Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

rock-shox TORA 302 v-break & sr suntour xcr

Konu, 'Süspansiyon' kısmında hill_all tarafından paylaşıldı.

1. hill_all

hill_all Yeni Üye

Seviye:
    bu iki maşa arasında kararsız kaldım... ikisinin birbirine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? xcr nin 2009 fiyatı sanırım 130 euro, toranın fiyatıysa indirimli ve 117 euro... almak için hangisini tercih ederdiniz?

2. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Şu an Tora 302 kullanmaktayım. İlk kullanımımda sağ bacakta yağ kaçırma (akıtma) sorunu vardı. Bunun sebebi fabrikasyon hataymış. Yabancı forumlardan okudum. Parça geldi ve yapıldı. 4 yarışa katıldım, merdivenlerden indim hopladım zıpladım (ki 100 kiloyum) yani maşayı çok zorladım. Taş gibi, banamısın demedi.

XCR kullanmadım, kullanan arkadaşlarım var pek bilgim yok nasıl bir maşa olduğu hakkında.

Bir kaç fark ise
    Tora 302 32mm üst borulara sahip. XCR 30mm.
    Tora 302 yaklaşık 2400 gr. XCR ise yaklaşık 2200 gr.

Sonuç olarak Tora kullanan biri olarak açık açık yorumumu yaptım, XCR kullanan bir kişi de yorumda bulunursa işiniz kolaylaşacaktır.

Burak Özen ve hill_all bunu beğendi.
  3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    tora agresiv xc için güzel maşa. fakat hafiflik istiyorsanız xcr alın. ama normal kullanımda tora daha uzun ömürlü olucaktır.u turn modeli ile 130-85 mm arası çalışabilir. inişlerde 130 çıkışlarda 85 mm kullanarak rahat bir sürüş yapabilirsiniz ;)

Burak Özen ve hill_all bunu beğendi.
  4. bisikletletçi52

bisikletletçi52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben şu anda xcr kullanıyorum tavsiye etmem aşırı çamurda tıkanma yapıyor bence tora al kısacası xcr toranın yanından bile geçemez.;)

5. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım bahsi geçen Tora'lar u-turn'lü modeller. Yani esneme mesafesi ayarlanabilen model.Yay sayesinde esniyor. Daha çok xc'nin biraz daha sert koşullarında kullanılmaya yönelik giriş sınıfında kullanılabilecek bir amortisör. Suntourun bahsi geçen modelini bir kaç arkadaşta yakından inceledim. İkisi arasından tercih yapmam gerekirse ne kadar tam manasıyla amacıma uygun bir amortisör olmasada performans, dayanıklılık, uzun ömür ve yedek parça bakımından Rock Shox Tora'yı tercih ederdim ;)

6. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Abi arkadaşın dediği fiyatta Erdoğanlarbisikletin sitesinde 80 ve 100mm'lik modellerinde indirim var. Ayrıca benim kullandığım da 100mm'lik olanı.

bisikletcanavari bunu beğendi.
  7. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şu anki XCR'lar daha önceki AXOL D-rl (yeni RLD ile karıştırmayalım) maşalarla,
    aynı yapı ve seviyede. XC için yeterli tepki veren, iyi bir maşa, yarışlarda
    kullananlar var. Hem rampalar ve turlar için iyi özelliği oldukça sert bir lock-out'u
    var.
    RS Tora 302, (2006-2008) U-turn XC Tora'lar arasında en ağırıydı diye
    hatırlıyorum. Dayanıklı olması ve değişken travel daha çok sert kullanıma hitap
    ediyor. Ayrıca 302'de hem u-turn hem lock-out aynı anda yok diye hatırlıyorum,
    Turcular için çok iyi bir seçim olmaz gibi geliyor.

Ek; şimdi baktım artık RS Tora302'yi xc değil de daha agresif olan trail sınıfına
    dahil etmiş. 2009'da Eski Tora302 artık Tora XC olarak geçiyor.