Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rock Shox tora 302 solo air ile ilgili sorum var

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Harun Gürbüz tarafından paylaşıldı.

1. Harun Gürbüz

Harun Gürbüz Üye

Seviye:
    Selamlar arkadaşlar, (Zonguldak'tayım, bisikletimi Ankara'dan almıştım) temmuz ayında aldığım bisikletimin üzerinde gelen Rock Shox tora 302 solo air adlı süspansiyonumun sol basacak üzerinde, contalı kapak altında, araç sübaplı sertlik ayar kısmı mevcut. Markanın kendi basınç değerlerine göre kiloma uygun havayı bastırdım, özel pompası ile. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ama hava basılan kısmı kapatan kapağı açtığımda, orada biriken, az bir hava sesini duyuyorum; yani sübap hava kaçırmış oluyor. Bu normal midir?
    Bisikletim ile daha araziye çıkmadım, şu an için şehir içi gezilerimde kullanıyorum. Tek tük çok dikkatli bir şekilde kaldırım inişlerim oluyor, bir de bozuk yol geçişleri kısa süreliğine de olsa. Çalışan biriyim, anca akşamları binebiliyorum zaten.
    Bir başka sıkıntımda bisikletimi aldığım günü takip eden 3. ya da 4. günü içinde meydana gelen, ön disk frenimle ilgili bir sorun. Frene yavaşlamak için az baskı uyguladığımda tak tak diye ses geliyor. Bir yerde bir boşluk var; kendimce, belki furç boşluğundan oluyor, belki amortisör boşluğundan oluyor diyorum ama... Şehrimde bulunan bisikletçiye de gösterdim, bir kaç sıkma işlemi yaptı direksiyon üzerinden ama hala devam ediyor bu durum. Bisikletime gözü gibi bakan biriyim, yani bi zorlamam olmadı, olmazda:) Frenlerim giantın kendi için ürettirdiği disk frenler. Bu konu da ne gibi önerileriniz olur?

2. Harun Gürbüz

Harun Gürbüz Üye

Seviye:
    Arkadaşlar var mı bir fikri olan?

3. ErdincAydin78

ErdincAydin78 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşım bende aynen senin gibi bisikletine gözü gibi bakan biriyim, yeni hidrolik disk frenli salcano ng 303srd aldım.
    İlkin kaliper jant tellerine sürtüyordu, bunu jant telini içerden alarak hallettik, ama ön frene kuvvet uyguladığımda senin gibi tak tak ses geliyor, neyin buna sebep olduğuna daha çözemedim, bu sorunu yaşayan birçok insan olmuştur, bize tecrübeli arkadalar yardım eder diye umuyorum.

4. ErdincAydin78

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ..................

5. ErdincAydin78

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yokmu derdimize derman olcak biri?

6. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:

Selamlar..
    Mesajınızı okuduğumda ilk hissettiğim şey bisikletinizin ilk montajındaki özensizlik ve acemilikten kaynaklanan montaj hatası olarak görüyorum.

Maşanızın altındaki hava kaçağının normalden fazla havayı dışarı bıraktığını düşündürüyor ki zira bu duruma rağmen asfaltta da olsa binişinizi mümkün kılmasından anlıyorum.

Tavsiyemse şudur; gerçekten bu işi bilen birisine gösterin bisikletinizi.

Geçmiş olsun ;) Kolay gelsin

Harun Gürbüz bunu beğendi.
  7. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    harun kardeş,amortisör konusunda;hava kaçırması bence normal değildir, amortisöre yaptırdığın ayarda bozulmuş ise ve garantisi devam ediyorsa değiştirin diyorum.
    fren sorunuyla ilgili olarak;sistemin bağlantı elemanlarını baştan aşağı kontrol ettirin,belki gevşek bir yer mevcuttur.Eğer gevşeklik yok ise de,kaliperin sökülüp bakılması gerekir.Tahminim;balatlaar bu sesi yapıyordur.
    Şunu da soracağım;frenler istenildiği gibi tutuyormu?

8. adem dagdelen

adem dagdelen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadaslar bazen sıfır masalarda altgovdeyı üst bacaklara baglayan vıdalarda gevseklık olabılır ayrıyeten bırde ıcerde bacagın ıc kısmında vıdanın hemen onunde bır conta seklınde plastık olması gerekıyor o ayak boslugunu alıyor o olmayabılır derım egerkı garantısı var ıse kesınlıkle servıse baktırmanızı onerırım