Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rize Pazar - Çamlıhemşin / Başyayla Turu - İniş

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Oner Tuyluoglu tarafından paylaşıldı.

1. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Malum her çıkışın bir inişi vardır,

Çıkışın hikayesi için
    ;
    Evet bu çıkıştan sonra, yağ ve kaymakla beslenip yaylada eş dost akraba ile hasret giderdikten sonra esas keyifli kısım olan inişe geçtim.
    Yaylada kaldığım zaman boyunca biniş yaptığım güzergah ve yayla sakinleri;

Ve inişe hazırız;

İnişe dair istatistikler;

İnişe Dair Genel Yorumlarım:

Bu tür bir inişte elimde olsa, full amortisörlü/DH tarzı bisikletleri tercih ederdim elbette.
    Ben iki kez mola vererek 2500' den 1300' e indim. Sonrasında da tek mola ile deniz seviyesine indim.
    Yol oldukça kötü olduğundan inerken de çok hızlı inemiyorsunuz, olası bir yanlış hamlede lastiğin yarılması çok olası.
    Ayrıca gözlük, eldiven ve hatta duruma göre bere muhakkak bulundurulmalı.
    Eklem yerleri üzerine acaip yükleniliyor ve indikten sonra ağrıyı hissediyorsunuz,
    Videolarda da göreceğiniz üzere manzaranın tadına doyulmuyor, hava da güzel olduğunda insan inip de bu rotayı bitirmek istemiyor adeta.

Dikkat edilmesi gereken şey tehlikeli minibüs ve kamyon şoförleri. Tamamen kuralsız olduklarını söyleyebilirim.

İniş Videoları

Video editor programlarında ki amatörlüğüm sebebi ile müzikleri yanlış tagledim, affola.
    Sevgilerle.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. Osman Uygun

Osman Uygun I love 27.5

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öner bey benim yazları arabayla çıktığım yollardan siz bisikletle çıkıp inmişsiniz, bu yolları böyle gideon kamerasından zevkle izledim gerçekten herkese tavsiye ederim bir yayla tecrübesi olmamı insanın hayatında, en azından bir kez .

Bir sorum olacak size bu iniş çıkışla ilgili; sanırım ikisi de ayrı ayrı birer gününüzü aldı ve sanırsam yanınıza içecek haricinde ciddi bir yük almamışsınız, bu inişte (yolların ne kadar çetrefilli olduğunu bildiğimden) o kadar engebeli araziye nasıl hazırlanıyorsunuz, zira o yollarda saatlerce kollarınız titrerken altınızdaki iki tekerin kontrolünü sağlamak zor olsa gerek, teşekkürler ..

3. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhabalar Osman Bey,

İneli henüz iki hafta oldu ama gözümde tütüyor bile buralar şimdiden.
    Ben çıkarken yanıma protein çikolatası dışında yiyecek almadım. Çıktığımda orada kalabileceğim için ve yollarda da epey pansiyon vs maksatlı mekan olduğundan çok rahat çıktım.
    Aslında biraz saflık yapmışım ama çok fazla çanta hazırlama şansım olmadığından ve kendi köyüme gittiğinden çok rahat davrandım.

İniş için ciddi bir hazırlık/antreman da yapmadım, ama gerçekten asfalttan ziyade dağ / orman yollarında bisiklete binmeyi seviyorum.
    Mesela, Belgrad Ormanı'na girer girmez hemen kendimi orman içindeki yollara atıyorum.

Çıkış için, bol bol Uludağ ve Kartepe antremanı yapma şansım oldu fakat yol ve eğim koşulları çok farklı bu iki coğrafyada :)

Selamlar.

Bir video daha ekledim,

Ercan Cebeci ve Özgür R bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  4. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Öner bey görüntüler harika. Rize'deki diğer yaylalar olan Ayder Yaylası ve Yukarı Kavron'a gidilen yol bisiklet için uygun mudur acaba bilginiz var mı?

5. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba Aziz Bey,

Bölgede en kötü yayla yolları, Çat bölgesinden yukarı çıkan yayla yollarıdır diye düşünüyorum. Özellikle Şebekler Virajları ve Merze sonrası Başyayla çıkışı epey hırpalayıcı.Tabi her yeri tek tek gezmediğimden çok da net cevap veremiyorum.
    Yukarı Kavron' un Ayder' e yakınlığı sebebi ile Kale/Elevit tarafına göre daha iyi bir durumda olduğunu düşünüyorum, ama dediğim gibi tahmin sadece.
    Selamlar.

Aziz Özkan bunu beğendi.
  6. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ağustos gibi o bölgeye tur yapmayı planlıyorum da. Yol durumunu araştırıyorum o nedenle. Bilgiler için çok teşekkürler :)

7. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İki konu da harika olmuş elinize sağlık, bende bu yaz tatilinde yaylaları dolaşmayı düşünüyorum, yarın ısınma turu niyetine zilkale tarafına gitmeyi düşünüyorum. Ayrıca çat tarafındaki yaylaların yolu bir nebze daha zor olabiliyor, yukarı kavrun a ise bisikletle çıkmak mümkün diğer yaylalara olduğu gibi, ama bakımlı ve sağlam bir bisiklet şart tabi.

Aziz Özkan bunu beğendi.
  8. zafer yapıcıoğlu

zafer yapıcıoğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    inişe dair istatistik ve bilgiler ile ilgili programın adını merak ettim

Ferhat Ademir bunu beğendi.
  9. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzel bir gezi yapmışsınız uzansam elimi bulutlara değerdim herhalde. Paylaşım için teşekkürler.

10. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zafer bey merhaba, istatistikler garmin edge 810 dan geliyor. Goruntulere de virb kamera ile senkronize edip aktarabiliyorsunuz.

11. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Video çok güzel ellerinize sağlık. Müziklere de bayıldım doğrusu. Çok güzel bir rotaymış bazı yerlerde baya bir hızlanmışsınız. Paylaşım için teşekkürler.