Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rock Shox Recon'um patladı ne yapabilirim?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Halil Emre Ozlu tarafından paylaşıldı.

1. Halil Emre Ozlu

Halil Emre Ozlu Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba bisiklet sevenler; ben yurt dışından sıfır bir bisikletten daha kullanılmadan sokülen 2010 model 130mm race tipi solo air rock shox recon aldım. türkiye'ye gelip de bisikletime monte edince maşayı yaylandırırken ortada bir yerlerde tak diye ses ediyordu. o ses gelmeden evvel de zor esniyor; o mertebeyi geçtikten sonra normal esneyebiliyordu (adeta kilitli gibi)

maşaya kiloma gore hava vurdum; ses gene geliyordu. maşanın kilitleme mekanizması iyi çalışıyordu fakat maşayı hava vurduktan sonra kilitleyip de ileriye doğru bastırınca paattt!! dedi ve patladı. içindeki hava basıncı 120'den 90 lara düştü. maşanın ağzını saran tampon kapatma kapağı da one doğru fırladı; hava çıktı içinden. sonra o tıpayı biraz bastırıp taktım ve tekrar hava bastım. bu sefer tık diye ses etmiyordum. o gece biraz sürdüm maşayı gayet güzel çalışıyordu taaki yokuş çıkarken maşayı kilitleyene kadar :( maiayı kitleyip de bisikleti yokuşa vurunca gene patladı ve havayı attı. sanırım maşayı kitleyince patlıyor. çünkü maşa açıkken bisikletle çok aşırı zıplamalar yaptım o gece...

şimdi sizce ne yapmalıyım? yani bu sorunu nasıl çozerim; masrafı hakkında bir fikriniz var mı? maşayı zaten 150 dolara aldım değer mi tamir ettirmeye? bir de bende bir tane tora var 2009 model. onların iç sistemleri aynıymış sanırım. eğer değecekse ondan buna parça nakli yapabilirim. ne düşünürsünüz???

2. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    sevgılı kardesım sız kac kılosunuz da 120psı hava bastın masaya

3. Halil Emre Ozlu

Seviye:
    ben 80 kiloyum 120 psi yi başta basmıştım ama sonra yoldayken içinde 80 psi vardı o havayla patladı...

4. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    kardes sen rock shox sıtesınden kılo ıle hava basıncı tablosuna bak benım masanda mesela 85 psı bastım 78 kıloyum sen cook fazla hava basmısın masa zorlamışın

5. Mustafa ÇİÇEKK

Mustafa ÇİÇEKK Yeni Üye

Seviye:
    halille beraber yaptık. önce 120 psi basmıştı ve olmuştu. burada maşa zarar görmüş olabilir diyeceğimde bu maşaların üzerinde çok daha yüksek değerler var. 120 psilik havanın bu maşayı patlatabilceği pek mantıklı gelmiyor bana. patladıktan sonra az hava bastığımızdada oldu aynı olay. sol üst kapak patlıyor yukarı fırlıyor ve maşa fos diye hava kaçırıyor. üst kapakların hava tutmada bir görevi varmı? tecrübeli bi arkadaş yada başına gelmiş bi arkadaş yokmu? yapmamız gereken nedir?

Eren Yoloğlu ve Halil Emre Ozlu bunu beğendi.
  6. adem dagdelen

adem dagdelen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kardesım masanın ustunde kı kapak yanılmıyorsam acıp havayı bastıgınız yer o kapagın gorevı havayı tutmak deyıl havayı tutan arkadasım lastık sıbobuna benzeyen seydır

7. Mustafa ÇİÇEKK

Mustafa ÇİÇEKK Yeni Üye

Seviye:
    teşekkürler ilginiz için. alltaki resimde ok ile gösterilen yer varya işte orası fırlıyor dışarı ve maşanın havası azalıyor.
    sanırım böyle daha açıklayıcı oluyor. sibop kısmı değil yani. yardımcı olursanız çok memnun oluruz.
    (resim farklı bir maşanındır)

Uploaded with ImageShack.us

Halil Emre Ozlu bunu beğendi.
  8. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Her markanın kendi hava basınç değerleri birbirinden farklıdır...

9. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Geçmiş olsun, maşanızın keçesi patlamış. Üst kısımdaki patlayan kısmın asıl görevi tozu dışarıda tutmaktır, onun altında asıl havayı tutan bir keçe daha olması lazım ki, büyük ihtimalle o zarar gördüğü için hava kaçırıyor. Siz basıncı yükseltince de, asıl görevi basıncı tutmak olmayan üst keçe, fazla basınca maruz kaldığı için yerinden çıkıyor.

Bu konuda sizin yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok sanırım. Büyük ihtimalle keçelerin değişmesi gerekecek. Fakat bahsettiğiniz patlama olayı meydana gelmeden önce de maşadan ses geldiğinden bahsettiğiniz için tek sorun keçeler de olmayabilir. Bu yüzden imkanınız varsa bence maşayı servise götürün.

Mustafa ÇİÇEKK bunu beğendi.
  10. Mustafa ÇİÇEKK

Mustafa ÇİÇEKK Yeni Üye

Seviye:
    servis olarak nereyi öneririrsiniz? bi iletişim adresi versenizde görüşsek orayla. türkiyede varmı?

11. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Servis olarak bi foxun var sanırım.yanılıyorsam düzeltilsin.ama bu işden anlayan ustalar var..
    erdoğanlar,yeşil,delta,bike and outdoor a bir telefon ile danışın..mutlaka size yol gösterecek birini bulursunuz..en kötü ihtimalle gene yurt dışından gerekli parçaları getirtip taktıra bilirsiniz...

12. adem dagdelen

adem dagdelen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kardesım sen dırek aslı bısıklete götur onlar ısını gorurler

13. Halil Emre Ozlu

Seviye:
    sorun ortadan kalktı, ben havayı çok basıyormuşum meğer. şu anda en zorlu inişleri de yapsam bana mısın demiyor...

14. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Fotografta gostermıs oldugunuz keceler sadece toz toprak kacmasın dıye onun ıc kısmında ıse yaglama ve temızlemeyı saglayan sungerımsı bır malzeme vardır.Yanı onun hava ıle bı alakası yok.Havayı tutan kısım ıc bacakların ıcındedır.Her markanın hava basınc tablosu farklıdır,ezbere konusmakta yanlıstır!Sız sorunu halletmıssınız zaten ama yınede bunları bılmenızde fayda var.