbelerde fazla seker,yer ile teması kesilir ki kontrol kaybına yol açar bu kadar hızlı çalışması,yavaş olursa da malum ard arda gelen darbelerde tepkisiz kalır.Ayarlamasını şöyle uyguluyorum;gidondan bastırıp maşayı esnetiyorsunuz sonra ellerinizi bırakıyorsunuz o anda eğer tekerin sektiğini görürseniz o vidayı biraz kaplumbağa tarafına çeviriyorsunuz sekmesi geçene kadar.En ideal ayar budur diye biliyorum,yanılıyorsam arkadaşlar düzeltirler.Umarım anlatabilmişimdir,karışık olmuş biraz :)